2000’lerin Bilimkurgusunda Erotizm Rüzgarı

Bir önceki yazımızda özgürlükleri, kötü saç modellerini ve teknolojinin yükselişini temsil eden 80’lerden ve bu yılların rüzgârını arkasına alan 90’larda karşımıza çıkan bilimkurgu, komedi ve erotizm karşımı filmlerden bahsetmiştik. Sıra geldi 2000 ve sonrasına.

2000… İnsanoğlu, yeni bir bin yılın başlangıcı olan bu tarihe büyük anlamlar yükledi. Bu başlangıç aynı zamanda, dünyamızın sonunu getireceği iddia edilen korkunç kehanetlerle de anıldı. Kimilerine göre kıyamet kapıya dayanmıştı. 80’li yılların bilimkurgusunda ise insanoğlunun 2000 ve sonrasında büyük bir sıçrama yapacağı öngörülüyordu. Bu yıllar uzaya hükmettiğimiz yıllar olacaktı. Elbette yeni bin yılda, evrenin keşfi adına büyük atılımlar yapılmadı değil. Yine de 80’lerin bilimkurgu filmlerindeki gibi devasa gemilere atlayıp uzaya açılarak bilinmedik türlerle büyük maceralar yaşayamadık henüz.

Her neyse… Konumuzdan uzaklaşmayalım. Yazımızın konusu 2000’lerde erotizm, bilimkurgu ve komediyi bir potada eriten eğlenceli filmler. Bu kez elimizdeki malzeme 90’ladaki kadar zengin değil. Bu filmler milenyumun başlangıcı ile gittikçe seyrekleşmeye başlıyor. 80’lerin ve 90’ların masum ve saf çocukları büyüyor ve onların yerini internetten her şeyi görüp öğrenebilen, her şeyi hızla tüketen, akıllı cep telefonlarına sahip cin gibi yeni bir nesil alıyor. Kendinden önceki kuşaklarla arasına daha önce görülmemiş büyüklükte bir uçurum koyan bu yeni nesil içinse yazımıza konu olan filmler eğlenceli ve merak uyandırıcı olmaktan uzaklaşıyor. Biz yine de elimizdeki malzemeyi sizlere sunalım istedik. Kim bilir belki 80’ler ve 90’larda çocuk olan birkaç kişiye denk gelip, yüzlerinde bir tebessüm yaratabiliriz.

1. Emmanuelle: 2000 (2000-2003)

İlk yazımızda olduğu gibi yine Emmanuelle ile başlayalım isterseniz. Bildiğiniz gibi Emmanuelle, erotik sinema denince akla gelen ilk kadın karakterlerden biri. Daha önce, 70’li yıllarda erkeklerin aklını başından alan Emmanuelle’in 1994’te izleyici karşısına bu kez Emmanuelle in Space olarak, yedi bölümlük bir dizi formatında çıktığından bahsetmiştik. Dolgun hatlara sahip Krista Allen tarafından canlandırılan Emmanuelle, maceralarına başka bir gezegenden gelen uzaylılar ile devam ediyor, bu yabancı ziyaretçileri aşk ve cinsellik ile tanıştırıyordu. Seriye olan ilgi fazla olacak ki yıl 2000’i gösterdiğinde Emmanuelle bu kez bir başka erotik-bilimkurguya konu oldu. Artık Emmanuelle rolünde Holly Sampson vardı. Ancak bu seri Krista Allen’li serinin gölgesinde kaldı ve pek de başarılı olamadı. Emmanuelle 2000’in zamanında, tıpkı Emmanuelle in Space gibi ülkemizin ilk ücretli ve şifreli kanalı olan Cine5’te gösterildiğini de hatırlatalım.

2. Sex Files: Sexual Matrix (2000)

The Matrix 1999’da beyaz perdede boy gösterdiğinde izleyiciyi büyülemişti. Film, sanal bir dünyada, yani Matrix’te yaşadığımızı keşfeden Neo’nun oradan kurtarılıp, bu kez bir kurtarıcıya dönüşmesinin hikâyesiydi. Sanal dünyalar ve bu dünyalarda yaşanan fanteziler, bahsettiğimiz filmlerde de oldukça sık kullanılan konular. Sexual Matrix’te ise bir profesör, insanların en derin fantezilerini sanal olarak yaşamalarını sağlayan bir makine icat ediyor. Profesör, makinesini test etmek için gönüllü insanlarla birlikte deneyler yapmaya başlıyor. Ve bu deneyler sırasında güzel asistanı Stacy de ona yardım ediyor. Eee gerisi varın siz tahmin edin.

3. The Exotic Time Machine II: Forbidden Encounters (2000)

İlk yazımızda size şöyle sorular yöneltmiştik: Geçmişe seyahat etmek mümkün mü? Bu mümkün olsaydı, geçmişi değiştirmek geleceği etkiler miydi? Peki gittiğiniz geçmiş, sizin geçmişiniz mi olurdu gerçekten? Geçmişe gidip büyükbabanızı öldürebilir miydiniz? Geçmişe gidip kendinizi ölümden kurtarmak hakkında ne düşünüyorsunuz peki? Dediğimiz gibi, konu zamanda yolculuk olunca soru işaretlerinin ve paradoksların sonu gelmez. Zamanda yolculuk bilimkurgunun en popüler konularından biridir. The Exotic Time Machine II: Forbidden Encounters da bu konu üzerinde ilerleyen filmlerden. 2000 tarihli film, The Exotic Time Machine’in (1998) de devamı.

4. The Erotic Misadventures of the Invisible Man (2003)

Bilimkurgu edebiyatının babalarından biri olan H.G. Wells, 1987’de The Invisible Man (Görünmez Adam) adlı eserini yayımladığında, romanının bir asır sonra bile bu denli popüler olacağını tahmin edemezdi herhalde. Görünmez Adam o tarihten bu güne defalarca kez sinemaya uyarlandı ve sayısız esere konu oldu. The Erotic Misadventures of the Invisible Man’de ise bu kez görünmez adamımız erotik maceralara atılıyor. Hollywood tarafından keşfedilmeyi bekleyen Norman, bir kaza sonrası görünmez oluyor. Norman böylece ünlü olup herkes tarafından görülmenin değil, aslında tamamen görünmez olmanın daha eğlenceli olduğunu fark ediyor. Gabriella Hall başrolde.  

5. Jacqueline Hyde (2005)

Bilimkurgu edebiyatının en önemli eserleri arasında yer alan Dr. Jekyll ve Mr. Hyde, Robert Louis Stevenson tarafından yazılmış ve 1886 yılında yayımlanmıştır. Ülkemizde İki Yüzlü Adam ismiyle de yayımlanan eser, iyi ve kötünün çatışmasını konu edinir. Tıpkı Görünmez Adam gibi sinemada defalarca kez boy göstermiş, sayısız esere esin kaynağı olmuştur. Adından da anlaşılacağı gibi Jacqueline Hyde (2005) da bunlardan biridir. Otuzuna merdiven dayamış yalnız ve utangaç bir kadın olan Jackie (Gabriella Hall) büyükbabasının öldüğünü ve her şeyini ona bıraktığını öğrenir. İlk işi büyükbabasının görkemli evine taşınmak olur. Jackie kısa süre sonraysa bodrumda gizli bir formül keşfeder. Formülü kullanan Jackie birdenbire bambaşka bir karaktere bürünür.

Önceki

Yazar: Kadri Kerem Karanfil

Bu hesap, artık hayatta olmayan bir yazara aittir. (1980-2021)Bilimkurgu Kulübü emektarı. Yalnız bilimkurguyla değil, korku ve çocuk edebiyatıyla da ilgili. Stephen King'in sadık okuyucusu. Ray Bradbury'nin büyük hayranı. 80'lere ait korku filmlerinin tutkunu.

İlginizi Çekebilir

dergicilik-soylesi

İnternet Çağında Dergicilik

Antares, X- Bilinmeyen, Atılgan, Nostromo, Davetsiz Misafir… Türkiye, zamanında pek çok bilimkurgu dergiciliği girişimine sahne …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin