moebius film sinema

Jean ‘Moebius’ Giraud’nun İzini Taşıyan 4 İkonik Bilimkurgu Filmi

Karikatür dünyasında olmayan birine Jean Giraud ismi bir anlam ifade etmese de, modern bilimkurgu ona çok şey borçlu. Aslen “Moebius” mahlasıyla tanınan Giraud, Métal Hurlant (ABD’deki adıyla Heavy Metal) dergisinin kurucularından biriydi ve ünlü yapımcı ve yönetmen Alejandro Jodorowsky ile de iş birliği yaptı. Birlikte karikatür kitabı The Incal üzerinde çalıştıktan sonra Jodorowsky, Giraud’nun destansı bilimkurgu filmi Dune’un 1975 uyarlamasında konsept artisti olmasını istedi. Belki bu proje hiçbir zaman gerçekleşmedi, ancak Hollywood’un Giraud ile tanışmasını sağladı.

Giraud’nun hayal gücünden ve dizaynlarından çok etkilenen yapımcılar, kısa sürede onu filmlerinde çalışmak üzere davet etmeye başladı. Sonuç olarak, 1970’lerin ve 1980’lerin pek çok kült bilimkurgu filmi, bilimkurgunun şekillenmesi için yıllarını veren Giraud tarafından dolaylı da olsa dizayn edildi.

İşte Giraud’nun izlerini taşıyan o dört ikonik film…

Star Wars

a-new-hope

Giraud’nun Star Wars: A New Hope‘a doğrudan katkısı olmadı ama çok emeği geçti. Yıldız gemilerinin metalik panel ve borularından, Tatooine’in kocaman canavar kemikleri ve devasa makineler ile dolu uçsuz bucaksız çöllerine kadar uzanan görsel dilin çoğu Giraud’nun karikatürlerinden ödünç alındı.

Önceki bilimkurgu filmlerinde görmeye alıştığımız “parlak” estetiğin aksine, Giraud’nun tasarladığı dünyalarda puslu bir hava vardır. Giraud, Yıldız Savaşları serisinin bir sonraki filmi Star Wars: Empire Strikes Back‘te Lucas ile beraber çalıştı.

Alien

Ridley Scott’ın meşhur yaratığını H.R. Giger tasarlamış olabilir, ama filmin geçtiği uzay gemisi, Giraud’nun zekasının bir ürünüydü. USCSS Nostromo ve Ellen Ripley dâhil olmak üzere gemideki tayfanın kostümleri bizzat Giraud tarafından tasarlanmıştı.

Giraud ayrıca senaryoya da destek vererek, mürettebatın uzaylı gemisini keşfi gibi önemli sahneleri görselleştirmeye yardımcı oldu.

Blade Runner

Ridley Scott ile Alien’ın devam filminde çalışamasa da, Giraud’nun android avcısı Rick Deckard’ın altını üstüne getirdiği fütüristik Los Angeles’ta etkisi hissediliyor. İnsanlarla ve standlarla dolu klostrofobik ve sıkışık sokaklardan, süper zenginlerin keşmekeşten uzakta yaşadığı devasa piramitlere kadar, Scott’ın Moebius’tan ne kadar etkilendiği ve ilham aldığı aşikar, hem de Moebius yeniden çalışma teklifini reddetmesine rağmen.

Daha sonra Giraud, Blade Runner’da çalışamadığı için üzgün olduğunu, bu filmin favori filmleri arasında yer aldığını ve filmin atmosferi için kendinden esinlenildiğini görmekten memnuniyet duyduğunu belirtti.

TRON

Disney’in 1982 yapımı siberuzay filmi TRON’da set ve kostüm tasarlayıcısı olarak iş bulan Giraud’nun görevi, bilgisayar programları ile dolu bir dünyanın nasıl tasvir edilebileceğini ortaya koymaktı.

Hayal gücünü zorladı ve sinemada daha önce görülmemiş işlere imza attı: Parıldayan kostümler, filmin ikonik ışıklı arabaları, aerodinamik neon dizaynlar, elektrik devrelerinden ilham alınmış tasarımlar ve daha niceleri… Ayrıca TRON, Giraud’nun konsept artisti olarak işe alındığı bir dizi filmden ilki oldu.

Yukarıdaki filmler, buz dağının sadece görünen kısmı. Çizer, daha sonra Space Jam ve The Fifth Element gibi filmlere de katkıda bulundu. Tabii Moebius mahlasıyla çeşitli çizgi roman dergileri üretmeyi de ihmal etmedi.

Giraud, 2012 yılında uzun bir mücadeleden sonra kansere yenildi ancak bilimkurguda bıraktığı iz sonsuza dek hatırlanacak…

Kaynak

Yazar: Alp Kütükçü

Çocukluğundan beri Küçük Yeşil Adam'ın peşinde. "Wake up, Neo..."

İlginizi Çekebilir

frank herbert 1

Frank Herbert’ın Kaleminden: Dune’u Yazarken

Kitabın başarılı olup olmayacağına dair bir endişem yoktu. Sadece yazmakla ilgileniyordum. Altı yıllık araştırmadan sonra …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin