bilimkurgu kulubu

Sinema

Tarih: 18 Mayıs 2015 | Yazar: Pedram Türkoğlu

0

Boba Fett’in Bilimsel Analizi

Gelin galaksinin en korkutucu “kelle avcısı” ve “galaktik korsanı” Boba Fett’i daha yakından inceleyelim…

Fett, ”Fırtınalar Gezegeni” olarak bilinen Kamino‘da tasarlanmıştır ve Jango Fett‘in tek değiştirilmemiş genetik klonudur. Daha sonraları Jango Fett’in oğlu olarak yetiştirilmiştir. Jango Fett’in, Mace Windu tarafından öldürülmesinin ardından babasının izinden gitmeye karar verir. (Eğer babası gözünün önünde bir Jedi tarafından öldürülmeseydi belki de bir kelle avcısı olmayacaktı.) Zaman içerisinde galaksinin en iyi kelle avcısı olur. Fett’in mantığı “kim en çok parayı verirse cesete de o sahip olur” üzerine kuruludur. Hatta “kendisini öldürmesi için en çok parayı kendisi vermiş olsa, kendini bile öldürür” diye ünlü bir geyik dahi vardır. Ayrıca Darth Vader da dahil bir çok kişi için de avcılık yapmıştır.

TipocaCity-CC

Boba, galaksi tarihinde en karizmatik uzay zırhına sahip olabilir; ancak bu sıradan bir zırh değil. Bu Mandalorian zırhıdır ve ”Mandalorian” demirinden yapılmadır. Bildiğimiz demirin farklı bir izotopu/izomeri (Örn.Süpernovalarda salınan Demir 60 izotopu) ya da tamamen farklı bir element olduğunu varsayıyoruz, dolayısıyla kimyasal yapısını eleştirebileceğimiz çok bir yönü kalmıyor. Bu zırh, 10 kg olup, lazer silahları ve ışın kılıçlarına karşı dirençli, radyo dalgalarını önleyici, mikro enerji alanına sahip ve radyasyon, asit, soğuk ve ateşe karşı da dayanıklıdır; yani neredeyse yok edilemezdir. Ayrıca bir Mandalorian geleneği olarak savaşçılar, bu zırhları kişilik ve rütbelerini yansıtacak şekilde düzenlerler ve boyarlar.

boba-fett-wallpaper

“T” şeklinde camı olan kaskı, çoğu silahının merkezidir. Kaskın, uzantısı olan bir telemetresi bulunur. Bu minik cihaz, ses dalgalarıyla ve elektromanyetik dalgalarla uzaklık hesaplar. Aynı zamanda 30 hedefe kilitlenip hesaplama yapabilir. Öte yandan baş üstü göstergesi (HUD/Heads Up Display) ve pilotun ileri görüş alanına doğrudan yansıtılan bilgi görüntüleme sistemi de vardır (Bkz: Modern Savaş Uçakları). HUD bilgi transferi, göz kırpma ve göz hareketleri ile yönlendirilip düzenlenebilir. Bu şekilde Holonet’e (Galaktik İletişim Şebekesi) bağlantı sağlayabilir. Sözlü iletişimle de kişisel gemisiyle bağlantı kurabilir. Infrared dahil birçok görüş ve makro dürbüne de sahiptir. Ayrıca içeriden geçen bir pipetle kaskı çıkarmadan gerekli sıvı ihtiyacını karşılayabilir ve sırtına bağlı tanklarla 2 saatlik oksijen sağlayabilir.

Slave1-(1)

Her ne kadar özellikleri mükemmel ötesi olsa da, gittikçe artan bir hızla atmosferli ortamdan efsanevi Slave I gemisi ile ayrılırken Fett’i büyük tehlikeler bekler. Bu tehlikelerden bir tanesi de hız artışı sırasında ağırlığının artmasıdır. Bu sırada damarlarındaki kanın ağırlığı erimiş bir demirin ağırlığına eşit olur, kan vücudun bazı yerlerinden çekilerek başka yerlerde toplanır. Beynin kansız kalması da ölüme yol açar. İşte bu yüzden Boba’nın, vücudunu korse gibi sıkan özel bir elbise ile kan dolaşımını olağan düzeyde tutması lazım. Sadece Boba değil herhangi büyük kütleli bir gök cisminden ayrılmak isteyen herkese bunu tavsiye ederim. Ayrıca basınçsız ortamda suni basınç ile homeostasis, yani iç dengenin de korunması gerekmektedir. Yine soğuk su akımı sağlayan ince tüpler bulundurması şarttır. Vücut etrafına dolanan bu tüplerin içindeki serin su, Boba’nın metabolik reaksiyonları ve fiziksel aktiviteleri nedeni ile artan vücut sıcaklığını düşürmesini sağlar. Elbette kuru bir giysi terlemeye izin verir; fakat evaporatif soğutmaya izin vermez. Çünkü terleme serinletmez, buharlaşma serinletir. (Bkz: Astronotlar/Kozmonotlar)

boba_fett_by_uncannyknack-d7r4mvm

Simgesel ekipmanından biri de Mitronomon Z-6 Jetpack‘tir. Ağırlığı 30 kg ve azami kapasitesi 60 dakikadır. Aynı zamanda 100 metre yatay ve 7 metre dikey hareket sağlayabilir. 145 Km/h hıza ulaşabilir; tabi bu hareket bulunduğu gezegen ya da uyduya göre değişiklik gösterir. Geliştirilen sistem, ikisi hidrojen peroksit biri de azot olan üç tüpten oluşmaktadır. Sistem çalışırken azot gazı, hidrojen peroksiti gümüş plakaların olduğu bölmeye itmekte, katalizör olan gümüş ızgaraların arasından geçen hidrojen de peroksit egzotermik tepkime ile oksijen ve suya dönüşerek çok yüksek sıcaklılar ortaya çıkarmaktadır. Yüksek sıcaklık, suyu 750 derece su buharına dönüştürüp hacmen 5000 kat genişletmektedir. Hacmi ani genişleyen su buharı bulunduğu bölmeye sığmayıp sesüstü hız ile roketin arkasından püskürerek rokete ters yönde bir itki sağlamaktadır. Bu şekilde atmosfersiz ortamda bile hareket mümkün hale gelir. (Bkz: Sırt Roketi ve Uzay Mekiği)

Sırttaki depoya bağlı olarak da sol elinde 5 metre menzile ve 1 metre genişliğe sahip olan alev püskürtücü bulunur. Aynı zamanda tepesinde 20 metreye kadar ulaşabilen ve 100 kg ağırlığı kaldırabilen manyetik kancaya sahiptir. Bu kanca tek kullanımlık güdümlü tanksavar mermisi ile yer değiştirilebilir. Boba’nın ana silahı EE-3 Tüfeğidir. Bu silah kesikli zamanlarla konsantre elektromanyetik radyasyon açığa çıkartır. Stormtrooperların tüfeklerinden kat kat güçlüdür ve uzun menzil için dürbüne sahiptir. Gerek zırhının görselliği gerekse yetenekleri ve özellikleri sayesinde Boba, galaksinin en ikonik karakterlerinden biri haline gelmiştir. Kısaca Boba’yı görünce kaçabilirsiniz, fakat sadece yorgun ölürsünüz.

Etiketler: , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bilim ve bilimkurgu tutkusu olan hayalperest bir Homo sapiens universalis. Aynı zamanda gerçeği aramanın, onu elde etmekten daha kıymetli olduğunu benimseyen skeptik bir tıp öğrencisi. Kırmızı hapı almak isterken yanlışlıkla mavi hapı almış. 1,5 yaşında konuşmayı öğrendikten sonra 3 yaşında unutmuş. Bu yüzden sadece yazıyor...