bilimkurgu kulubu

Film Listeleri

Tarih: 15 Haziran 2019 | Yazar: Konuk Yazar

0

Düşük Bütçeli 10 Post-Apokaliptik Bilimkurgu Filmi

Kıyamet sonrası (post-apokaliptik) gelecek anlatımı, bilimkurgu sinemasının en gözde konuları arasında yer alır. Bütün kıtaları kasıp kavuran bir salgın, kontrolden çıkan yapay zekanın başlattığı bir savaş ya da bir nükleer felaketten sonra mavi gezegenimiz alevler içindeki cehenneme dönüverir. İşte bu tür, insanoğlunun böyle bir dünyada verdiği ilkel hayatta kalma mücadelesini konu edinir. Kıyamet Sonrası Sineması‘nın en ünlü örneği ise George Miller‘ın Mad Max‘i (Çılgın Max / 1979) sayılabilir. Mel Gibson‘ın can verdiği bir kanun adamının tozlu yollarda acımasız bir çeteyle giriştiği ölüm-kalım savaşını aktaran yapım iki de devam filmine sahiptir: Mad Max 2: The Road Warrior (Çılgın Max: Yol Savaşçısı 2 / 1981) ve Mad Max 3: Beyond Thunderdome (Çılgın Max 3: Gökkubbenin Ardında / 1985).

Mad Max’in yakaladığı büyük başarı, özellikle 80’li yıllarda bir dolu benzerinin izleyici karşısına çıkmasına ön ayak olmuştur. Günümüz seyircisinin adını bile duymadığı bu yapımlar, düşük bütçeli film meraklıları ve video kaset tutkunları tarafından ilgiyle takip edildi, hala ediliyor ve kötü iyi filmler olarak adlandırılıyor. İşte bu yazımızda sizlere bu kötü iyi filmlerden 10 örnek sunacağınız.

Wired to Kill (Booby Trap /1986)

Yıl 1998… Ölümcül bir virüs ABD nüfusunun büyük bölümünü kırıp geçirmiştir. Ortada düzen ve kanun denen bir şey kalmamıştır. Hayatta kalmayı başaranlar da çetelerin tehdidi altındadır. Ancak Steve adında bir bilgisayar dahisi ailesi öldürülüp kız arkadaşı kaçırılınca zorbalara karşı kişisel bir savaş başlatır. Sevdiklerine zarar verenlere yaptıklarının bedelini ödetmeye kararlıdır. Steve’in kurduğu bubi tuzakları her birinin Azrail’i olacaktır.

Equalizer 2000 (1987)

Kıyamet sonrası bir dünyada acımasız bir çete, bölgeyi kontrol altında tutmaktadır. Ancak zekasına ve kaslarına güvenen Slade adında bir adam, kötülere korku salacak bir makineli tüfek icat eder. Bu silahın adı Equalizer 2000‘dir. Kaslarıyla yıkım gücü yüksek silahını bir araya getiren Slade, zorbalık rejimine son vermeye kararlıdır. Slade rolünde düşük bütçeli aksiyon filmlerinin tanınan ismi Richard Norton‘u izliyoruz.

Land of Doom (1986)

Dünya nükleer savaş sonrası perişan bir haldedir. Böyle bir dünyada Harmony ve Anderson adlı iki savaşçı, barış içinde yaşayabilecekleri bir yer bulma hayali kurmaktadır. Böyle bir yer, savaşın olmadığı Blue Lake adlı bir şehir kulaklarına çalınmıştır. Kahramanlarımız bu yerin arayışı içine girer. Fakat barış içinde yaşamak istiyorlarsa öncesinde kötülere karşı son bir savaş vermekten kaçış yoktur. Land of Doom kendini Mad Max’le kıyaslayan iddialı bir film olarak çıkıyor karşımıza.

2019: After the Fall of New York (1983) 

Üçüncü nükleer savaştan sonra toplum ikiye bölünmüştür: Şeytani Eurax ve Pan Amerikan Konfederasyonu. İşte böyle bir dünyada insan ırkının geleceği tehdit altındadır. Ancak Pan Amerikan Konfederasyonu insanlığın geleceğini kurtaracak olan anahtarı keşfeder. Bu anahtar, Eurax’ın elinde tuttuğu New York’ta bulunan sağlıklı bir kadından başkası değildir. Konfederasyon bu kadını kurtarmak için Persifal adlı bir adamı tutar.

Endgame (1983)

Yıl 2025… New York radyoaktif bir harabe halindedir. Üçüncü Dünya Savaşı’nın bir avuç kurtulanı büyük bir barbarlık altında yaşıyordur. Deri kıyafetler, telepatik insanlar, zırhlı araçlar, KISS grubunu akla getiren abartılı makyajlar, despotik askeri hükumet ve tek kuralın ‘öldür ya da öl’ olduğu televizyondan canlı yayınlanan acımasız bir oyun. Stephen King‘in The Running Man eserini anımsatan Endgame, Joe D’Amato‘nun yazıp yönettiği bir İtalyan filmi. 

Desert Warrior (1988)

Nükleer savaş sonrası perişan olan dünyada iki toplum ayakta kalmayı başarmıştır. Doom Şehri‘ndeki Tyroglar ve yer altında, radyasyondan uzakta yaşayan Dronlar. Nükleer savaş bitmiştir belki, ama hayatta kalma mücadelesi daha yeni başlıyordur. Ancak bir Tayrog, savaşçı Zerak ve bir Dron olan güzel Racela arasında filizlenen aşk iki toplumun bir araya gelmesi için umut olacaktır. Bir dönem karşımıza Herkül ve Yeşil Dev Hulk olarak da çıkan Lou Ferrigno‘yu filmde Tyroglar’ın şampiyonu savaşçı Zerak olarak izliyoruz.

Exterminators of the Year 3000 (1983)

Sene 3000… Dünya nükleer bir savaşın ardından yaşanmaz hale gelmiş, çöle dönmüştür. Bu kıyamet sonrası gelecekte yaşamı sürdürmek için en değerli kaynak olan su kıttır. Hayatta kalmayı başaran bir grup, temiz suya ulaşmanın yollarını aramaktadır. Ancak bu hiç de kolay değildir, çünkü hem çöl hem de temiz su acımasız bir motosiklet çetesinin kontrolü altındadır. Elbette suyu bu zorbaların kontrolünden kurtaracak kahramanlar da yok değildir. Exterminators of the Year 3000 listemizdeki bir diğer İtalyan kıyamet sonrası yapımı.

Warriors of the Apocalypse (1985)

Yirmi birinci yüzyıl… Bir nükleer savaşın ardından bildiğimiz medeniyet ortadan kalkmıştır. İşte böyle bir dünyada bir serüvenci büyülü olarak bilinen efsanevi Yaşam Dağı’nı aramak için bir grup gezginle birlikte yola koyulur. Kahramanlarımız yol boyunca türlü macera yaşayacak, cüce kabileler, vahşi haydutlar ve Amazon kadınlarının kabilesiyle karşılaşacaktır.

Escape from Paradise (1990)

Ekolojik bir felaketten sonraki dünya… Fütüristik bir toplum… Almanya, Fransa ve İtalya ortak yapımı olan film yaşlı bir adamın tuhaf bir madalya hakkında anlattığı masalla bilimkurgu karşımı bir hikaye üzerine kuruluyor. Bu birbirini seven iki gencin hikayesi. Yer altındaki yapay bir cennette yaşayan Teo ve Beatrice birbirlerine aşıktır. Ancak yaşadıkları yer Harry adında bir bilgisayar tarafından yönetilmektedir ve kimin kimle eş olacağına kadar bu bilgisayar karar vermektedir. Teo babasının sahip olduğu değerli madalyonun dış dünyaya ait bilgiler içeren bir video disk taşıdığını keşfeder. Sonunda Teo ve Beatrice dış dünyaya kaçmaya ve neler olup bittiğini çözmeye karar verirler.

1990: The Bronx Warriors (1982)

Bir İtalyan aksiyon-bilimkurgu filmi olan 1990: The Bronx Warriors kıyamet sonrası New York’unda geçiyor. Bronx kanunun ortadan kalktığı ve sokak çetelerinin birbirleriyle kapıştığı kimseye ait olmayan bir bölge haline gelmiştir. Ann adında genç güzel bir kadın silah tüccarı babasından kaçıp bu tehlikeli topraklara gelir. Ancak babası onu ne pahasına olursa olsun geri getirmeye kararlıdır. Bu iş için acımasız bir paralı asker tutar. Bu arada Ann çete lideri Trash ile tanışır ve onun koruması altına girer.

Hazırlayan: Kadri Kerem Karanfil

Etiketler: , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayınlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...