Kısa Animasyon Filmi: Laika

Laika… O, Dünya yörüngesine çıkan ve orada ölen ilk canlı olarak tarihe geçmiş bir köpek. Bazı bilim insanları, insanların uzayda hayatta kalamayacağı öngörüsünde bulunarak uzaya bir hayvan göndermenin, insanlı uçuşların yapılmasına ön ayak olacağını düşünüyordu. Bunun üzerine sokakta bulunan ve diğer iki köpekle beraber eğitime tabi tutulan Laika, testleri başarıyla geçerek; 3 Kasım 1957 tarihinde fırlatılan Sputnik 2 uzay aracının yolcusu oldu.

Kalkıştan birkaç saat sonra taşıyıcı roket ile Laika’nın bulunduğu bölme ayrıldı. Ancak bu sırada oluşan bir arıza sebebi ile köpeğin içerisinde bulunduğu bölme aşırı ısınmaya başladı ve kahramanımız maalesef yaşamını yitirdi.

National Film ve Television Scholl‘un birlikte hazırladıkları bu kısa film, Laika’nın sokaklarda başlayıp uzayda son bulan kısa hayatını kurgusal bir yaklaşımla ele alıyor.

Keyifli seyirler…

Yazar: İsmail Yamanol

Amatör bir düş gezgini, saplantılı bir bilimkurgu hayranı. Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstelendiği Bilimkurgu Kulübü'nde at koşturmayı sürdürüyor.

İlginizi Çekebilir

Felix Baumgartner’dan Önce O Vardı: Joseph Kittinger

Joseph Kittinger, Temmuz 1928’de Tampa, Florida’da doğdu. 21 yaşında havacılık öğrenci programı aracılığıyla Hava Kuvvetleri’ne …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et