bilimkurgu kulubu

Sinema the_matrix

Tarih: 15 Mart 2017 | Yazar: Konuk Yazar

0

Matrix Geri mi Dönüyor?

Peşinen söyleyelim, dolaşıma giren haberler henüz yetkili ağızlardan teyit edilmiş değil, ancak dedikodu bile olsa hayranlarını heyecanlandıracak nitelikte. Haberlere göre Warner Bros, yeni Matrix yapımı için kolları sıvadı. Sanki bilimkurgu üretimi durmuş gibi son zamanlarda yükselişe geçen yeniden çevrimler ve devam filmleri yapımcıların iştahını kabartıyor. Duruma kayıtsız kalamayan Warner Bros da Matrix kozunu oynamaya niyetli görünüyor.

Henüz çok erken aşamalarında olan yeni Matrix yapımının yeniden çekim mi yoksa evreni genişleten bir devam filmi mi olacağı bilinmiyor ama gelen haberlere göre bazı çıkarımlarda bulunmak mümkün. Wachowski Kardeşler‘in senaristliğini ve yönetmenliğini yaptığı eski seride başrolü Keanu Reeves üstleniyordu. Yeni yapımdaysa senaryo Zak Penn’e, başrol Michael B. Jordan’a teslim edilecek gibi görünüyor. Wachowski Kardeşlerin ise adı geçmiyor.

matrix

Kadronun yenilenecek olması bir yeniden çevrimle karşı karşıya olduğumuzu işaret ediyor olabilir; bir eseri aynı ekiple tekrarlamak o esere çok fazla şey katmayacaktır çünkü. Ancak eski seride Wachowski Kardeşler’in senaryosuyla ilgili eleştiriler geldiği için kadro değişikliğine gidildiği de düşünülebilir. Keanu Reeves’in daha önce verdiği bir ropörtajda Wachowski Kardeşler’in olmadığı bir yapıma katılmayacağını söylemesi de başrol değişikliğini açıklayabilir. İleride Wachowski Kardeşler’in yapıma dahil edildiği haberi gelecek olursa Matrix evrenini genişleten bir devam filmi beklentisine girmek yerinde olacaktır.

Yeni kadroda adı geçen Zak Penn, Avengers ve X-Men serilerindeki başarılı senaryolarından tanıyıp sevdiğimiz bir isim. Michael B. Jordan ise bilimkurguseverlerin gözünden kaçmış olsa da oldukça tecrübeli bir aktör. Warner Bros’un üstlendiği yapım hakkında daha fazla kehanette bulunabilmek için kulağımız yönetmen koltuğuna seçilecek ismi bekliyor.

matrix

Matrix hayranlarının serzenişlerine bakılırsa, evreni genişletecek bir yapım bekledikleri aşikar. Zaten her haliyle sevilip gişede rekor kırmış ödül avcısı bir yapımın yeniden çekilmesi tekrara düşmekten başka neye yarar ki? Serinin güzelliği bir yana, bilimkurguseverlerin arzusu ufkumuzu genişletecek yeni üretimler görebilmek. Dolayısıyla Worner Bros’tan Hollywood’un çığ gibi büyüyen yeniden çevrim akımna son vermesini beklemekteyiz.

Gözümüz kulağımız gelecek haberlerde, gelişmelerden sizleri de haberdar edeceğiz.

Hazırlayan: Sibel İnce

Etiketler: , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayınlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...