Bir Avrupa Bilimkurgusu: Cargo

Cargo (Kargo), türün pek bilinmeyen üretimlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bunda İsviçre yapımı olmasının da payı var hiç kuşkusuz. Her şeyden önce Cargo, yükselen Avrupa bilimkurgu sinemasının son dönemdeki en dikkat çekici örneklerinden biri. Yönetmenliğini Ivan Engler ve Ralph Etter‘in yaptığı 2009 çıkışlı eser, ağır işleyişi ve yarattığı atmosferiyle, Amerikan sinemasına aşina izleyiciler için çok da cazip bir seçim değil.

Fakat derinden ilerleyen ve izleyicisini diken üstünde tutan kurgusuyla, bilimkurguda gerilimden ve klostrofobiden hoşlananlar için de son derece tatminkar bir yapım olduğu söylenebilir. Ayrıca film, gerçekçi ve içine çeken mekanlarıyla da takdir topluyor. Karakterlerle birlikte kargo gemisinin karanlık koridorlarında gezinirken, adeta ciğerlerinizin metalik bir havayla dolduğunu duyumsuyorsunuz.

11259068_10153308032749860_1513835907_o

Cargo, genel anlamda distopik bir eser olarak değerlendirilebilir. Yıl 2237. Dünya’da yaşanan ekolojik bir çöküşün hemen sonrasındayız. Gezegen üzerinde yaşamak mümkün değil. Hayatta kalanlar, Dünya yörüngesine yerleştirilmiş kalabalık uzay kentlerinde yaşam mücadelesi vermektedirler. Bu ağır yaşam koşullarına ek olarak salgın hastalıkların ve terörist grupların varlığı, işleri daha da zorlaştırmaktadır. Uzay kentlerinin elverişsiz ortamında hayata tutunmaya çalışan insanların yegane amacı ise günün birinde Rhea adlı Dünya benzeri bir gezegene yerleşerek huzura ve rahata erebilmektir. Ancak tahmin edebileceğiniz gibi her güzel şeyin ağır bir bedeli vardır.

Genç doktor Laura Portmann (Anna Katharina Schwabroh) da Rhea’ya gitme hayali kuranlardan biridir; ama bunun için paraya ihtiyacı vardır. Hal böyle olunca, 4 yıl sürecek bir yolculuğa çıkan yük gemisi Kassandra‘da çalışmak üzere işe girer. Amacı bu görevden kazanacağı parayla Rhea’ya gidebilmektir. Mürettebat, zamanlarının çoğunu derin uykuda otomatik pilotta uçuyor olarak geçirecektir. Ama işler sanıldığından çok farklı gelişecek ve bu yolculuk gitgide esrarengiz bir hal alacaktır.

cargo 2009
Dünya yörüngesine yerleştirilmiş kentlerden biri.

Alien’vari bir atmosfer yaratan ve bunu da Matrix’vari bir konuyla doruk noktasına ulaştıran film, izleyenlere kasvetli olduğu kadar gizemli bir anlatı da vaat ediyor. Evet,  Cargo belki dört dörtlük bir film değil; ancak doyurucu görsel efektleri, dozunda gerilimi ve alttan alta işlediği felsefesiyle şans verilmesi gereken yapımlardan…

Yazar: İsmail Yamanol

Amatör bir düş gezgini, saplantılı bir bilimkurgu hayranı. Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstelendiği Bilimkurgu Kulübü'nde at koşturmayı sürdürüyor.

İlginizi Çekebilir

Alien-Jones-the-Cat-and-Sigourney-Weaver

Alien Filmindeki Kedi Jones Robot Olabilir mi?

Ridley Scott’ın bilimkurgu korku başyapıtı Alien ve onun aksiyon ağırlıklı devam filmi Aliens etrafında zamanla …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et