bilimkurgu kulubu

Film Listeleri E.T

Tarih: 24 Ocak 2017 | Yazar: Konuk Yazar

0

Çocuklar İçin 5 Bilimkurgu Filmi

Birçok bilimkurgu filmi tuhaf uzaylılar, gelecekçi uzay araçları, duygusal robotlar gibi çocukların sevebileceği şeylerle doludur. Fakat türün kendisi aslında pek de aile dostu sayılmaz. Bilimkurgu türünde, Alien’daki göğsü yarıp çıkan yaratıklardan tutun da Godzilla’daki şehri yakıp yok eden mutant canavarlara kadar ne ararsanız var. Çocukların çoğu robotlarla tanışmak için can atar, fakat robotlarla ilk karşılaşmalarını Terminator’deki katil bir android ile yapmalarını hiçbirimiz istemeyiz. Neyse ki izlenmesi hem keyifli hem de çocuğunuzda psikolojik izler bırakmayacak pek çok aile dostu bilimkurgu filmi bulunuyor.

İşte size hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından keyifle izlenebilecek 5 muhteşem film!

E.T. the Extra-Terrestrial (1982)

Aile dostu bilimkurgu filmi deyince, Steven Spielberg’in klasik eserini listeye almamak olmazdı. Film, dünyada kaybolmuş sevimli bir uzaylı yaratığın küçük bir çocuk ile arkadaş olması üzerine kurulu. Filmde uzaylı yaratığın kendisini yakalamak isteyen devlet ajanlarından kaçtığı birkaç sıcak sahne olsa da, E.T çocukları bilimkurgu ile tanıştırmak için çok iyi bir seçenek. Çıktığı günden bu yana otuz yıl geçmesine rağmen hala popülerliğini koruyor ve şu an itibariyle Rotten Tomatoes’taki eleştirmenler tarafından %98 seviyesinde “Certified Fresh” olarak derecelendirilmiş durumda.

Silahlar ve vurdulu kırdılı sahnelere karşı hassas olan aileler için, film yirminci yıl anısına dijital olarak yeniden düzenlendi: Federal ajanların kullandığı silahlar telsizlerle değiştirildi. Yüzü kırışmış kahverengi uzaylısıyla dikkatleri çeken film, aynı zamanda kendisinin parlayacağı film olan genç Drew Barrymore’u da ekranlara getiriyor.

Back to the Future (1985)

Back to the Future

Zamanda yolculuk yapan bir DeLorean. Başka söze ne hacet? Artık harbi harbi popüler olmuş bu filmin iki devam filmi çekildi, ayrıca Michael J. Fox’un canlandırdığı Marty McFly bu filmle kariyerini sağlama aldı. Marty McFly’ın genç annesi ile karşılaşması akıllara Oedipus kompleksi ile ilgili şeyler getirse de, Back to the Future, efsane bir aile dostu bilimkurgu filmi olduğunu zamana karşı durarak çoktan kanıtladı. Film, Rotten Tomatoes’ta %96’lık bir “Certified Fresh” notuna sahip.

WALL-E (2008)

wall-e

Etrafı pislik götüren distopik bir gelecekte geçen WALL-E, gezegeni temizlemesi için arkada bırakılan duygusal bir robotun hikayesini anlatıyor. Başka bir robota aşık olduktan sonra WALL-E, yanlışlıkla obez insanların hastalıklı bir şekilde nesillerdir yaşadığı bir uzay gemisine biner. Bir nebze karanlık temalar içeriyor evet, fakat WALL-E gerçek aşkı bulurken insanlığın kurtulmasına yardımcı olan bir robotun içimizi ısıtan hikayesini anlatıyor. WALL-E’nin, Rotten Tomatoes’ta %96’lık bir “Certified Fresh” derecesi bulunuyor.

Flight of the Navigator (1986)

Flight of the Navigator

Filmde, ileri teknoloji bir uzay aracının yakınında bayıldıktan sonra 8 yıldır kayıplara karışan bir çocuğun hikayesi anlatılıyor. Çocuk, NASA yetkilileri tarafından kaçırıldıktan sonra bir uzay aracından kaçmayı başarıyor ve kendi zamanına dönmenin bir yolunu arıyor. Flight of the Navigator’da kullanılan özel efektler günümüzde herhangi bir ödüle layık görülmezdi, fakat ilginçtir ki yayımlandığı dönemin ötesindeydiler. Mutluluk verici hikayesi ve etkileyici efektleri ile Flight of the Navigator, aynı zamanda Pee-wee Herman olarak tanınan Paul Reuben’in yetkin seslendirme sanatını sergilediği bir film. Flight of the Navigator, Rotten Tomatoes’ta eleştirmenlerin %81’lik notunu almayı başarmış.

The Iron Giant (1999)

Yayımlandığı zaman gişe hasılatlarında yaşadığı hayal kırıklığına rağmen eleştirmenlerden pozitif yorum alan animasyon filmi The Iron Giant, kendi hayran tabanını kazanmış durumda. Film, 1950’li yılların Soğuk Savaş döneminde bellek kaybı yaşayan dev bir uzaylı robot ile küçük bir çocuğun hikayesini anlatıyor. IMDb’nin belirttiğine göre, BAFTA Çocuk Ödülleri En İyi Uzun Metrajlı Film Ödülü dahil birçok ödül kazanmış. Jennifer Aniston, Harry Connick Jr. ve Vin Diesel,etkileyici seslendirmeleri ile The Iron Giant’ın kadrosunda yer alıyor. The Iron Giant, şu an için Rotten Tomatoes’ta %97’lik “Certified Fresh” derecesine sahip.

Hazırlayan: Burak Avcı | Kaynak

Etiketler: , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayınlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...