bilimkurgu kulubu

Film İncelemeleri

Tarih: 25 Eylül 2016 | Yazar: Konuk Yazar

1

Bir Başarı Öyküsü: Temple Grandin

Pazartesi sendromu mu yaşıyorsunuz? Yoksa işinizden hoşlanmıyor musunuz? Hayallerinize ulaşmak için çabalamaya son mu verdiniz? Hayatta bir fark yaratma inancınız kayboldu mu? O halde henüz Temple Grandin ve onun ilham verici hayat hikâyesinden haberiniz yok.

Temple Grandin 29 Ağustos 1947’de, günümüzde eğitim, sağlık ve teknoloji alanında bir merkez haline gelen Boston şehrinde açar gözlerini dünyaya. Başta her şey yolunda gözükür. Grandin sağlıklı bir bebektir. Ama üç yaşına gelip de hala konuşmayı başaramayınca bir şeylerin ters gittiği anlaşılır. Ve küçük Grandin’e otizm tanısı konur. Doktorlar onun düzelemeyeceğini ve sürekli olarak bir bakımevine kapatılmasını gerektiğini söylerler. Neyse ki hayata bir-sıfır geride başlamış gibi görünen bu küçük kızın bilinçli ve pes etmeyi sevmeyen bir annesi vardır. Böylece küçük Grandin, onunla özel olarak ilgilenen annesi sayesinde aşama kaydeder ve hayata adapte olmayı başarır.

temple-with-cow

Grandin normal çocuklarla birlikte okula gider, ama sizin de tahmin edebileceğiniz gibi arkadaşları tarafından tuhaf bulunup dışlanır. Ortaokul ve lise, hayatının en zorlu dönemidir. Grandin bu durumun zorluklarını yaşasa da geri adım atmaz. Başarısız biri değildir. Zekâsı da geri değildir. Yalnızca diğerleri gibi düşünmemektedir, o kadar. O herkesin aksine resimlerle düşünmektedir. İlerleyen zamanlarda yapacağı bir konuşmada, resimlerin, Google’daki görseller gibi hafızasında ortaya çıkıverdiğini söyleyecektir.

Grandin ilgi alanlarını keşfeder ve becerilerini geliştirir. Örneğin hayvanlara büyük ilgi duymaktadır. Onların nelerden hoşlanıp nelerden rahatsız olduklarını anlayabilmektedir. Böylece kariyerini onların üzerine inşa etme kararı alır. Sığırların tedirgin olması konusunda kimsenin fark edemediği ayrıntıları fark eder. Gölgeler, tepelerinde sallanan zincirler, yollarının üzerinde asılı duran bir palto, hatta yerdeki bir çorap bile onları ürkütebilmektedir. Bunları keşfeden Grandin kolları sıvar ve çiftlik hayvanlarını sakinleştiren, onların kesimhaneye huzurlu bir şekilde gitmelerini sağlayan bir düzenek geliştirir.

hug-machine

Sarılma Makinesi (Hug Machine / Squeeze Machine / Squeeze Box)

Grandin; Burger King, McDonals gibi restoranlara ürün sağlayan çiftliklere danışmanlık yapar. Kendisi dünyada tanınan en başarılı yetişkin otistiktir. Hayatı meydan okumalar ve mücadeleyle geçmiştir.  Onunkisi tam bir başarı öyküsüdür. The Way I See It, Thinking in Pictures – (My Life with Autism), The Autistic Brain – (Helping Different Kinds of Minds Succeed) gibi kitaplara da imza atan Grandin, otizm konusunda en etkili yazarlar ve konuşmacılar arasında yer almakta ve şu anda Colorado Devlet Üniversitesi’nde Hayvan Bilimi profesörü olarak görev yapmaktadır.

Time dergisinin 2010’un En Etkili 100 İsmi listesinde Kahramanlar kategorisinde yer alan Grandin, Sarılma Makinesi’nin de (Hug Machine / Squeeze Machine / Squeeze Box) mucididir. Bu makineyi üniversiteye devam ederken, büyükbaş hayvanları sabit tutmaya yarayan aletten ilham alarak tasarlamıştır. Makineyi yapma amacıysa otistik çocukların sakinleşmesini sağlamaktır.

clairedanestemplegrandin

2010 Emmy Ödül Töreni. Temple Grandin ve onu canlandırarak Emmy kazanan Claire Danes.

Temple Grandin hayatı film olacak o özel insanlardan biridir. Ve 2010 senesi geldiğinde hayatı gerçekten de film olur. Yönetmen koltuğunda Mick Jackson’ın oturduğu film büyük başarı yakalar. 7 Emmy ödülüne birden layık görülür. Zaten 15 dalda aday gösterilmiştir. Filmde Temple Grandin’e hayat veren Claire Danes göz dolduran performansıyla hem Emmy hem de Altın Küre kazanır. Grandin’in filmi beğendiğini de ekleyelim.

Eğitimci, yazar, otizm aktivisti bu harika kadın hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız kişisel web sitesini ziyaret edebilirsiniz: http://www.templegrandin.com/

Hazırlayan: Kadri Kerem Karanfil

Etiketler: , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayınlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...