bilimkurgu kulubu

Sinema Battlestar Galactica

Tarih: 21 Şubat 2016 | Yazar: Konuk Yazar

0

Battlestar Galactica Sinemaya Uyarlanacak

Star Wars akıllı olsun, Battlestar Galactica dönüyor! Universal, Disney’in gişede büyük başarı elde eden Star Wars: The Force Awakens filmine misilleme olarak Battlestar Galactica’yı sinemaya taşımayı hedefliyor! Jurassic World ve Fast & Furious filmlerinin yapımcısı Universal, bir bilimkurgu klasiği olan Battlestar Galactica’yı çoklu-film projesi olarak izleyiciyle buluşturma planlarını açıkladı. Hollywood Reporter’ın haberine göre bu film serisi, Star Wars ve Star Trek ile boy ölçüşebilecek.

Hatırlanacağı gibi yeni nesil Battlestar Galactica dizisinin başarısını gören yapımcılar, 1978 tarihli orijinal seriyi baz alan bir film projesi üzerinde çalışmalara başlamışlar, hatta. X-Men filmlerinin yönetmeni Bryan Singer‘la da görüşmeler gerçekleştirmişlerdi. Ancak bu proje hiç bir zaman hayata geçirilemedi. Üzülmeye gerek yok, çünkü son gelen haberlere göre, Battlestar Galactica’yı sinemaya uyarlama fikrinden vazgeçilmiş değil.

Battlestar Galactica 2004

2004 yılında başlayan ve 4 sezon boyunca yayın hayatına devam eden yeni nesil Battlestar Galactica dizisi, geniş kitlelerin ilgisini çekmeyi başarmıştı.

Universal’ın başlattığı proje henüz başlangıç aşamasında, ancak Disney’in güçlü Star Wars’ıyla rekabete girmeye hazır. Bilindiği gibi The Force Awakens, 2015’in en büyük gişe hiti oldu. Bu da Star Wars’ı, hem devam ve hem de yan filmleriyle en az 2020’ye kadar vizyonda görmeye devam edeceğimiz anlamına geliyor. Öte yandan rakip stüdyo Paramount ise, Star Trek film projesinin üçüncü halkasını, yani Simon Pegg tarafından yazılan Star Trek: Beyond filmini bu yaz sinemalara getiriyor. 20th Century Fox ve James Cameron da tüm zamanların en çok kâr eden filmi olan Avatar’ı sürdürme isteği içinde.

Battlestar Galactica, çöken medeniyet sonrasında hayatta kalan bir avuç insanın, Dünya adındaki efsanevi bir gezegeni bulma çabasını anlatıyor. Yol boyunca, ana gezegenlerini parçalayan ve onları yok etmeyi amaçlayan sezgisel ve sibernetik Cylonlar’ın alçakça saldırılarından kaçmak zorundadırlar.

Filmi kim çekerse çeksin, nasıl bir yol izleyeceğini belirlemesi gerek: Force Awakens’ta olduğu gibi retro ve nostaljik bir anlayış mı, yoksa 2004’teki dizide olan daha kompleks bir anlayış mı? İlk anlayış, orijinal TV dizisinin hayranlarını memnun edebilir; ancak ikinci anlayışın benimsenmesi durumunda ise, GINO (Galactica In Name Only – Sadece İsmi Galactica) olarak anılan ve Cyclon’ların insan görünümüne sahip olmasının dizinin ismine yakışmadığını savunan kampanyayla uğraşmak zorunda kalınacağı aşikar. Tüm karşıt kampanyalara rağmen yeni nesil dizi, alttan alta 11 Eylül faciası sonrası savaş, din ve işkence konularını irdeleyerek dikkat çekmeyi başarmıştı.

Battlestar Galactica

1978 yapımı Battlestar Galactica’daki Starbuck karakterini canlandıran Dirk Benedict ile 2004 tarihli tekrar uyarlamasında yine Starbuck karakterini canlandıran Katee Sackhoff’un, Starbucks’taki buluşmalarından bir kare.

1978 tarihli dizinin bölümlerinin birleştirilmesi ve yeniden düzenlenmesiyle Battlestar Galactica daha önce de sinema ekranlarında yer almıştı: Battlestar Galactica (1978), Mission Galactica: The Cylon Attack (1979) ve Conquest of the Earth (1981).

2015 yılının Hollywood’daki en yüksek gişe rekorunu (6.9 milyar dolar) tek başına kıran Universal Stüdyosu, Battlestar Galactica’yı sinemaya uyarlamak için gerekli maddi güce fazlasıyla sahip. İşte stüdyonun sadece 2015 yılında çektiği 4 tane milyar dolarlık film: Fast & Furious 7, Avengers: Age of Ultron, Minions ve Jurassic World.

Hazırlayan: Alp Kütükçü

Etiketler: , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayınlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...