bilimkurgu kulubu

Film Listeleri

Tarih: 3 Mart 2018 | Yazar: Bahri Doğukan Şahin

0

90. Oscar Ödülleri’nde Bilimkurgu Filmlerinin Şansı

4 Mart’ı 5 Mart’a bağlayan gece Oscar Ödülleri 90. kez sahiplerini bulacak. Sinemanın dünya genelindeki bu en prestijli ödüllerinde 2016 ve 2017 yıllarında olduğu gibi bu yıl da ödül için yarışan bilimkurgu yapımlarını masaya yatırdık. Kimi yıllarda önemli dallarda birçok adaylık elde eden bilimkurgu yapımları bazı yıllarda ise yalnızca teknik dallarda varlık gösterebiliyor. 2018 Oscarlar’ında  ise yalnızca teknik dallarda bilimkurgu yapımlarını görme fırsatı buluyoruz. Bu seneki ödül gecesinde karşımıza 6 bilimkurgu filmi çıkacak. Bu filmler, 7 farklı dalda toplamda 13 adaylık elde etmiş durumda. Kısa Animasyon ve Animasyon dallarında ise bu yıl da herhangi bir bilimkurgu yapımı bulunmuyor. Her sene olduğu gibi Görsel Efekt dalında tartışılmaz bir üstünlüğe sahip olan bilimkurgu filmleri bu sene de kategoriyi dömine etmiş durumda ve 5 adayın 5’inin de bilimkurgu olduğu görülüyor.

Matematiksel olarak baktığımızda 24 farklı dalda verilen Oscar Ödülleri’nde belgesel kategorilerini çıkarırsak eğer geriye kalan 22 ödülden 7’sinin bilimkurgu filmlerine gitme ihtimalinin bulunduğunu söylemek mümkün. Teknik dallarda genelde birbirleriyle yarışan bilimkurgu filmlerinin bu sene alacağı ödül sayısı ise ne yazık ki bu istatistiğin çok altında kalacaktır. Kimine göre süper kahraman filmlerinin bilimkurgudan sayılmaması gerekiyor fakat filmlerin tüm dünya genelinde yayımlanan künyelerinde “Sci-Fi” yazması bu yazıya dahil edilmelerine yetiyor.

İşte bu seneki filmler ve adaylık sayıları:

  •  Blade Runner 2049: 5 Adaylık
  • Star Wars: Episode VII – The Last Jedi: 4 Adaylık
  • Guardians of the Galaxy Vol.2: 1 Adaylık
  • War for the Planet of the Apes: 1 Adaylık
  • Kong: Skull Island: 1 Adaylık
  • Logan: 1 Adaylık

Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

İncelemesini Oku

(En İyi Prodüksiyon Tasarımı, En İyi Sinematografi, En İyi Görsel Efekt, En İyi Ses Kurgusu, En İyi Ses Miksajı)

İlki 1982’de, Philip K. Dick’in “Androidler Elektrikli Koyun Düşler mi?” isimli kitabından uyarlanan Blade Runner filminin tam 35 yıl sonra gelen devam filmi geçtiğimiz yılın en beğenilen yapımlarından biri olmuştu. Geçtiğimiz yıl Arrival ile adından söz ettiren Denis Villeneueve, filmin yönetmen koltuğunda otururken, Harrison Ford’a Ryan Gosling eşlik ediyor.

Günümüzde sinemanın kültleri arasında gösterilen ilk filmin taşıdığı bayrağı en iyi şekilde koruyan ve yapılmış en iyi devam filmlerinden biri olan Blade Runner 2049, bu yılın Oscar Ödülleri’nde 5 adaylık elde etmiş durumda. En İyi Görsel Efekt ödülünü almasına kesin gözüyle bakılan filmin diğer iddialı olduğu dallar ise En İyi Sinematografi ve En İyi Prodüksiyon Tasarımı. Nispeten daha az şansı bulunan ve Dunkirk filmine kaptıracağı düşünülen 2 adaylığı daha bulunuyor: En İyi Ses Miksajı ve En İyi Ses Kurgusu. Sonuç olarak Blade Runner 2049’un geceden en az 1, en fazla ise 3 ödülle birden ayrılma ihtimali bulunuyor. İlk filmini hesaba katacak olan Akademi, bu özel seriyi onurlandırmak isteyecektir.

Star Wars: Episode VII – The Last Jedi

star-wars-the-last-jedi

İncelemesini Oku

(En İyi Görsel Efekt, En İyi Ses Kurgusu, En İyi Ses Miksajı, En İyi Müzik)

Star Wars serisinin 2015’te başlayan yeni üçlemesinin ikinci halkası olan The Last Jedi, bu yılki Akademi Ödülleri’nde toplam 4 adaylık elde etmiş durumda. Serinin ilk filmine oranla daha az beğeni toplayan filmin En İyi Müzik dalında çok güçlü rakipleri bulunuyor.

En İyi Ses Kurgusu ve En İyi Ses Miksajı dallarında ödül alma şansı da bir hayli düşük. Star Wars’un birçok filminde olduğu gibi en iddialı olduğu dal ise yine En İyi Görsel Efekt. Buna rağmen bu dalda da ödüle uzanamayacak olan The Last Jedi’ın geceden eli boş döneceğini söylersek yanlış olmaz.

Guardians of the Galaxy Vol.2

Guardians of the Galaxy

İncelemesini Oku

(En İyi Görsel Efekt)

İlki 2014 yılında sinemaseverlerle buluşan ve ilerleyen yıllarda bir üçleme haline gelecek olan Guardians of the Galaxy serisinin 2. filminin aday olduğu tek dal En İyi Görsel Efekt. Bu dalda Blade Runner 2049 ve War for the Planet of the Apes’in ödül şansı biraz daha fazla olduğu için ödülü kazanma ihtimali bulunmuyor.

War for the Planet of the Apes

İncelemesini Oku

(En İyi Görsel Efekt)

Fransız Yazar Pierre Boulle’un aynı adlı romanından uyarlanan Maymunlar Gezegeni, ilk olarak 1968’de sinemaya uyarlanmış ve zamanla bilimkurgu sinemasının mihenk taşlarından biri olarak anılmaya başlanmıştı. Sonraki devam filmlerinde ve 2001 yılındaki Tim Burton uyarlamasında aynı başarıyı yakalayamayan seri, 2011 yılında yeni bir üçleme ile yeniden sinema perdesine dönmüştü. Ama bu sefer ana serinin öncesindeki olayları anlatan bir senaryo ile sevenlerinin karşısına çıkan Maymunlar Gezegeni’nin son filmi geçtiğimiz yıl vizyona girdi.

En İyi Görsel Efekt dalında adaylık elde eden film Blade Runner 2049’dan sonra ödüle en yakın film olarak görülüyor. Akademinin nostalji kontenjanından hangi kült seriye Oscar’ı vereceği ise merakla bekleniyor.

Kong: Skull Island

İncelemesini Oku

(En İyi Görsel Efekt)

Sinemanın efsane yaratıklarından biri olan King Kong, 1933 yılından beri birçok kez sinema izleyicilerinin karşısına çıktı. Bunların sonuncusu ise 2017 yılındaki Kong: Skull Island filmi oldu.

En İyi Görsel Efekt dalında adaylık elde eden filmin ödülü kazanma ihtimali diğer filmlere oranla oldukça az.

Logan

(En İyi Uyarlama Senaryo)

Çizgi romanlardan uyarlanan X-Men serisinin en sevilen karakterlerinden biri olan Wolverine, bu kez kendine ait bir filmle beyazperdeye taşınmış ve geçtiğimiz yıl adından bir hayli söz ettirmişti.

En İyi Uyarlama Senaryo dalında aday olan Logan’ın bu ödülü alması çok zor görünüyor. Çok güçlü adaylarla mücadele edecek olan Logan, geceden eli boş dönecek olan filmlerden biri.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

1995, Erzurum. Adrianist hayalperest. Kitap okur, belgesel izler, sinema ve bilimkurguyla ilgilenir, öykü yazar. Kayıp Rıhtım'da başladığı yazarlık serüvenine, Fantastik Canavarlar ve Bilimkurgu Kulübü'nde devam etmekte. bahridogukan@gmail.com