rogue-one

Mizahi Bir Bakışla Rogue One: A Star Wars Story

Vicdansız Galen Erso, denk getirdiği ilk fırsatta kendisini büyüten, okutan, meslek sahibi yapıp koluna altın bilezik takan İmparatorluk’a çalım atarak gözden uzak bir yerde kenevir yetiştirmekte ve ürettiği malın önemli bir bölümünü paf-küf tüketmektedir. Onun durumundan tesadüfen haberdar olan eski kankası ve acemi birliğinden arkadaşı Krennic (beyaz pelerinli ve nur yüzlü güzel abi), tonla işi gücü olmasına rağmen hiç üşenmeden Erso’yu bulmaya ve onu doğru yola çevirmeye karar verir.

Galen Erso, arkadaşının “geri dön” teklifine “istemem, yan cebime koy!” tripleriyle karşılık verse de, karısı Lyra bildiğiniz teröristtir. Eşi Galen’in “yapma, etme o benim arkadaşım!” uyarısına kulak asmaz ve Krennic’i (beyaz pelerinli ve nur yüzlü güzel abi) vurur. Neyse ki dark side Krennic’i (beyaz pelerinli ve nur yüzlü güzel abi) korumuş ve Lyra’nın saldırısından hafif yaralı olarak kurtulmuştur. Görevleri Krennic’i (beyaz pelerinli ve nur yüzlü güzel abi) korumak olan stormtrooper’ler (tabii ki) Lyra’yı anında lazer manyağı yapar. Öte yandan çocuk aklı ile olup biteni yanlış anlayan ve ailesinin katledildiğini zanneden Jyn Erso olay yerinden topuklar.

galen-erso

Stromtrooper’ler hemen Jyn’in peşine düşerler; maksat el kadar çocuğun başına bir fenalık gelmesin. Ancak Jyn saklanır ve izini kaybettirir. Heyhat! Kader ağlarını örmektedir. Olup biteni öğrenen ağır psikopat terörist Saw Gerrera çocuğu bulur ve onu korumasına alır. Aradan yıllar geçmekte ve küçük Jyn terörist başı Gerrera tarafından büyütülmekte; ona düzenbazlık, hilekarlık ve nefret belletilmektedir. Galen Erso ait olduğu yere, İmparatorluk’a dönmüş; sabah sekiz, akşam beş çalışmaktadır. Dolgun maaş, sigorta, yol ve yemek veriliyor olsa da Galen’in gözü yaşlı, aklı ise masum kızı Jyn ile doludur.

…senaristler şey eder ve yıllar “hop” diye geçer.

Jyn artık büyümüş, kocaman olmuştur (Maşallah). Bin türlü kanunsuz ortamlara akarken, dış mihraklarca desteklenen Rebel İttifakı (teröristler) onunla ilgilenmeye başlar. Onlara göre Rebel ile köprüleri atan Saw Gerrera’ya ulaşmanın tek yolu Jyn’dir. Tırnakçılık, evrakta sahtecilik ve tavlada zar tutma suçlarından sittin sene hapis cezası alan Jyn, asgari ücret ve İmparatorluk aşkı ile görev yapan trooper’lar katledilerek kaçırılır ve Rebel İttifakı hanım kızımıza şantaj yapar: “Ya bize Saw Gerrera’yı getirirsin ya da kutunu açarız!” Jyn şantaja boyun eğer ve elini çekinmeden arkadaşlarının kanına bulamış, masumlara zarar vermekten gocunmayan azılı terörist Cassian Andor ile birlikte onu büyüten Gerrera’nın peşine düşer.

rogueone

Yanlarındaki K-2SO robotu, Rebel tarafından kaçırılmış ve Ctrl-Alt-Delete atılarak HDD’si silinmiş, ardından da %110 rebel propagandası ile doldurulmuştur. Böylece terörist Cassian, kanunsuz Jyn ve çalıntı K-2SO ‘nın macerası başlar. Üçlü kimsenin bulamadığı Saw Gerrera’nın peşine düşer ve adamları, çarşı iznine çıkmış masum trooperleri katlederken onu bulurlar. Gerrera’nın eciş – bücüş teröristleri, yerleşim alanı içinde olmalarına aldırmaksızın trooperleri vurmak için ağır silahlar kullanmakta, tek gayeleri günlük rızıklarını çıkarmak olan çarşı esnafını da öldürmekte ve ortalığı dağıtmaktadır.

Öyle ki kendisi de terörist olan Cassian bile bu duruma isyan eder, karambolde Gerrera’nın bir adamını (sivillerin üzerine bomba atmaya kalkınca) indirir. Anlayacağınız bozuk saatin bile günde iki kere doğruyu göstermesi hesabı azgın katil Cassian’ın vicdanı kabarmıştır. Bu arada Çarşı’daki hengâme sırasında bizim üçlü iki yeni yoldaşla tanışır. Hem kör hem de “Force” takıntılı Chirrut ve onun arkadaşı rasta kafa Baze

gerrera

Gerrera’nın elemanları hikâyenin ana kadrosunu paketler ve onları psikopat başkanlarının yanına götürür. Jyn biraz atar yaptıktan sonra mevzunun aslında şerrefsiz (iki “R” ile) ve asker kaçağı olan Bodhi’yi paketlemek olduğu anlaşılır. Bu Bodhi, İmparatorluk pilotuyken safları terk etmiş bir dönektir ve elinde gizli bilgiler felan vardır. Çok geçmeden o “çok gizli” bilginin, aslında bağrı yanık Galen Erso’nun kızına yolladığı acayip b@ktan bir hologram kaydı olduğu anlaşılır. İnsan ister istemez kendisine soruyor; ulen yıldız kruvazörü yapacak teknolojiye sahipsin, hologram çözünürlüğünü neden hala 240’ta bırakıyorsun?

Neyse. Dağılmayalım, konuya geri dönelim.

İmparatorluk bu sırada Saw Gerrera’nın ve adamlarının yerini öğrenmiştir. Adamlarının katledildiğini öğrenen Krennic (beyaz pelerinli ve nur yüzlü güzel abi) intikam yemini eder ve emreder.

Verin ceryanı!”

Onun emri ile Ölüm Yıldızı ucundan azıcık ateş eder ve psikopat terörist Saw Gerrera eşşek cehennemini boylar! Fekat heyhat! Jyn ve Cassian son dakikada topuklamış ve tütsülenmekten kurtulmuştur.

star-wars-rogue-one-jyn-erso-cassian-andor

Jyn hemen babasının peşine düşer. Asker kaçağı ve şerrefsiz Bodhi, kendi halindeki imparatorluk çalışanı Galen’in yerini bilmektedir. Görev sözde Galen’i kurtarmaktır ama Rebel komutanları terörist Cassian’a “s@ktir et kurtarmayı, vur gitsin!” diye gizlice talimat yollamış ve masumları öldürmekten yana sıkıntı çekmeyen Cassian da “emrin olur abi!” diyerek işi almıştır. Gemi yere inince Cassian “siz bi çay için ben iki dakika’ya geliyorum!” ayağına yatar ve yanına tüfeğini alıp uzar. Her ne kadar başta saflığı tutmuş olsa da çok geçmeden Jyn’in köşeli jetonu düşmüş, Cassian’ın Peder Bey’i tütsüleyeceğini kavrayan kızımız kendini dışarı atmıştır.

Diğer yandan Rebel boş durmamaktadır. Komutanlar her ne kadar katil de olsa Cassian’ın hafiften şaşı olduğunun ve de ikide bir –zıTT,ıska!– çektiğinin farkındadır. X-Wing filosuna emir verilir.

Lan bu bizim Cassian işi beceremez, bi koşu gidin ve Galen’i öldürün.”

Kimse “yahu siz mal mısınız? Madem Galen bu kadar değerli, adamı kaçırıp elindeki bilgileri alsanıza… En azından bir denesenize” demez. Rebel kuvvetlerinde emir demiri kesmektedir ve X-Wing’ler bir adamı öldürmek üzere yola çıkar.

rogue_one_still_9

Bu arada beklenen olmuş ve gözüne yağmur kaçan Cassian Galen’i vuramamıştır. Olaya Krennic de (beyaz pelerinli ve nur yüzlü güzel abi) katılır ve Galen’e “Akıllı ol, bi titre ve kendine gel! Her defasında arkanı ben mi toplayacağım?” diye bozuk atar… Tam o esnada Rebel hava kuvvetleri saldırır ve başta Galen olmak üzere olay yerindeki çoluk-çocuk ve sivilleri bombalar. Galen son nefesini verirken kızı Jyn yanındadır ve üzerinde Rebel üniforması bulunsa da kimse o anın büyüsü nedeniyle baba kızın arasına girmez, onları rahatsız etmez.

Bir sonraki sahnede sanki babasını Rebel İttifakı öldürmemiş gibi atar-tutar yapan Jyn’ı görürüz. Bizim abla ittifak generallerine imparatorluğa saldırmak için gaz vermekte ve onları “kesseler acımaz, gelin ağız-göz girişelim” türünden bağlamalar ile razı etmeye çalışmaktadır.

İmparatorluk’a kafadan dalmak kolay iş mi?

Rebel’in gözü kesmez, Jyn’in talebine “akşama halı saha maçımız var, sonra da oğlanın sünnetini halledeceğiz, bahar gelsin … geçsin … bakalım!” gibilerden bahaneler ile “olmaz” derler. Ama Jyn’in gözünü kan bürümüştür. (kızım alooo! Babanı rebel öldürdü be!!)

RogueOne

Jyn kızımız s@ktir yiyince yanına kuşkusuz bonzai falan çekmiş bir grup Rebel askerini, şerrefsiz Bodhi’yi, terörist Cassian’ı, Chirrut ve Baze’yi ve de dönek robot’u alıp intihar görevine çıkar. Bu esnada Lordum, muhterem kişi ve karizma olayına tek başına kat çıkan Darth Vader’den ağır fırça yiyen Krennic (beyaz pelerinli ve nur yüzlü güzel abi) olay yerine gitmekte ve “Nasıl olur da Ölüm Yıldızını az yakar, çok kaçar haline getiririm?” sorusuna cevap aramaktadır.

Onca askeri tesis vs. dururken Jyn ve yanındaki sayko Rebel grubu İmparatorluk Kütüphanesi’ne saldırırlar. Etrafa ateş felan eder, değerli eserleri “niHaHaHo!” nidaları ile yok ederler. İşin kötü tarafı Rebel İttifakı’nın bir kısmı Jyn’in intihar saldırısından etkilenmiş ve başta kefalgiller olmak üzere yola çıkıp yörüngedeki İmparatorluk filosuna saldırı başlatmıştır.

Aşağıda Jyn ve haplanmış rebelleri etrafı yakıp yıkarken, yukarıda ise kefaller yıldız filosuna çökmüştür. Tam o sırada haber, iki yıldız sistemi uzaktaki Darth Vader ve Ölüm Yıldızı’na ulaşır.

“Ahanda! Şimdi s@çtım babanın şarap çanağına…” diyen İmparatorluk güçleri olay yerine topuklarken, kahraman İmparatorluk askerleri de rebel’leri tek-tek ezmektedir. Bodhi’nin ağzına el bombası monte ederler, Chirrut ve Baze et sote kıvamına getirilir, dönek robot K-2SO kevgir edilir vs.vs.

darth vader

Yörüngede lordum, ulu kişi işi ele almış, kefallerin sancak gemisini işgal etmiştir. Bu sırada onlara engel olmaya ve “ne yapıyorsunuz? Bilim ve sanat eserlerine saldırmak da nereden çıktı?” diyerek eylemi sonlandırmaya çalışan Krennic (beyaz pelerinli ve nur yüzlü güzel abi) terörist Cassian tarafından vurulmuştur.

İyi insan Krennic’in (beyaz pelerinli ve nur yüzlü güzel abi) ölümü bir anlamda bardağı taşıran son damladır.

Nerede uleyn bunlar?” diyen İmparatorluk güçleri, Ölüm Yıldızı ile yeniden nişan alır ve salak Jyn ile terörist Cassian’ı kızartır. Atış son derece dikkatli yapılmış ve tek bir sivile dahi zarar verilmemiş, sadece Rebel yanlıları etkisiz hale getirilmiştir.

Reyisimiz, karizmatik liderimiz Darth Vader, kefalgillerin sancak gemisine dalar ve önüne çıkanı karınca gibi ezerek raconun kralını keser.

“Kim uleyn bana yan bakan?”

Sonradan o gemide olduğunu öğrendiğimiz Prenses Leila’nın CGI kopyası, mevzuya Darth Vader babanın doğrudan daldığını duyunca emreder.

“Amanın … Peder Bey geliyor. Hemen şu ufak gemiye atlayıp kaçalım, yakalarsa valla ağzımıza s@çar.”

…ve film biter. The End…  (bkz: dağılabilirsiniz!)

Yazan: Kaan Yağızer

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

İlginizi Çekebilir

Revenge of the Sith star wars kapak

Star Wars: Revenge of the Sith

Star Wars: Revenge of the Sith, sadece bu uzun serinin içindeki sıradan bir film değil; …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et