bilimkurgu kulubu

Film Listeleri reklamlar

Tarih: 8 Ocak 2017 | Yazar: İsmail Yiğit

0

Bilimkurgu Filmlerindeki Hayali Reklamlar

Reklamlar evreni, gerçek dünyada satılan ürünlerin tanıtıldığı ve o ürünleri kullanan karakterlerin hep mutlu olduğu bir kurgu evrendir. “Tüketiyorum, o halde varım!” sözünün etkisiyle insanlar, reklamlarda gördükleri ürünleri satın alarak gerçek dünyalarına taşır. Kişi bu yolla içinde yaşadığı gerçekliği reklamlarda izlediği sahte cennetlere dönüştürmeyi amaçlamaktadır. TV, gazete, internet vb. sayısız ortamda her gün maruz kalınan bu reklam radyasyonunun etkisiyle gerçek dünya dönüşmeye başlar. İnsanlar, reklamlardaki kurgu karakterlerin kullanıyormuş gibi yaptıkları ürünleri gerçek hayatlarında kullanarak günden güne o karakterlere benzer. Kısacası reklamlar evreni dünyamızı işgal ederek onun gerçeklik hamurunu her an yeniden şekillendirir.

Reklamların ve gerçek dünyanın bu karşılıklı birbirini beslemesi durumu, aslında bir kurgu evren olan filmde anlattığı öyküyü daha canlı ve inandırıcı kılmak isteyen senarist veya yönetmen için kullanabileceği muazzam bir araçtır. Filmdeki evrende göstermek istediği bir şeyi, filmin içine eklediği alt bir kurgu reklamla çok daha çarpıcı şekilde izleyiciye aktarabilir. Bu yazıda, bilimkurgu filmlerinde yer alan ve en az filmin kendisi kadar akılda kalıcı birkaç unutulmaz reklamı derledim. Siz de filmlerden aklınızda kalan benzer reklamları yazının altında yorum olarak ekleyebilirsiniz.

Robocop 2 (1990): Sunblock 5000

“20 saniyelik Kaliforniya güneşinin bugünlerde çok fazla olduğunu söylüyorlar. Ozon tabakasını kaybettiğimizden beri… Ama bu, Sunblock 5000’den önceydi…”

Reklamın sonunda çıkan uyarıya dikkat: “Sık kullanımı deri kanserine yol açar!”

Robocop filmlerindeki diğer reklamlardan hazırlanmış bir kolajı buradaki adresten izleyebilirsiniz.

Westworld (1973): Delos

Dizi olarak yayımlanan Westworld’ün 1973 yapımı orijinal filmdeki Delos firmasının tanıtım reklamı.

Blade Runner (1982): Koloni reklamı

Dünyanın gelecekteki artan nüfusunu böyle bir reklamdan daha etkileyici ne anlatabilirdi? Reklam sesi insanları dünya dışında yeni bir hayat kurmak için kolonilere davet ediyor.

Total Recall (1990): Rekall TV Reklamı

“Yaşam boyu sürecek bir anı için, Rekall’ı arayın!”

Geleceğe Dönüş 2 (1989): Jaws 19 Hologram Reklamı

Bu efsanevi reklam hiç unutulur mu?

Yıldız Gemisi Askerleri (1997): Ordu Reklamı

“En iyi böcek, ölü böcektir!”

The Truman Show (1998): Ya Tüm Hayatınız Bir TV Programıysa!

Tüm hayatının bir TV şovundan ibaret olduğunu öğrenen Truman’ın öyküsünü herkes biliyordur. Peki bu şovun içindeki ürün yerleştirme reklamları sizce de unutulmaz değil miydi?

6. Gün (2000): Klonlama Reklamı

“Klonlamak sevgidir!”

Azınlık Raporu (2002): Kişisel Reklamlar

Sizce de retinanızın taranarak size özel reklamların yolda yürürken karşınıza çıkması ürkütücü değil mi?

I, Robot (2004): The Nestor Class 5

“Yarının robotu bugünde!”

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

1982 Ankara doğumlu. Lise eğitimi esnasında TÜBİTAK’ın düzenlediği fizik olimpiyatlarına katıldı, bronz ve gümüş madalya aldı. Üniversite eğitimini Bilkent Elektrik-Elektronik Mühendisliği’nde tamamladı. ODTÜ Avrasya Çalışmaları bölümünde yüksek lisans çalışmaları yaptı. Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı ve Sinemart Akademisi’nin Yaratıcı Yazarlık kurslarını bitirdi. Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı lisans programına devam etmektedir.Bilimkurgu öyküleri ve yazıları Agos gazetesi, Kül Sanat, Kafasına Göre dergilerinde ve Bilimkurgu Kulübü internet portalında yayımlandı. Türkiye Bilişim Derneği’nin 2016 yılında düzenlediği bilimkurgu öykü yarışmasında “İhlal” adlı öyküsü üçüncülüğe seçildi. Fabisad'ın düzenlediği 2017 GİO yarışmasında öykü dalında başarı ödülü kazanmıştır.An itibariyle İstanbul’da bir kamu kurumunda bilgisayar sistemleri ve ağ güvenliği alanında çalışmaktadır. İleri derecede İngilizce, orta derecede Rusça ve başlangıç seviyesinde İspanyolca bilmektedir.Parolası: “Daha iyi bir dünya pekâlâ mümkündür!”