bilimkurgu kulubu

Film Listeleri Spaceballs

Tarih: 28 Mart 2020 | Yazar: Gökhan Cılam

0

Hibrit Filmler #3: Bilimkurgu-Komedi

Hibrit filmler serisinin üçüncü bölümü ile karşınızdayız. Bu yeni bölümümüzde hem komedi hem de bilimkurgu elementler taşıyan en iyi 10 filmi sizin için listeledik. Seri filmleri, daha çok filme değinebilmek adına tek çatıda topladık. İşte ilk 10 için seçtiğimiz yapımlar…

Not: İlk 10 listemize alamadığımız filmlerden özellikle Brazil, Mars Attacks ve Dark Star yapımlarını da keyifli vakit geçirmek için değerlendirebilirsiniz.

10- Weird Science (1985)

80’lerin en popüler türlerinden gençlik komedisini bilimkurgu ile buluşturan filmlerden biriyle karşı karşıyayız. Okullarında popülerlikten uzak olan ve kız arkadaşları olmamasından şikayetçi iki genç arkadaş, bilgisayarları yardımıyla kendilerine mükemmel bir biyonik kadın yaratırlar. Bu kadın, film boyunca genç kahramanlarımızın kendilerine güven duymalarına yardımcı olmaya çalışır.

İzlemesi eğlenceli, kadro kimyası yerinde seyir zevki yüksek bir yapım.

9- Space Balls

Uzay

Yıldız Savaşları, ilk çıktığı günden bu yana o kadar popüler bir seri olmuştu ki, paradi filmleri, TV şovları bile yapıldı. Bu yapımlardan en iyisi diyebileceğimiz yapım Space Balls.

Özellikle Yıldız Savaşları’nı da izlediyseniz, bu yapımdan son derece keyif alacaksınız.

8- Turist Ömer Uzay Yolunda (1973)

turist omer uzay yolunda

Turist Ömer serisinin son filminde popüler dizi Uzay Yolu kadrosu öyküye dahil oluyor. Bilimkurgu-komedi türünün ülkemizdeki belki de en iyi yapımı olan bu filmi izlemediyseniz mutlaka göz atmanızı öneririz.

İçinde pek çok ilki barındıran filmin en önemli özelliklerinden biri, beyaz perdeyle buluşmuş ilk Uzay Yolu filmi olması.

 7- Bill & Ted’in Maceraları

Şu ana kadar iki filmi olan, üçüncü filminin de çekimleri devam eden, ayrıca Keanue Reeves’i üne kavuşturan seri ile karşı karşıyayız. Serinin ilk filminde metal müzik hayranı iki lise öğrencisi Bill ve Ted ile tanışıyoruz. Kahramanlarımız ders notlarının kötülüğü nedeniyle ayrılmak üzerelerdir. Çünkü Ted’in babası, sınıfta kalması durumunda onu askeri okula yazdıracaktır ve ikili, hayalini kurdukları metal grubunu hiçbir zaman kuramayacaktır.

Son Tarih dersinden de geçemezlerse okulda kalmaları kesinleşecektir. Bu durumu önlemek için ilginç bir şekilde gelecekten Rufus adlı biri gelir. Rufus, ikilinin ayrılmasının dünyanın geleceğini olumsuz etkileyeceğini söyleyerek onlara tarih sınavını geçmeleri için yardım teklifinde bulunur. Böylece kahramanlarımız zaman makinesi ile tarih sınavında karşılaşacakları tarihi isimlerin zamanlarına gidip o kişilerle tanışırlar. Ve olaylar eğlenceli bir şekilde gelişir.

6- Siyah Giyen Adamlar

men_in_black

Hâlâ devam filmleri yapılan bu serinin özellikle ilk filmi aksiyon, komedi, macera ve doyasıya bilimkurgu vaat ediyor.

Uzaylı avcısı gizli ajanları oynayan Will Smith ve Tommy Lee Jones ile şamatalı bir maceraya hazır olun.

5- Galaxy Quest (1999)

Uzay

Uzay Yolu benzeri eski bir uzay serisinin oyuncuları, bir imza ve söyleşi etkinliğine katılırlar. Eski günlerinden uzakta olan kahramanlarımızın hayatı, dizilerindeki maceraları gerçek sanan saf bir uzaylı türün kendilerinden yardım istemesiyle tamamen değişir.

Keyifle izlenecek başarılı bir komedi.

4- Back to the Future – Ivan Ilyiç (1973)

Evindeki laboratuvarda çalışan Rus bilim adamı kahramanımız Shurik Timofeev, bir zaman makinesi yapar. Zaman makinesi, Korkunç İvan dönemine giden bir geçit açar. Meraklı apartman yöneticisi ve o sırada rastlantı eseri orada bulunan bir hırsız da bu geçitten geçer. İşin daha da ilginç yanı, apartman yöneticisi ve Korkunç İvan’ın birbirlerine olan inanılmaz benzerlikleridir. İşler, kısa sürede baştan çıkılamayacak bir noktaya varacaktır.

Sovyetler dönemi bir bilimkurgu-komedi filmi olan bu yapım, hele de biraz tarih meraklıysanız size eğlenceli bir vakit vaat ediyor.

3- Sleeper (1973)

Sleeper

Bir müzisyen ve sağlıklı besin dükkanı olan Miles, 200 yıl kriyojenik vaziyette uyuduktan sonra gelecek dünyasında gözlerini açar. Kahramanımız, gelecekte bir diktatörü ortadan kaldırmak için yeniden uyandırıldığını öğrenir. Ama karakter olarak kendisine verilen bu görevi yerine getirmekten çok uzaktır. Kısa sürede kahramanımızın başına da türlü belalar açılır.

İçinde pek çok siyasi gönderme de bulunan, düşük bütçeli ama yüksek gülme vaat eden bir Woody Allen filmi. Woody Allen’in ve Diana Keaton’un doğal oyunculukları eğlenceli vakit geçirmenizi garanti ediyor.

2- Hitchhiker’s Guide To The Galaxy (2005)

hitchhikers-guide-to-the-galaxy-arthur-marvin

Radyo tiyatrosu olarak başlayıp dizisi, kitapları ve daha pek çok mecrada yayını çıkan ünlü yapımın ilk sinema versiyonu.

Hiçbir bilimkurgu komedisi Otostopçu’nun Galaksi Rehberi kadar yaratıcı ve özgün olmadı. İzlemenizi şiddetle öneririz.

1- Geleceğe Dönüş

Pek çoğunuzun izlediği veya hiç değilse duyduğu Geleceğe Dönüş üçlemesi, gençlik komedisi ve bilimkurgu türlerini harmanlayan belki de en iyi seri. Özellikle ilk film; üst düzey oyunculukları, senaryosu, anlatımıyla şimdiden bir başyapıt olmuş durumunda.

Bilimkurgu elementlerine önem veren üçlemenin kalanı da kesinlikle kaliteden ödün vermiyor. İzlemeyenler veya tekrar izlemek isteyenler için harika bir yapım.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Yeryüzünde verdiği savaşlarla yaralı düşmüş uzay gezgini bir yazar, uzay ve zaman çizgisinin ötesine çıkmaya çalışan maceraperest bir yönetmen, kara deliğin derinliklerinde senfoni yazmaya çalışan tutkulu bir müzisyen. Dünyayı ele geçirme planlarını rafa kaldırıp Mars, Europa ve Titan'ı boyunduruğu altına almaya uğraşan çılgın bir hayalperest.