Narcopolis - konusu 2024 yilinda gecen bilimkurgu filmleri

Konusu 2024 Yılında Geçen 10 Bilimkurgu Filmi

2023 yılını geride bıraktık ve 2024 yılına girdik. Eskiden bize uzak görünen yılları birer birer geride bırakıyoruz. Bu yıllara ilişkin türlü beklentilerimiz ve hayallerimiz vardı. Bazısı gerçek oldu, bazısı olmadı. Elbette film yapımcı ve yönetmenleri de bu yıllara yönelik hayaller kurdu ve çektikleri filmlerle bu hayallerini bizlerle de paylaştı.

Haydi gelin, konusu 2024 yılında geçen bazı filmleri inceleyelim ve hangileri gerçeğe yaklaşmış görelim…

Beyond the Time Barrier

1960 yapımı bu filmde pilot Bill Allison, ışık hızına ulaşabilecek bir uzay aracının ilk deneme uçuşunu gerçekleştirir. Ancak ışık hızına çıkışını sonlandırdığında havalandığı üssü bulamaz. Ardından da bir süre havada dolaştıktan sonra bir şehir görür ve oraya doğru uçar. Yere indiğinde ise acı gerçekle yüzleşir; zaman yolculuğu yapmış ve 2024 yılının distopik dünyasına gelmiştir.

Bu dünyada neredeyse herkes sağır ve dilsizdir. İletişim telepati yoluyla kurulmaktadır. Düşüncelerinin okunulması sonucunda casus olduğundan şüphelenilir. Allison artık hem kendisini kurtarmalı hem de ait olduğu zamana geri dönmelidir.

A Boy and His Dog

a_boy_and_his_dog
1975 yapımı bu filmin başrolünde, ileride oynayacağı Miami Vice dizisiyle dünyaca ünlü bir aktör olacak olan Don Johnson var. Kara komediye de göz kırpan bu post apokaliptik bilimkurguda, 18 yaşındaki Vic ve telepati yoluyla iletişim kurduğu Blood adlı köpeğinin maceralarını izleriz.

Hayatta en çok endişelendiği şey yiyecek bulmak ve en çok merak ettiği şey de seks olan Vic, yer altında yaşamak yerine çölü tercih eder. Ancak cinsel isteklerine gem vuramaz ve köpeğinin tüm uyarılarına rağmen genç bir kızın peşinden tuhaf bir topluluğun yaşadığı yer altına iner. Yer altındaki dünyanın ise katı ve püritan kuralları vardır ve pek çok şey yasaktır.

Filmin sonu, New York Film Akademisi tarafından sinema tarihinin en şok edici on finali arasında gösterilmiştir.

Highlander II: The Quickening

İlk filmi fantastik türde olan seri, 1992 yapımı bu filmle bilimkurguya evrilmiştir. Dünyanın ozon tabakası kirlilik sonucu yok olmuştur ve milyarlarca insan, güneş ışınlarının süzülmeyen radyasyonu sonucu ölmüştür. Kalan kısmı ise bu radyasyona uyum sağlayacak şekilde mutasyon geçirmiştir.

İlk filmde ölümsüz olduğunu gördüğümüz ama nedenini öğrenemediğimiz Connor MacLeod’un bu filmde uzaydan geldiğini öğreniriz. Üstelik eski gezegenindekiler de peşine düşmüştür. Artık Connor hem dünyayı hem de kendini kurtarmalıdır.

The Thirteenth Floor

The Thirteenth Floor

1999 yapımı bu film, aynı yıl çıkan ve sanal gerçeklik konusuna değinen dev gişe filmi The Matrix’in gölgesinde kalmıştır. Ancak ilerleyen yıllarda kült statüsüne erişmiş ve layık olduğu değeri görmüştür. Multimilyarder iş adamı Hannon Fuller, çocukluğunun dünyasına geri dönmek için bir 1937 Los Angeles simülasyonu yazdırmıştır ve onun içinde yaşamaktadır.

Simülasyonda kendisiyle birlikte yaşayan çok sayıda kişi de vardır. Ancak bir gün Fuller öldürülür ve bu olayı araştıran dedektif, bulduğu bazı belgelerin 1999 ve 2024 yıllarını işaret ettiğini görür. Artık yaşadığı hayattan ve zaman diliminden şüphelenmeye başlar. Ancak simülasyonu idare eden teknikerler de gerçekten 1999 yılında yaşadıklarından şüpheye düşmeye başlamıştır.

Real Steel

2011 yapımı Real Steel, 2020 yılında başlayıp 2024 yılına kadar devam eden bir macerayı anlatıyor. Şiddet içeren sporların artık yapılamadığı bu zamanda tüm benzeri aktiviteler robotlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Kendisi de eski bir boksör olan robot operatörü Charlie Kenton, çöpten topladığı bir robotu eğiterek onu şampiyon bir boksör yapmaya karar verir.

Filmdeki robot sahnelerinin önemli bir kısmının CGI değil, gerçekten film için inşa edilmiş ve mekanik sistemle çalışan robotlar kullanılarak çekildiğini belirtelim.

Underworld: Awakening

Vampirler ve Kurtadamlar arasındaki çatışmayı fantastik kadar bilimkurgu unsurları da kullanarak anlatan serinin 2012 yapımı bu filmle birlikte bilimkurguya evrildiğini görüyoruz. Dünyadaki ilk vampirin güçlerini kendisine devretmesi sayesinde âdeta süper güçler edinen ve güneş ışığına da bağışıklık kazanan Selene, can düşmanı kurt adamlarla mücadele içindeyken hiç beklemediği bir türden darbe alır ve ellerine düşer; insanlar!

Kurtadam ve vampirlerin varlıklarını öğrenen insanlar, her iki türü de ortadan kaldırmaya ve silahlar üretmeye başlamıştır. Vücudu dondurulan Selene, 2024 yılının dünyasında dondurulduğu yerden kaçmayı başarır. Ne var ki aradan geçen yıllarda insanlar kurtadamlarla işbirliğine girmiştir. Kurtadamlar tarafından yönetilen bir laboratuvar, vampirleri denek olarak kullanmaktadır ve süper vampir Selene de bunların arasındadır. Selene için artık hem intikam hem de bu komployu bitirme vaktidir.

Narcopolis

Sırada 2015 yapımı bir Avrupa filmi var. 2024 yılında başlayıp 2044 yılında devam eden olayları anlatan filmimizde İngiltere’de artık uyuşturucu tamamen yasal duruma gelmiştir. Polis memuru Frank Grieves, Ambro adlı bir ilaç firmasıyla girdiği mücadele için delil topladığı sırada bulduğu bir cesedin devletin veri tabanında yer almadığını öğrenir.

Bir zaman yolcusunun cesedini bulduğunu anlayan Grieves, Ambro’nun kendi çalışanlarını değişik zaman dilimlerine gönderip hem türlü düzenlemeler yaptırdığından hem de malzeme toplattığından şüphelenir.

Proyecto Lazaro (Realive)

Belçika – Fransa – İngiltere – İspanya ortak yapımı bir bilimkurgu filmiyle listemize devam ediyoruz. Bu filmimizde de olayların geçtiği yıllardan biri 2024. Kanser hastası Marc, kanserin kendisini öldürmesini beklemek yerine bedenini dondurmayı seçer. 2084 yılına gelindiğinde kanser artık nezle gibi basit bir ilaç tedavisiyle bile iyileştirilebilmektedir ve Marc’ın bedeni çözülür.

Kanserden kurtulan Marc’ın artık başka bir sorunu vardır. Bu yeni dünyaya ve yeni yaşama uyum sağlayamamıştır. İntihar etmeye karar verir. Ne var ki aradan geçen zamanda ölüme de çare bulunmuştur. Marc artık istese de ölemez durumdadır ve ölmeyi çok istemektedir.

Illang: The Wolf Brigade

2018 yapımı bir Kore filmiyle devam edelim. 2024 yılında Japonya sonunda bir ordu kurmaya karar vermiştir ve müthiş ileri teknolojisi ile devasa ekonomisi birleşince ortaya korkutucu güçte bir ordu çıkmıştır. Bunu kendine tehdit olarak gören Çin de silahlanmasına iyice hız vermiştir. Bu durum karşısında Kuzey ve Güney Kore de birleşmiş ve Güney’in teknoloji ve ekonomisi ile Kuzey’in askeri gücünün birleşimi onları da caydırıcı bir unsur hâline getirmiştir.

Bu üç ülkenin silahlanması, ABD ve Rusya’nın da tüm dikkatini bu bölgeye yönlendirmesine neden olmuştur. Artık savaş kapıdadır ve ilk kıvılcım beklenmektedir. Ülkede giderek derinleşen sosyal patlama dolayısıyla bu ilk kıvılcım da Kore’de çıkacak gibidir.

In the Shadow of the Moon

2019 yapımı bu Netflix filminde olaylar 1988 yılında başlıyor ve 2024 yılında bitiyor. Dokuz yıl arayla cinayet işleyen bir seri katilin peşine düşen polis memuru Thomas Lockhart, katilin cinayetlerinde kullandığı ileri teknoloji dolayısıyla zaman yolcusu olduğuna inanmaktadır.

Eğer davayı çözerse o hep hayalini kurduğu dedektifliğe kavuşacağına kesin gözüyle bakmaktadır. Ancak bu cinayetlere olan takıntısı tam tersine kariyerine mal olacak ve hatta aile ilişkilerinin kopmasına yol açacaktır. Üstelik dava, zaman yolculuğundan daha karmaşıktır.

Yazar: Halil Alpaslan Hamevioğlu

1980 Polatlı doğumluyum. 80'ler ve 90'lar kuşağında yetişmiş bir bireyim. O devrin her bireyi gibi ben de bilimkurguyu video kasetlerden tanıdım. Sonra özel kanallar geldi. Hayal dünyam iyice genişledi. Eh, gerçek yaşamda da dünyanın içinden geçtiği dönüşümü gördüm. Sovyetler'in bitişini, Berlin Duvarı'nın yıkılışını, popüler kültürün tüm dünyayı etkisi altına alışını... Bir gün okulum bitti ve hem gördüklerimi hem de yaşadıklarımı yeni nesillere aktarayım dedim. Öğretim görevlisi oldum. Gazi Üniversitesi’nde başlayan, Başkent Üniversitesi’nde devam eden öğreticiliğimde ülke sınırlarını aştım ve kendimi Amsterdam Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde buldum. Oldum olası yazmayı sevmişimdir. Aşık olduğum bilimkurguyu ve yazma hobimi de burada birleştireyim dedim. Şimdiden iyi okumalar.

İlginizi Çekebilir

underworld

Fantastikten Sert Bilimkurguya: Underworld

Bir zamanlar büyü veya sihir denilen şeylerin sonradan bilimsel izahatlar ile ortaya konulmasında olduğu gibi, …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et