bilimkurgu kulubu

Film İncelemeleri pitch-black

Tarih: 29 Mayıs 2016 | Yazar: Hamdi Güzeliş

0

Karanlığın Ortasında: Pitch Black

Her ne kadar ülkemizdeki popülaritesi, ardından çekilen şatafatlı devam filmlerinin gösterime girmesi sayesinde artmış olsa da, Pitch Black (Derin Karanlık) kısıtlı oyuncu kadrosu ve bütçesine rağmen başarı sağlayabilmiş nadir filmlerden biridir. Birbirinden çok farklı karakterdeki yolcuları ile seyahat etmekte olan bir ticari uzay gemisi, güçlü bir meteor yağmuru ile karşılaşır ve üç güneşi bulunan bir gezegene zorunlu iniş yapar. Gemi iniş sırasında neredeyse tamamen parçalanırken çok az sayıda kişi hayatta kalmayı başarır. Tam da üç güneşe sahip bir gezegenin asla karanlığa bürünemeyeceğini düşünen kazazedeler, 22 yılda bir gerçekleşen ve bir ay sürecek olan bir tutulmanın arifesinde olduklarını korkuyla fark ederler.

İşin kötü yanı ise, gezegenin ışığı sevmeyen ve karanlık olduğunda ortaya çıkan kana susamış yırtıcı sakinleri vardır. Film ilerledikçe, gezegene daha önce ayak basmış bir keşif ekibi de dahil olmak üzere her şeyin bu yaratıklar tarafından yenilerek yok edildiğini anlıyoruz. Keşif ekibi, 22 yılda bir gerçekleşen tutulmanın olacağını fark etmiş, ancak gezegenden kaçmayı başaramamıştır. Üstelik kaçış mekikleri de hazır beklemektedir. Haliyle bu kaçış mekiği, kazazedelerimizin son kurtulma şansıdır. Ancak mekiğin güç hücreleri yeterli gücü sağlayamamaktadır. Bunun tek çözümü, düştükleri gemide bulunan herbiri 35 kilo ağırlığındaki güç hücrelerinden 5 tanesini söküp mekiğe taşımaktır. Bunu yapmak için, güneş enerjisi ile çalışan bir araçla gemi enkazına giderler. Tam da o sırada beklenen tutulma başlar.

pitch-black 1

Tutulmayla beraber onbinlerce yaratık saklandıkları mağaralarından çıkmaya başlar. Uçabilen bu yaratıklar çok hızlı hareket kabiliyetine de sahiptir. Ekip çaresiz olarak güç hücerlerini alıp mekiğe doğru yola koyulmaya başlar. Ancak hiçbir askeri eğitimi olmayan ekip birçok hata yapar ve teker teker yaratıklara yem olmaya başlar. Riddick tüm güç hücrelerini yüklenir ve yük taşımayan ekipten daha önce mekiğe varmayı başarır. Ekipten geri kalan 3 kişi ise en yakındaki bir mağaraya sığınır. Fry mağaradan tek başına çıkar ve mekiğe kadar varmayı başarır. Geriye dönmenin çok tehlikeli olduğunu bilen Riddick, soğuk kanlı bir şekilde Fry’a mekiğe birlikte binerek gitmeleri gerektiğini söyler. Bir an ikilemde kalan Fry, kesin bir şekilde “hayır” diyerek Riddick’e karşı bir hamle yapar ve Riddick’i yere düşürmeyi başarır. Riddick ise Fry’ı tek hamlede elemine eder.

Tam bu sırada filmin ilginç sahnelerinden biri yaşanır. Riddick’in “onlar için ölür müsün?” sorusuna Fry “evet. ölürüm” cevabı verir ve bunun üzerine Riddick “İlginç” diyerek birlikte geri kalan ekibi (İmam ve Kyra) kurtarmak için mağaraya dönerler. Hızlı bir şekilde Kyra ve İmam’ı alıp mekiğe doğru yola koyulurlar. Fry, Kyra ve İmam mekiğe vardığında Riddick biraz daha geride kalır ve iki yaratığın saldırısına uğrar. Riddick her iki yaratığı da öldürmeyi başarmasına ramen kendisi de ağır yaralanır. Tam o sırada Fry, yardım etmek için Riddick’in yanına gelir. Riddick’i omuzlayarak mekiğe doğru giderlerken havadan bir yaratık peydah olur ve Fry’ı alıp götürür. Riddick’in şaşkın ve üzgün bakışları arasında “benim için yapmamalıydın?” dediği en duygusal sahnelerden birine şahit oluruz. Riddick yaralı olarak mekiğe varır. İmam , Kyra ve Riddick gezegenden sağ olarak kurtulmayı başarır ve Riddick, son olarak Fry’ın intikamını almak için onlarca yaratığı da öldürmeyi ihmal etmez.

pitch black 2

Bir imam ve üç çocuğunun gemi tayfasında yer alması ve kazadan kurtulmuş olması ise, filme ilginç bir hava katıyor. Özellikle İmam dini inancı çok yüksek bir müslümandır ve “Yeni Mekke”yi aramaktadır. Bu filmi sıra dışı yapan ne içinde bulundukları gezegen, ne de gezegenin yaratıklarıdır. Eski suçlu Richard B. Riddick, neredeyse tek başına filmin tanınmasını sağlayan çok ilginç bir karakter sergiler. Sinema dünyasında iyi ve kötüleri genelde iyinin ve kötünün uç noktalarında görürken, Riddick’in felsefesi ise çok farklı bir yerde durmaktadır. Film ile ilgili mantık hatalarını sıralamaya kalkışırsak ortaya uzun bir liste çıkacağı aşikar. Filmin konusu da, çok derin bir altyapı ile hazırlanmış bir evren sunmuyor. Ancak film ile ilgili olarak en çok dikkatimizi çeken şey, her zaman Richard B. Riddick’in karakteri ve psikolojisi oluyor.

Riddick, Furya’da bir Alfa Furyalı olarak doğmuştur. Alfa Furyalılar normal Furyalılara göre daha güçlü ve daha dayanıklıdırlar. Aereon adında Elemental ırkından bir kadın, Zhylaw adındaki bir Necromonger subayına, Furya’da bir erkek çocuğun doğacağı ve bunun da Zhylaw’ın çöküşünün başlangıcı olacağı kehanetinde bulunur. Bu kehanet üzerine Zhylaw, elindeki tüm gücü ile Furya’ya saldırır ve gezegende bulunan tüm erkekeri öldürür. Bilmediği tek şey gezegenden küçük bir erkek çocuğunun sağ kurtulmuş olduğudur.

pitch black 3

Riddick büyüdüğünde hayatının bir kısmının Sigma 3‘de geçirdi. Sigma 3’de özel şirketlerde ve askeriyede çalıştı. Özel şirketlerde kimsenin yapmaya cesaret edemediği tehlikeli işleri üstlendi. Askeriye’de de pilotluğu öğredikten sonra özel kuvetlerde edindiği eğitimle çok yetenekli bir asker haline geldi. Riddick zekası sayesinde bir süre sonra Sigma 3 yaşantısının bir kölelikten başka bir şey olmadığını anlayacak kadar olay gördük ve delil topladıktan sonra Sigma 3 aleyhine konuşmaya başladı. Şirket, Sigma 2’teki insanlık dışı şirket politikasını değiştirmeyi red ederek, Riddick’in delillerini kararttı ve onu “Derin Depo” olarak bilinen bir hapishane gezegenine gönderdi.

Riddick “Ribald S. Eğitim Enstitüsü”nde üç yıldan az vakit geçirdi. En sonunda bir gardiyanı bayıltıp üniformasını çaldı. Gezegenden kaçmak için iki gardiyanı ve bir pilotu vurdu. Şirket başına bir milyon kredilik ödül koydu. Böylece Riddick, üç sistemdeki beş gezegende aranan adam haline geldi. Böyle bir ödülü duyan nerdeyse tüm ödül avcıları Riddick’in peşine düşmeye başladı. Buna karşı Riddick ödül avcılarını zekice yöntemlerle alt etmesini bildi. Birkaç yıl içinde Riddick birkaç kez yakalansa da, peşindeki herkesi öldürür. Ardı ardına birkaç hapisanede yatar ve her birinden kaçmayı başarır. Kaçışlarından birinde E-TAC askerlerinden birinin kıyafetini giyerek 500 kişilik bir bölüğe katılır. Bir yabancı olduğu anlaşıldığında, Riddick’in kendi mangasındaki herkesi öldürdüğü söylenir.

pitch black 4

Riddick, çocukluğu çok zorlu şartlarda geçtiği için insanların içindeki genel kötülük ve tanrı kavramlarına birçok insandan farklı bakmaktadır. Çevresindekiler tarafından genelde psikopat olarak tanımlanır. Öldürdüklerinin hiçbirinden pişmanlık duymaz ve etrafındaki insanların çoğuyla empati kurmaz. Çoğunlukla hayvan karakterleri ile anılır; hayatta kalmak için acımsızca öldürebilir, ancak öldürmek istediği için öldürmez. Özgürlüğünü engelleyen veya onu bitirmeye çalışanları öldürmek için elinden geleni yapar. Bunu da çoğu kez sadece hayatta kalabilmek için eyleme döker. Riddick’in çocuklara karşı bir sempatisi vardır. Kendi hayatını riske ederek Kyra’yı kurtarmıştır. Fry onu kurtarmak için öldüğünde “Benim için değil!” diyerek sadece bağırabilmiştir, böylece kendi değerinin Fry’ın kendisini feda edecek kadar yüksek olmadığını göstermiştir.

“Karanlıktan korkmuyorsun, değil mi?”, Riddick’in her fırsatta söylediği kendiyle özdeşleşmiş sözlerden biridir. Zorlu bir hayat geçirmesi nedeniyle zorlu şartları pek sevmese de, çok kolay ayak uydurabilmektedir. Zaten diğer insanların zorlu şartlara ayak uyduramamasını, daima aleyhine kullanmayı bilmiştir.

“Karanlıktan korkmuyorsun, değil mi?”

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Makine Mühendisi. Dağların, newage müziğin ve bilimkurgunun uzun yıllardır tutkunu. "Turk Seti Team" üyesi.