dune1984

Dune, Legendary Stüdyoları’nın Star Wars’u Olabilir mi?

Legendary Stüdyoları, Frank Herbert’in ünlü bilimkurgu eseri Dune‘u orijinal seriden ilham alan yepyeni maceralara dönüştürebilir mi? Kitapta da dendiği gibi, “bahar akmalıdır” ve görünüşe göre sinema salonlarına doğru akmalıdır. Frank Herbert’in Dune’u bir kere daha hem beyaz perdeye hem de televizyon ekranlarına uyarlanıyor. Legendary Stüdyoları, sevilen bilimkurgu roman serisi Dune’un hem TV hem de film haklarını aldı. Bu hamle, bize böylesi bir edebiyat eserinin beyaz perdeye başarıyla uyarlanıp uyarlanamayacağını görme fırsatı da verecektir.

Kağıt üzerinde Dune, ekolojik konuları İmparatorluğun Sonu hikayesiyle harmanlarken modern bir anlatım kullanan epik bir bilimkurgu macerasıdır. Belli açılardan basitçe Star Wars, Açlık Oyunları ve Yüzüklerin Efendisi’nin bir karışımı olduğu düşünülebilir; ancak bu üç eserin gişe başarısı ortadayken bir film yapımcısı neden bu fırsatı değerlendirmesin ki?

legendary

Geçmişte yapımcıların cesaretini kıracak tecrübelerin yaşandığını biliyoruz. Örneğin Paramount, elindeki Peter Berg ve Taken’ın yönetmeni Pierre Morel gibi yeteneklere rağmen Dune’u sinemaya aktarmada başarısız oldu. Benzer şekilde Alejandro Jodorowsky’nin başarısız teşebbüslerini anlatan bir belgesel bile var. 1984’te David Lynch tarafından çekilen ve sinemada gösterime girmeyi başaran tek Dune versiyonu da, aslında pek de “başarılı” anlamına gelmeyen “cesur” sıfatı ile betimlenebilir.

Tüm bu girişimlerin hayal kırıklığıyla sonuçlanması, aslında Dune’un tek bir filme sığamayacak kadar kapsamlı bir eser oluşundandır. Frank Herbert’ın yazdığı 5 devam romanını ve oğlu Brian Herbert’in Kevin J. Anderson‘la birlikte kaleme aldığı 10 romanı saymasak bile; eserin sadece kendisi makul bir gösterim süresi içinde çözümlenmesini zorlaştıracak yoğunlukta beş yüzü aşkın sayfadan meydana gelmektedir. Özellikle süreç içinde tanıtılması gereken pek çok yeni kavram olduğu düşünüldüğünde Dune Evreni’nin, yapımcıları oldukça zorlayacağı aşikar.

İşte Dune’un sinema ve televizyon haklarını birlikte alması bu noktada önemlidir. Bu girişim eserin tek bir anlatı olarak değil de; tıpkı Marvel’in sinematik evreninde olduğu gibi orijinal eserdeki ortamdan taşıp yeni hikayeler, karakterler ve olay örgüleri ile dolu genişletilmiş bir evren şeklinde sunulacağının sinyalleri olabilir.

jodorowsky

20 civarında Dune romanının ağırlığını taşıyacak bir film veya film serisi yaratmak yerine; tıpkı Marvel’in, Warner Bros’un ve Fox’un süper kahraman maceralarını çizgi romanlardan beslediği gibi, kitaplar da çok katmanlı hikayelerin farklı film ve televizyon dizilerini besleyebilecek şekilde yeni hikayeler için bir kaynak materyal haline getirilebilir. Dune’un sıkı hayranları bu girişimi “eseri sulandırmak” olarak niteleyecekse de, vaktiyle birer kutsal kitap sayılan çizgi romanların Iron Man, Kaptan Amerika ve diğerlerine ilham kaynağı olduğunu ve neticenin herkesi memnun ettiğini de hatırlatalım.

Legendary Stüdyoları’nın Dune projesinin, aslına uygun önceki uyarlamalardan öteye gideceğine dair bir kanıtımız yok. Ancak sinema ve televizyon uyarlamalarının birlikte yapılması fikri, roman serisinin onlarca yıldır sallantıda kaldığı gerçeği ile birleştiğinde yapım şirketinin Star Wars’a rakip olacak hazır pişmiş bir malzemeye sahip olduğu açıktır.

Çeviri: Cem Şensoy

Kaynak: The Holywood Reporter

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

İlginizi Çekebilir

bilimkurgu film muzik

Soundtrack’leriyle Hatırlanan Bilimkurgu Filmleri #2

Yazı dizimizin ilkinde müzikleriyle sinema tarihine adını yazdırmış 10 filmi listelemiştik. Kimi kültleşmiş filmlerin soundtrackleri …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin