2023 yıilbasi gremlins

Yılbaşı Akşamı İçin İzlemelik Bilimkurgu Filmleri

Yeni yıla girerken hepimizin kendince planları var. Kimimiz dışarıda eğlenerek yeni yıla merhaba diyecek, kimimiz de evde ailesi ve sevdikleriyle vakit geçirecek. Elbette televizyonlarda yayımlanan yılbaşı eğlence programları ve onlara eşlik eden içecek ve yiyecekler de yılbaşı eğlencelerinin vazgeçilmezlerinden.

Peki bu yılbaşında bir değişiklik yapıp da yeni yıla bilimkurgu filmi izleyerek girmek isteyen var mı? Eğer yanıtı evet olan varsa, bu listemiz tam da onlar için. Yazımızda gerek öyküsü yılbaşında geçen gerekse kışın karlar içerisindeki ortamları resmeden filmleri sıraladık ve sizler için yılbaşı akşamı izlemelik bir film listesi oluşturmaya çalıştık.

Şimdiden herkese keyifli seyirler…

Strange Days (1995)

Strange Days

James Cameron yapımcılığında, Kathryn Bigelow yönetmenliğinde çekilen bu filmde, insanlık yeni milenyuma gireceği yılbaşını heyecanla beklemektedir.

Tam bu dönemde Lenny Nero adlı eski bir polis memuru, karaborsada satılan bir bilinç aktarım makinesinin ve onunla bağlantılı olaylar zincirinin ve cinayetlerin peşine düşer. Gizem ve aksiyon yüklü bu gerilim filmi, hoş vakit geçirmeyi garanti ediyor.

Things To Come (1936)

H.G. Wells romanından uyarlama bu bilimkurgu klasiğinde, İkinci Dünya Savaşı sonrası insanlık kendini toparlayamamıştır. Savaş sonrası sefalet, salgınlar ve kaos dünyaya hüküm sürmeye başlamıştır.

Bunun üzerine insanlıktan seçkin bir grup yeni bir dünyaya gitmek üzere bir uzay gemisi yaptırmaya karar verir. Tamamen yılbaşı konulu olmasa da, filmdeki yılbaşı sahnesinde insanlığın dünyada geçireceği son yılbaşını kutladığı anlatılıyor.

Brazil (1985)

Terry Gilliam imzalı bu distopyada müthiş bir bürokrasi ve sistem eleştirisi yapılıyor. Yıldızlar geçidine sahip oyuncu kadrosuyla da adeta izleyicilerine bir resital sunuyor. Üstelik ince esprileri ve taşlamalarıyla da izleyiciyi yer yer güldürüyor.

Doğrudan yılbaşı konulu olmasa da sırf şu Noel Baba sahnesi için bile yılbaşında izlemeye değer.

Eternal Sunshine of the Spotless Mind (2004)

En iyi özgün senaryo dalında yazar ekibine Oscar kazandıran sımsıcak, romantizm yüklü ve bir o kadar da duygulandıran bir bilimkurgu filmi var sırada. Öyküsünün önemli bir kısmı kış mevsiminde geçen film, soğuk atmosferine rağmen insanın içini ısıtan bir öykü anlatıyor.

Yeni bir teknoloji yardımıyla birbirlerini anılarından sildiren iki sevgili, hâlâ birbirlerini sevmeye devam etmektedir. Bu sevgi sonunda ikisini yeniden bir araya getirir. Bizlere de çok sevimli bir filmi izlemek kalır.

The Thing (1982)

the thing

Yılbaşı gibi bir ortamda elbette çoğumuz güzel şeyler görmek isteriz. Ancak bu, yine de korku filmi izlemeye engel değil. Madem kar, kış, kıyamet şeklinde bilimkurgu filmleri izleyeceğiz, o hâlde The Thing de seçenekler arasında olmalı.

Antarktika’da araştırma görevi yapan bir grup bilim insanı, komşu araştırma ekibinin kampından kaçıp kendilerine sığınan bir köpeği sahiplenir. Ancak sahiplendikleri ‘şeyin’ köpek olmadığını acı bir şekilde öğrenirler.

The Jacket (2005)

Karda kışta geçen bir diğer filmimiz de 2005 yapımı The Jacket. Döneminin beyin yakan senaryolu filmler furyasına uygun olarak çekilmiş bir zaman yolculuğu filmi.

İşlemediği bir cinayetle suçlanan Körfez Savaşı gazisi Jack Starks, olayı anımsamadığı için cezaevi yerine akıl hastanesine gönderilir. Orada Psikiyatr Dr. Becker’in deneği olur. Bu deney sırasında zamanda yolculuk yaptığını fark eder.

Snowpiercer (2013)

Karda kışta geçen bilimkurgu filmleri dendiğinde akla gelen bir diğeri de elbette Snowpiercer. İklim değişikliği sonucu insanlık bir trene sığınmıştır. Bütün dünyayı dolaşan bu trende insanlar, toplumsal konumlarına göre farklı vagonlardadır.

Bir gün en arka vagondakiler bir devrim yapmaya karar verir. Toplumsal mesajlar da veren filmimiz, güzel kar manzaraları da sunuyor.

The Time Traveler’s Wife (2009)

Varsayın ki genetik bir bozukluğunuz var ve bu genetik bozukluk, sizin bazen zamanda yolculuk yapmanıza neden oluyor. İşte Henry’nin durumu aynen budur ve karısı Clare’nin neler çektiğini siz tahmin edin.

Tam çok güzel ve nezih bir yılbaşı sofrası kurmuşken kocanız aniden orta çağa gidiveriyor. Bilimkurgunun en çok işlenen konularından birini komedi ve romantizmle harmanlayan film, ailece keyifli bir yılbaşı akşamında izlemek için ideal.

Gremlins (1984) ve Gremlins 2 (1990)

Her iki filmin de öyküsü yılbaşı döneminde geçiyor. Gizmo adlı sevimli yaratığın bedeninden çıkıp ortalığı birbirine katan küçük yaratıkları anlatan film serimizin ilk filmi fantastik tarzda olsa da ikici filmde öykü bilimkurgu türüne kaydırılıyor.

Çocukluğumuzun en sevimli filmlerinden bazılarını çeken Joe Dante’nin bu serisi, günümüzde bile keyifli bir seyir vaat ediyor.

Charlie And The Chocolate Factory (2005)

Orijinali fantastik bir müzikal olan yapımın Tim Burton ellerinde çocuklar için bilimkurguya dönüşmüş hâli.

Willy Wonka’nın çekilişini kazanıp çikolata fabrikasında gezintiye çıkan Charlie ile birlikte biz de yüksek teknoloji ürünü çikolatalara iştahla bakıyoruz.

Yazar: Halil Alpaslan Hamevioğlu

1980 Polatlı doğumluyum. 80'ler ve 90'lar kuşağında yetişmiş bir bireyim. O devrin her bireyi gibi ben de bilimkurguyu video kasetlerden tanıdım. Sonra özel kanallar geldi. Hayal dünyam iyice genişledi. Eh, gerçek yaşamda da dünyanın içinden geçtiği dönüşümü gördüm. Sovyetler'in bitişini, Berlin Duvarı'nın yıkılışını, popüler kültürün tüm dünyayı etkisi altına alışını... Bir gün okulum bitti ve hem gördüklerimi hem de yaşadıklarımı yeni nesillere aktarayım dedim. Öğretim görevlisi oldum. Gazi Üniversitesi’nde başlayan, Başkent Üniversitesi’nde devam eden öğreticiliğimde ülke sınırlarını aştım ve kendimi Amsterdam Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde buldum. Oldum olası yazmayı sevmişimdir. Aşık olduğum bilimkurguyu ve yazma hobimi de burada birleştireyim dedim. Şimdiden iyi okumalar.

İlginizi Çekebilir

bilimkurgu uzay kitap

Yerli Bilimkurguda Kök Öyküler

Bilimkurgu öyküleri, kendini tekrar eden öykü yazma sürecimden sıkıldığım, neden öykü yazıyorum ki, diye söylendiğim, …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et