bilimkurgu kulubu

Sinema Asi İttifakı'nın sembolü

Tarih: 14 Mart 2017 | Yazar: Konuk Yazar

0

Asi İttifakı’nın Kısa Tarihi

‘’Umudumuz var. İsyanlar umut üzerine inşa edilmiştir.’’  Jyn Erso

Asi İttifakı, Cumhuriyeti Yeniden Kurma İttifakı olarak da bilinen, bir tür askeri direniş hareketidir. İmparatorluk’un kuruluşundan sonra ortaya çıkan bu hareket, Eski Cumhuriyet’i yeniden kurmak isteyen, demokrasiyi tekrar galaksiye getirmeye çalışan eski senatörler, devlet adamları ve askerler tarafından oluşturulmuştur. Organizasyon tipi askeri direniş hareketidir. De facto lideri, eskiden senatörlük görevini de icra etmiş olan Mon Mothma’dır. Devlet başkanının unvanı şansölyedir. İttifak Yüksek Komutanlığı, Sivil Hükümet ve İttifak Kabinesi, İttifak’ın yönetim bölümlerini oluşturur. İttifak ordusu ise Asi İttifakı’nın resmi askeri organıdır. Baş gezegeni çeşitli sebeplerden dolayı 4 defa değişmiştir. İlk yönetim yeri, Dantooine Üssü’dür. Diğerleri sırayla; Yavin 4’te bulunan Üs 1, Hoth gezegeninde bulunan Echo Üssü ve 5251977 isimli bir küçük bir gezegendir. Devletin dini, Jedi olarak resmi kaynaklarda yer alır. 2.000 Delegasyonu, Asilik ve diğer birçok direniş hareketinin birleşimi olmakla beraber kendisi dışında da asi grupları faaliyet göstermektedir.

0 BBY’den kısa süre sonra kurulmuştur. 4 ABY’de ise Yeni Cumhuriyet olarak tekrar düzenlenmiştir. İttifak’ın tohumları, Klon Savaşları döneminde atıldı. Ayrılıkçılara karşı ayaklanmak amacıyla Jedi Düzeni ve bazı kimseler, ayrılıkçıların kontrolündeki dünyalarda giderek bazı isyan grupları oluşturdular. Bu gruplar ileriki zamanlarda Asi İttifakı’nın kurulmasında rol aldılar. Ayrıca Klon Savaşları sırasında Yüce Şansölye Palpatine’in aldığı yetkiler nedeniyle rahatsız olan senatörler, bir araya gelerek 2.000 Delegasyon adı verilen bir kurul oluşturdular. Bu kurul sayesinde de Asi İttifakı güçlendi ve destek buldu. İmparatorluk’u siyaset kullanarak yıkmakta başarılı olamayan senatörler, askeri bir direnişin oluşturulması ve İmparatorluk’a saldırmak için kullanılması konusunda hemfikirdi. İmparatorluk yönetimini altında milyonlarca dünya bulunuyordu, fakat pek azının bir isyana cesaret etmeye yürekleri vardı. Çoğu sistem yok edileceğini düşündüğünden bir isyana cesaret edemeyip, İmparatorluk yönetimini kabullenmişti. Fakat Alderaan, Mon Cala ve Chandrilla isimli dünyalar gizliden gizliye bir kuvvet oluşturmaya başlamıştı.

Şansölye Mon Mothma

Şansölye Mon Mothma. Brifing sırasında.

İmparator Palpatine, muhalefet olmadığından kısa sürede büyük bir askeri güç biriktirdi. Biriktirilen güçler, nüfusu korkutmak için kullanıldı. Reform yapılan senato, Cumhuriyet’in son yıllarından bile daha az etkiliydi. Bu etkisizliği yüzünden, yapılan askeri büyümeleri durdurmaya gücü yetmedi. İmparatorluk, devasa filolar inşa ederken, bir yandan da gizlice Ölüm Yıldızı adını taşıyan, gezegenleri tek atışta gökyüzünden silen bir süper silahın yapımına başlamıştı. Birçok kişi İmparatorluk’a karşı kin sahibi olsa da, pek azı harekete geçmeye cesaret etti. Bunların yanında sadece kendi çıkarları için hareket eden kişiler de isyanların önünü tıkayan engellerden biriydi. İmparatorluk’a karşı oluşan isyanlardan en bilineni Cham Syndulla’nın Bağımsız Ryloth Hareketi‘dir.

Bu isyancı birliği, Klon Savaşları döneminde Ayrılıkçılara karşı kurulmuş olan Twi’lek Direnişinin dönüşüme uğramış halidir. Başka bir isyan ise, Klon Savaşları sona erdikten 1 yıl sonra İmparatorluk’un, Antar 4 isimli gezegeni geçmişte Bağımsız Sistemler Konfederasyonu’yla olan bağlantıları yüzünden cezalandırmaya çalışması sonucu ortaya çıkmıştır. Wilhuff Tarkin liderliğinde düzenlenen operasyon, eski istihbarat ajanı Berch Teller’in kendi isyanını kurmasına yol açtı. Hain İmparatorluk Amirali Dodd Rancit tarafından kendisine verilen bilgilerle çeşitli İmparatorluk hedeflerine saldırmak için Tarkin’in kişisel gemisi Carrion Spike’ı çalan Teller, bu gemiyle Ölüm Yıldızı için önemli malzemeler taşıyan bir İmparatorluk konvoyuna saldırmak istedi. Ancak Teller’in planı, Tarkin’in zamanında yaptığı müdahale sayesinde engellendi ve Berch Teller dışında tüm asiler öldürüldü.

tarkin-returnjpg

Büyük Moff Wilhuff Tarkin.

‘’Yemek çalmak kazanmamıza yardımcı olmaz. Düşmanları öldürmekte yardımcı olmaz. İmparatorluk’un gücü karşısında, geleneksel zafer mümkün değildir. Hedeflerimiz tamamen askeri olduğundan, büyük mücadeleyi zaten kaybettik.’’ – Micha Evon

0 BBY’de, Bail Organa ve Mon Mothma’nın başını çektiği tam donanımlı bir direniş hareketi, Şansölye unvanını taşıyan lider yönetiminde açığa çıktı. T-65B X-Wing yıldız savaşçıları, BTL-A4 Y-Wing çıkarma savaşçıları, bombacılar da dahil olmak üzere ağır şekilde silahlandırılmış Asi Filosu, artık İmparatorluk ile eşit şartlarda karşılaşacaktı. O zamanlar İttifak’ın merkezi, Yassı’nın Büyük Tapınağı olarak bilinen eski bir taş yapının içinde, Yavin 4’ün yemyeşil ayı üzerindeydi. Bail Organa’nın vekil kızı ve Alderaan’ın taç varisi Leia Organa, hem İmparatorluk senatosunda bir üye hem de ittifak’ın liderlerindendi. Askeri liderler ise general Jan Dodonna ve Amiral Ackbar gibi kişilerdi. General Cassio Tagge gibi İmparatorluk şefleri Asi İttifakı’nın ne kadar büyük bir tehdit olduğunun farkındaydı. Fakat diğerleri bu konuya inanmakta isteksizdi. Asi İttifakı kısa süre içinde saldırılarına başladı. Çeşitli İmparatorluk hedefleri baskına uğradı. Bazı çatışmaları İmparatorluk, bazılarını ise İttifak kazandı. İki taraf da birbirine kesin bir üstünlük sağlayamıyordu.

Galaktik İç Savaş tüm şiddetiyle sürerken, Asi İttifakı İmparatorluk’un Ölüm Yıldızının planlarını ele geçirmeyi başardı. Ancak Prenses Leia Organa İmparatorluk güçleri tarafından ele geçirildi ve 1. Ölüm Yıldızına götürüldü. Bu sırada Ölüm Yıldızı, Alderaan gezegenine yaklaşmıştı. Wilhuff Tarkin komutasındaki Ölüm Yıldızının niyeti Alderaan’ı yok etmekti. Tarkin, Leia Organa’yı tehdit ederek, asilerin yerini söylemesini aksi takdirde Alderaan’ı yok edeceğini söyledi. Bunun üzerine asilerin yerini söyleyen Leia Organa, gezegeni Alderaan’ın kurtulacağını düşünürken, Tarkin, Alderaan’ın yok edilmesi emrini verdi ve Ölüm Yıldızının süper lazeri sayesinde gezegen patlatıldı. İttifak ise, Ölüm Yıldızını yok etmek için bir saldırı üzerinde çalışırken, Luke Skywalker, Han Solo ve Chewbacca bir kurtarma operasyonuna teşebbüs etti. Millennium Falcon isimli bir taşıma gemisi sayesinde Prenses Leia Organa kurtarıldı.

Son Alderaan Prensesi Leia Organa.

Son Alderaan Prensesi Leia Organa.

Asi İttifakı ile Galaktik İmparatorluk arasında yaşanan savaşlardan biri olan Yavin Savaşı, Galaktik İç Savaş’ın en büyük çatışmalarından biridir. Yavin Savaşı, 1. Ölüm Yıldızının yok olduğu ve asi güçlerinin İmparatorluk karşısında resmi ve en güçlü rakip olduğunu kanıtlandığı savaştır. Yıldız Savaşları evrenindeki zaman da bu savaşa göre şekillenmiştir. Birinin doğumu veya ölümü, bir olayın tarihi vb. şeyler anlatılırken bu savaşın tarihi göz önüne alınır. Milattan önce veya sonra gibi. Örneğin, Luke Skywalker 19 BBY’de yani Yavin Savaşından 19 yıl önce doğmuştur. İmparatorluğun devasa savaş istasyonu tüm evren için en büyük tehditti. Tüm evrende bu silahın karşısında duracak herhangi bir güç yoktu. Fakat bu istasyonun egzoz çıkışı çok iyi bir şekilde korunmasına rağmen yine de zayıf noktasıydı.

Ölüm Yıldızını yok etmenin tek yolu bu çıkıştan içeri atılacak proton torpidolarıydı. Bu zayıflığı öğrenen Asi İttifakı, X-Wing ve Y-Wing gibi savaşçılardan oluşan bir birliği kullanarak bu istasyonu yok etmeyi amaçladı. Wilhuff Tarkin’in asileri küçümsemesi ve TIE savaşçılarını göndermemesi sayesinde asiler bu egzoza yaklaşmayı başardı. Fakat Luke Skywalker dışında diğerleri ya öldü ya da geri çekilmek zorunda kaldı. Luke, Güç’ün yardımıyla proton torpidosunu başarıyla ateşleyerek hedefi yok etti. Bu atışla, Ölüm Yıldızı ve içindeki mürettebatı ve yüksek rütbeli komutanlar öldü. Galaktik İmparatorluk, 1. Ölüm Yıldızının yok olması üzerine en iyi asker ve subaylarını kaybetti. Fakat İmparatorluk’un vazgeçmeye niyeti yoktu ve 2. Ölüm Yıldızının yapımına başladı.

Millennium Falcon.

Millennium Falcon.

’Amiral Ackbar haklı. Tek düşmanımız Ölüm Yıldızı değil. Zaman da düşmanımız. Savaş istasyonu çalışır hale gelmeden saldırımız başlamalı. Yoksa kaybederiz.” – Şansöyle Mon Mothma

Hoth Savaşı‘ndan 6 ay sonra Asi İttifakı, İmparatorluğun yeni bir ölüm yıldızı inşa ettiğini öğrendi. Bothan casusları sayesinde silahın yeri saptandı. Silah, Endor isimli bir gezegenin yörüngesinde bulunuyordu. Asiler bu bilgileri gizlice elde ettiklerini düşünüyorlardı. Fakat bu aslında bir tuzaktı. Karanlık İmparator Palpatine, Asi İttifakı’nın tüm güçlerini buraya toplayarak, onları tek bir seferde çok etmeyi planlıyordu. Endor Savaşı her şeyin neticeye kavuştuğu ve galaksinin yeniden şekillendiği savaştır. İmparator Palpatine ve Darth Vader bu savaş sırasında 2. Ölüm Yıldızında bulunuyordu. 2. Ölüm Yıldızının kalkanları, Endor’un ormanlarla kaplı uydusunda bulunan bir istasyondan güç alıyordu. Asilerin planı ilk önce kalkanı kapatmak, daha sonra da 2. Ölüm Yıldızının ana güç kaynağını patlatarak istasyonu yok etmekti.

Fakat asiler, Endor’un yüzeyinde ve Ölüm Yıldızının çevresinde bulunan ve Asi Filosunu bekleyen İmparatorluk güçlerinden habersizdi. Kalkanların kapandığını sanıp saldıran asiler büyük bir sürpriz ile karşılaştılar. İmparatorluk Filosu dört bir yandan asiler üzerine ateş yağdırmaya başladı. Savaş hiç de iyi gitmiyordu. Endor’da bulunan Ewok’lar sayesinde güç istasyonunu yok edip kalkanları kapatmayı zor da olsa başardılar. 2. Ölüm Yıldızının yok edilmesiyle İmparator ve Darth Vader öldü. Galaksinin yeni çağı bu savaşın bitimiyle başlamış oldu. Fakat her şey bitmemişti. İmparatorun ölümünden sonra İmparatorluk Filosu çeşitli güçler tarafından kontrol edildi. Ancak Jakku Savaşı‘ndan sonra, İmparatorluk Asi İttifakına teslim oldu. Endor Savaşı’nın ardından Asi İttifakı, Yeni Cumhuriyet olarak tekrar düzenlendi. Bir süre yaşanan çatışmaların sonrasında Coruscant ele geçirilip yönetim merkezi yapıldı. Fakat uzak sistemlerde İmparatorluk’un kalıntılarıyla uzun yıllar mücadele devam etti.

X-Wing Yıldız Savaşçısı.

X-Wing Yıldız Savaşçısı.

‘’Asi İttifakı çok iyi donanımlı. Onlar sandığınızdan çok daha tehlikeliler.” – General Cassio Tagge

Asi İttifakı askeri gücü birçok farklı gemi ve araçtan oluşur. Bir direniş hareketi olması nedeniyle aşırı büyük ve güçlü bir filoya sahip değildir. Fakat bu, Asi gemilerinin kötü ve güçsüz olduğu anlamına gelmez. Örneğin, X Wing isimli küçük yıldız savaşçıları, TIE savaşçıları kadar iyidir. X Wingler, isimlerini savaş pozisyonuna geçtikleri zaman X harfi şeklinde açılmasından alırlar. Lazer topları sayesinde iyi bir şekilde silahlandırılmışlardır. Galaktik İç Savaş sırasında Asi İttifakı tarafından birçok savaşta ve çatışmada kullanıldılar. X Wingler aynı zamanda Direniş tarafından da güncellenmiş şekilde muharebelere sürüldüler. X Winglerin çok daha gelişmiş bir modeli ise Yeni Cumhuriyet tarafından kullanıldı. Asi Filosunun bayrak gemisi ise Calamari üretimi MC80 Star Cruiser model Home One’dır. Bu gemi Asi İttifakı’nın göz bebeğidir. Turbolazer, iyon topları ve çekici ışınlar ile donatılmıştır. İçinde birçok küçük savaşçı bulundurur. Çok hızlı bir gemidir. Asi İttifakı dışında Yeni Cumhuriyet ve Direniş tarafından da kullanılmıştır.

Hazırlayan: Halil Furkan Türkmen

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayınlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...