darkman

İntikam Peşinde: Darkman

Çizgi romandan uyarlama bir film çekmeye özenen Sam Raimi, istediği türden teklifler alamayınca 1930’ların korku filmlerini yeniden yorumlayan bir kısa öykü yazmıştı. Daha sonra bu öykünün, The Shadow ve Batman‘dan esinlenildiği sanılmaması için uzun metrajlı bir filme dönüştürülmesine karar verdi. İşte Raimi’nin bu kararından doğan Darkman, Liam Neeson‘un Hollywood’daki ilk dikkat çekici performanslarından biridir ve pek çok süper kahraman filmine göre karanlık yapısı ile öne çıkar. Raimi hedeflediği grotesk görüntü ve deformasyonları yaratabilmek için bu işin pirlerinden Tony Gardner ile çalışmıştır ki kendisi Michael Jackson’un Thriller klibinden kolayca anımsanabilir.

Ortaya iyi bir iş çıkarabilme inadı, yapım sürecinde Raimi’yi birçok kez stüdyoyla karşı karşıya getirmiştir. Öte yandan film, 16 milyon dolarlık bütçesine karşın yaklaşık 50 milyon dolarlık bir hasılat yapmış; çizgi romanlar, figürler ve video piyasasına yönelik üretilen yan eserler ve iki devam filmiyle de modern bir külte dönüşmüştür. Raimi bu filmde insanüstü özel yetenekleri olmayan, çekici değil korkunç bir yüze sahip, ama buna karşın yüz değiştirerek düşmanlarını birbirine düşürüp onlara korku salan modern bir Operadaki Hayalet yaratmak istemiştir.

darkman

Bilim insanı Peyton Westlake, yangın ve kimyasal yaralanma kurbanları için 3D yazıcı teknolojisine dayanan organik bir deri tedavisi üzerinde çalışmaktadır. Evlilik teklif etme aşamasında olduğu nişanlısı savcı Julie Hastings, mafyanın içine karıştığı bir rüşvet ağını ortaya çıkartmak üzeredir ve içinde bulunduğu bu durum nedeniyle Peyton’un evlilik teklifini reddeder. Bunun sonucunda Peyton kendisini tamamen işine adar, fakat ürettikleri yapay derinin güneş ışığı altında 99 dakikadan daha uzun süre canlı kalmasını sağlayamaz.

Julie’nin peşine düşen mafya, konu hakkında bir şeyler bildiğini düşünerek Peyton’un laboratuvarını basar. Asistanı öldürülmüş, kendisi ise asitle ağır şekilde yaralanmıştır. Laboratuvardaki patlamanın etkisiyle nehre fırlayan Peyton komaya girer. Herkes onun öldüğünü sanmaktadır. Hatta olay yerinde bulunan yanmış ceset kendisi sanılarak cenaze töreni bile yapılır. İsimsiz bir hasta olarak komadan çıkan Peyton’un ilk fark ettiği şey kendisine uygulanan radikal müdahale sırasında beynindeki spinotalamik kısmın alınmış olduğudur. Bu yüzden artık dokunma hissini ve acıyı duyumsayamaz hale gelmiştir.

darkman

Öte yandan dokunma hissinin kaybı sebebiyle artık kaslarının maksimum güce çıkmasının önündeki engel ortadan kalkmıştır. Dahası beynindeki hasar, adrenalin bezlerinin aralıksız çalışmasına sebebiyet vererek, normal bir insanın sahip olmadığı türden bir reflekse ve iyileşme hızına kavuşmasını sağlamıştır. Kahramanımızın bilmediği şey ise, bunun mental dengesini giderek sarsmakta olduğudur. Tamamlanmamış formülü kendi üzerinde kullanarak 99 dakikalık yapay deriyi kuşanan Preyton için artık intikam vakti gelmiştir…

Hazırlayan: Hamit Gökalp

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin