bilimkurgu kulubu

Sinema

Tarih: 11 Mart 2018 | Yazar: Hamdi Güzeliş

0

Birden Fazla Dune Filmi Gelebilir

Frank Herbert‘in kaleme aldığı ve anlatılmış en etkileyici hikayelerden biri olan Dune dizisi için sinema çalışmaları sürüyor. Projenin başında ise son dönemde yönettiği Blade Runner 2049 ve Arrival filmleriyle büyük beğeni toplayan Denis Villeneuve var. Denis Villeneuve, bu hafta düzenlenen Quebec Sinema Buluşması (Rendez-Vous du Cinema Quebecois) etkinliğinde projeye dair önemli bilgiler verdi. Villeneuve, “Dune’un yapımı muhtemelen iki yıl sürecek. Asıl amacımız ise iki film yapmak, belki de daha fazla,” dedi. Bu açıklamadan anlıyoruz ki, yakın gelecekte bir Dune film serisiyle karşılaşabiliriz. Klasik Dune dizisinin toplam 6 romandan ve 839 bin kelimeden oluştuğunu düşünürsek, eserin bir film serisine dönüştürülmek istenmesi kulağa pek de şaşırtıcı gelmiyor.

Frank Herbert ve Dune hayranları için bu haber rahatlatıcı olabilir. Uzunluğu bir yana, dizinin inanılmaz derecede yoğun anlatımı bir filme sığmayacak kadar kapsamlı. David Lynch‘in filminde de bu sorun gün yüzüne çıkmış ve olaylar tatmin edici şekilde yansıtılamamıştı. 2000 yılında çekilen mini dizi ise toplamda 4,5 saat olmak üzere üç bölümden oluşuyordu. Filmi minimum iki parçaya ayırmak, Dune’u uyarlamanın en iyi yolu gibi görünüyor. Okuyanlar bilir, kitabın ortasında bir zaman atlaması var. Sinema uyarlamasında bu zaman atlamasından yararlanmak gayet mantıklı bir seçim olacaktır.

Villeneuve’in bu açıklamaları, akla ister istemez Blade Runner 2049 projesini getiriyor. Bilindiği gibi Villeneuve, Blade Runner 2049’u da iki parça halinde ve toplam 3-4 saat uzunluğunda çekmek istediğini belirtmiş, ancak yapımcılar onun bu kararına sıcak bakmamışlardı. Yönetmenin çoklu film fikri hayata geçer mi bilinmez ama, Dune’un birden fazla filme ihtiyaç duyduğu da bir gerçek. Zaten projenin kendisi de şimdilik bir hayli riskli görünüyor. Gişede başarı yakalaması da, başarısızlığa uğraması da muhtemel.

Geçmişe bakacak olursak, Dune’un film projeleri özellikle yönetmenler için pek de hayırlı sonuçlar doğurmadı. David Lynch ve Alejandro Jodorowsky bunun iki örneği. Dolayısıyla yönetmenlerin, Dune projelerine girişmeden önce bir kez daha düşünmelerinde ve tedbirli olmalarında fayda var. Ancak her şeye rağmen Villeneuve’un heyecanı, azmi ve iyimserliği mutluluk verici. Önceki işleri de bu projenin altından kalkabilecek potansiyeli olduğunu fazlasıyla kanıtlıyor. Eh, bize de umutlu bekleyişimizi sürdürmek düşüyor. “Baharat akmalı…”

Kaynak

Etiketler: , , , ,


Yazar Hakkında

Makine Mühendisi. Dağların, newage müziğin ve bilimkurgunun uzun yıllardır tutkunu. "Turk Seti Team" üyesi.