Hibrit Filmler #7: Bilimkurgu-Western

“Hibrit Filmler” yazı dizimizin yedinci ve son bölümüyle karşınızdayız. Bu bölümde hem bilimkurgu hem de western elementler taşıyan 10 filmi listeleyecek, haklarında kısa bilgiler vermeye çalışacağız. Sıralamayı film kalitesine ve işlediği konulara göre belirlemeye özen gösterdik. Özellikle ilk 4 film çok kaliteli ve hepsi de birinci olmayı hak ediyor. Nihai sıralamayı çok küçük farklar belirledi.

Lafı daha fazla uzatmadan kiminin bilimkurgu, kiminin western tarafı ağır basan yapımlarımızı listelemeye başlayalım. Şimdiden herkese iyi seyirler…

Oblivion (1994)

Uzak bir gezegende geçen uzay western filmi Oblivion ile listemize giriş yapıyoruz. Klasik western filmlerinde görmeye alışkın olduğumuz kovboy ve yerliler arasındaki çatışma, yerini bu filmde kovboylar ve uzaylılar arasındaki çatışmaya bırakıyor.

Düşük bütçeli yapım, festivallerde gösterildi ve ağırlıkla video kasetler sayesinde izleyici ile buluştu. Tutan yapımın 2 yıl sonra bir de devam filmi çekildi.

Wild Wild West (1999)

Will Smith’in başrolünde olduğu film, listemizdeki en yüksek bütçeli western bilimkugusu.

60’lı yıllarda yayımlanan aynı adlı diziden uyarlanan film, ne yazık ki yüksek bütçesinin ve güçlü oyuncu kadrosunun yarattığı beklentiyi karşılamaktan uzak. Buna rağmen eğlenmek için göz atılabilir.

High Plains Invaders (2009)

Syfy yapımı TV filminde, Mekanik Akrep/Böcek tipli saldırgan uzaylılar 1892 yılının Vahşi Batı’sına saldırıyor. İdam edilmek üzere olan Sam Danville, bu saldırı sonrası idamdan kurtuluyor ve uzaylılara karşı yapılan savaşın merkezine yerleşiyor.

Filmin başrolünde Angel, Smallville gibi dizilerle ünlenen James Marsters bulunuyor.

Cowboys & Aliens (2011)

Daniel Craig, Harrison Ford ve Olivia Wild gibi önemli isimleri kadrosunda barındıran film, alternatif bir geçmişte geçiyor.

1800’lü yıllarda istilacı uzaylıların Vahşi Batı’ya saldırmasını konu alan yapımın yönetmen koltuğunda Iron Man filmiyle üne kavuşan yönetmen Jon Favreau var.

Serenity (2005)

Serenity

Firefly dizisi iptal edildikten sonra serinin yaratıcısı Josh Whedon, hayranların da desteği ile serinin devamını anlatmak için girişimlerde bulundu. Seriye başka bir platformda dizi olarak devam etmektense bir film yapmayı tercih etti ve böylece 2005 yılında Serenity filmi ortaya çıktı.

Firefly dizisindeki orijinal oyuncu kadrosu bu filmde de korunuyor. Diziyi sevdiyseniz filmi kaçırmamanızı öneririz.

Phantom Empire (1935)

Sinemalarda seri olarak 30’ar ve 20’şer dakikalık bölümler halinde gösterilen yapım, pek çok alanda ilki barındırıyor.

Flash Gordon’dan önce beyaz perdede gösterilen ilk büyük bilimkurgu serisi olmasının yanında, ilk western bilimkurgulardan da. Türün kökenine inmek isteyenler için keyifle izlenebilecek bir seri.

Trigun: Badlands Rumble (2010)

90’lardaki ünlü manga ve anime serisi Trigun’ın film adaptasyonunda başrolde yine sempatik silahşörümüz Vash bulunuyor. Film, anime serisinin 10 ile 12. bölümleri arasında geçiyor.

Seyir zevki yüksek seriyi takip etmek isteyenler için kısaca bilgi vermek gerekirse; anime serisi, 90’larda yayımlanan ilk manga serisinden uyarlanmış durumda ve farklı bir sonla bitiyor. Oysa manga serisi sonradan Trigun Maximum adıyla devam etmişti.

Outland (1981)

Uzak bir gelecekte, Jüpiter’in Io uydusunda uzay madenciliği yapan koloniye atanan Marshall O’Niel, kolonideki uyuşturucu kaçakçılığı komplosunu ortaya çıkarır. Ama ne kolonicilerden ne de görevlilerden destek alabilecektir. Bu da yetmezmiş gibi öldürülmesinin istendiğini öğrenecektir…

Filmin başrolünde ünlü oyuncu Sean Connery bulunuyor.

 Cowboy Bebop: The Movie (2001)

En ünlü western bilimkurgu animesi olan Cowboy Bebop’un filmi listemizin üçüncü sırasında.

Animenin 22. ve 23. bölümü arasında geçen öykü, Mars’taki insan kolonisini bilinmeyen bir patojen kullanarak yok etmek isteyen terörist grubunu durdurmaya ve ödüllerini almaya uğraşan Bebop mürettebatını konu alıyor.

Westworld (1973)

Westworld

Yakın gelecek… Vahşi Batı, Orta Çağ, Roma gibi dönemleri bünyesinde barındıran bir eğlence parkında insan görünümlü robotlar, müşterilerin seçtikleri dönemde yaşadıklarını hissetmeleri için programlanmışlardır. Düzenli bir şekilde kontrol edilen robotlarda baş göstermeye başlayan küçük sorunlar kısa sürede çığırından çıkacaktır.

Ünlü diziye ilham veren bu filmi kaçırmayın.

 Geleceğe Dönüş 3

Geleceğe Dönüş serisinin son halkasında 1885 yılına, vahşi batıya konuk oluyoruz. Dr Emmett Brown’un imkansızlıklar içinde yaptığı steampunk icatları ve zaman makinesini çalıştırmak için giriştiği alternatif enerji arayışı filme ayrı bir seyir zevki katıyor.

Ağırlıkla vahşi batı atmosferinde geçen yapım, ünlü seriye güzel bir final vermeyi başarıyor.

Önceki

Yazar: Gökhan Cılam

Galaktik dominasyon hedefinde emin adımlarla ilerleyen bir yazar, uzay ve zaman çizgisinin ötesine çıkmaya çalışan maceraperest bir yönetmen, kara deliğin derinliklerinde senfoni yazan tutkulu bir müzisyen...

İlginizi Çekebilir

underworld

Fantastikten Sert Bilimkurguya: Underworld

Bir zamanlar büyü veya sihir denilen şeylerin sonradan bilimsel izahatlar ile ortaya konulmasında olduğu gibi, …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et