bilimkurgu kulubu

Sinema

Tarih: 16 Mayıs 2015 | Yazar: Pedram Türkoğlu

0

Prometheus Mühendislerinin Bilimsel Analizi

Mühendisler, Ridley Scott’un Alien evrenindeki kurgusal karakterlerdir. Aynı zamanda “Ossians“, “Space Jockeys”, “Pilots” ya da “Mala’kaks” olarak da bilinirler. Bilimsel adlarıysa Mundus Gubernavi yani ”Evrensel Pilot” demektir. Evrimsel kökenleri tam olarak bilinmiyor. Genetik mühendisliği, biyomühendislik, hologram, terraforming, yıldızlararası seyahat ve hatta hızlandırılmış evrim mekanizmalarında ileri düzeye ulaşmışlardır. Gelişmiş zekaya sahiptirler ve “hayırlı yaratıcılar” olarak da bilinirler. Dünya’da yaşamı başlatmaları (Mühendis siyah sıvıyı içerek kendisini feda eder. Yapılan DNA testinin pozitif çıkması da mühendisler ve insanların aynı genetik kodu paylaştığını göstermektedir.) ile birlikte yelken açtıkları bazı yıldız sistemlerine hayat verdikleri bilinir. Hayat verdikleri bazı türler tarafından tanrılar olarak da anılırlar. Ayrıca güneş sistemimizden 39 ışık yılı uzaktaki Zeta Reticuli sisteminde Calpamos halkalı gezegeninin yörüngesinde dönen üç uydudan biri olan Dünya’nın yaklaşık 0.86’sı yerçekimine sahip LV-426 (Acheron) uydusunda ”Xenomoprh” adındaki biyolojik silah türlerini yarattıkları düşünülüyor. (Bazı hipotezlere göre Xenomoprhlar doğal seçilimin ürünü olabilirler. Mühendisler onlar üzerinde sadece deneyler yapmış veya melez hale getirmeye çalışmış da olabilir).

Engineer

Xenomorph’ların hangi amaçla var edildiği ya da melez hale getirilmeye çalışıldığı tam olarak bilinmemektedir. Bir teoriye göre, mühendisler hayatı başlattıktan sonra insanların kontrolden çıktıklarını düşünüp, insan vücudunda parazit olarak büyüyebilen bu yaratığı tasarlayıp insanlara karşı kitle imha silahı olarak kullanmayı amaçlamışlardır. Diğer bir teori ise mühendislerin de bir iç savaş halinde olduğunu ve bunu bir grup mühendisin diğerlerine karşı kullanacağı yönündedir. Ancak amaç her ne olursa olsun deney başarısızlıkla sonuçlanmış ve yaratıklar mühendislere saldırmışlardır. Prometheus filminde mühendislerin uzay gemisi terk edilmiş durumdadır ve sadece bir tane mühendis hayatta kalmayı başarmıştır. Açıkçası hayatta kalan mühendisin insanlara saldırması, ilk teorinin daha akla yatkın görünmesine yol açsa da teknoloji olarak insanlardan fazlasıyla ileride olduğu anlaşılan bu türün insanları yok etmek için niçin Xenomorph’ları yarattığı hâlâ belirsizliğini korumaktadır. Bu, ileride netlik kazanacak gibi görünmektedir.

064b24a8c4e2c20b17f0fd200db7ef89_large

Morfolojilerine gelirsek kılsız, iki bacak ve iki kol bulunduran oldukça insanımsı bir görünüşe sahipler. Yeraltı hayatları, kapalı ortam veya soluk güneş ışığı nedeniyle evrimsel süreçte son derece soluk beyaz bir renge bürünmüş oldukları düşünülüyor. Derileri altındaki damarlar gözle farkedilebilir. Gözler ”ölü görünümlü”, Sclera siyaha yakın bir yapıdadır. Kollajen ve elastik liflerden oluşan bu yapı normalde gözün korunmasında görevlidir. Ancak mühendislerde farklı bir işlev kazanarak görmeye yardımcı olmuş olabilir. Bu yapı, aynı zamanda düşük ışıklı ortam hipotezini de destekliyor. Ayrıca düşük ışıktan daha çok yararlanmalarını da sağlayabilir; ancak yüksek ışıkta fazlasıyla rahatsız edici olsa gerek. Hatta körlüğe bile yol açabilir niteliktedir. Bu yüksek durumdaki ışık nedeniyle, mühendislerin kendi geliştirdikleri biyobaşlıkları kullandıkları tahmin ediliyor. Göz bebekleri dikdörtgen-artı işareti şeklinde. Boyları yaklaşık 2,15-3 metre arasındadır ve oldukça kuvvetli bir vücut yapıları vardır. Bizim gibi oksijen tüketiyorlar; ama aynı zamanda LV-223‘ün yüzeyinde de hayatta kalabilecek uyuma sahiplerdir.

2vsoua0

Kültürleri hakkında çok fazla bilgi bulunmuyor. Fakat sosyal iletişim, dil, kıyafet, müzik, sanat gibi unsurlara sahip oldukları biliniyor. Yazı tipleri Mezopotamya çivi yazısı ile görsel olarak benzerlik taşımaktadır. Sanal dilde uzman olan ve destek veren Dr. Anıl Biltoo‘nun söylediğine göre bu dil Proto-Indo-European (PIE) dil grubundan devşirilmiştir. Mühendisin uyandırıldığı ve altyazı geçilmeyen diyalogda David, mühendise Weyland’ın daha çok hayat istediğini ve ölümsüzlüğü arzuladığını söyler. Mühendis bunun üzerine kızar ve ”Neden daha çok hayat istiyor! Onu bu kadar yüce yapan ne ki buna cüret ediyor!” diye bağırıyor ve olaylar gelişiyor. Daha ayrıntılı bilgilere ileride ulaşacağız. Şimdilik elimizde olanları değerlendirdik.

Etiketler: , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bilim ve bilimkurgu tutkusu olan hayalperest bir Homo sapiens universalis. Aynı zamanda gerçeği aramanın, onu elde etmekten daha kıymetli olduğunu benimseyen skeptik bir tıp öğrencisi. Kırmızı hapı almak isterken yanlışlıkla mavi hapı almış. 1,5 yaşında konuşmayı öğrendikten sonra 3 yaşında unutmuş. Bu yüzden sadece yazıyor...