yılbasi

Yeni Yılda Büyük İkramiye Size Çıkarsa…

Her yılbaşının en büyük klasiklerinden biri piyango çekilişleri ve “Ah, büyük ikramiye bana çıksa” deyip düşlere dalmaktır. Neler neler uçuşur hayalimizde; evler, arabalar, dünya gezisi, istifayı basıp kendi işimizi kurmak, hayır işleri…

İşte bu yazımda, “bir bilimkurgusevere büyük ikramiye çıksa acaba neler alırdı?” sorusuna cevap vermeye çalıştım. Siz de dilerseniz yorum kısmına kendi düşlerinizi yazabilirsiniz.

Teleskop

teleskop

Haklarında öyküler, romanlar okuduğunuz, filmler izlediğiniz gök cisimlerini yakından izlemek kadar heyecan verici bir şey olabilir mi? İşte Celestron CGE Pro 1400 FASTAR bilgisayarlı teleskop, tam da bu arzunuzu yerine getirmek için tasarlanmış.

Tamam, bir Hubble değil elbette, ama yine de şehir ışıklarından uzaktaki çiftlik evinizin terasındaki (Büyük ikramiye size çıktı, unuttunuz mu?) mini gözlem istasyonunuz için çok ideal bir parça. Veritabanında tam 40.000 gök cisminin konumu kayıtlı. Yapmanız gereken tek şey tuşlarına dokunmak ve uzayı seyre dalmak.

Mikroskop

3d fan focal

Belki de siz makro değil, mikro evreni keşfetmeyi sevenlerdensiniz. Eğer öyleyse, Edge 3D Pan-Focal sizin için üretilmiş. 3 boyutlu görüntü sağlayan gözlük aparatıyla, en ölümcül virüsler bile gözünüzden kaçamayacak!

Kuantum boyutlarında elektronların birdir bir oynayışını izleyemeyecek olsanız bile, sizce de yeni evinizdeki laboratuvara bu mikroskop çok yakışmaz mıydı?

Uzay Turizmi

uzay yolculuğu

Maalesef henüz ne kadar paranız olsa da Ay’a ya da Mars’a gidemeyeceksiniz. Oysa kim istemez ki Ay’da güneşlenmeyi? Radyasyon yanıklarına karşı güneş kreminizi yanınızda bulundurmak şartıyla elbette! Fakat atmosferin biraz dışına çıkıp “Sana bir kez uzaydan baktım aziz Dünya” diyebilmek mümkün. Yapmanız gereken tek şey uzaya bir bilet almak. Size bu imkanı sağlayan şirketler artık mevcut.

Yerçekimsizliği yaşamak ve uzay gemisinin 12 geniş penceresinden Dünya’yı seyretmek için değmez mi?

Kroyonik: Bedeninizi Dondurun…

dondurma

Tedavisi günümüzde mümkün olmayan bir hastalığa mı yakalandınız? Doğduğunuz çağdan memnun değilsiniz ve gelecekte mi yaşamak istiyorsunuz?  -196 derecelik sıvı nitrojen tankında, gelecekte teknoloji elverdiğinde uyandırılmak üzere beklemenin fiyatı biraz pahalı ancak, “Beynim bana yeter, uyandığımda yeni bir beden bulurum kendime,” diyorsanız fiyat da değişebiliyor.

Fakat çoğu firma ABD ve Kanada dışındaki müşterilerinden ekstra ücret talep ettiği için Türkiye’den başvuracak olanlar bunu hesaba katsa iyi olur. Hatta evcil hayvanlar için de çözüm sunan şirketler var. Gelecekte uyandığınızda, yanınızda tanıdık bir dostunuzun olmasını muhtemeln siz de tercih edersiniz.

Okyanusların Derinliklerine Yolculuk

okyanus

Bilimkurguseverlerin muhakkak tanıdığı ünlü yönetmen James Cameron 2012 yılında dünyanın denizler altındaki en derin noktası olan Mariana Çukuru’na tek kişilik bir denizaltıyla inmişti. Büyük ikramiye çıktığında, siz de onun gibi okyanusların derinliklerini keşfe çıkabilirsiniz. Egzotik deniz canlıları ve batık gemilerin ürkütücü silüetleri ile farklı bir dünya sizi bekliyor olacak.

Hepinize mutlu, huzurlu, sağlıklı bir yeni yıl diliyoruz. Büyük ikramiye çıkmazsa dilediklerinizi yapamayacaksınız diye üzülmeyin. Unutmayın, düş kurmak bedava!

Yazar: İsmail Yiğit

1982 Ankara doğumlu. Türkiye Bilişim Derneği’nin 2016 yılında düzenlediği bilimkurgu öykü yarışmasında “İhlal” adlı öyküsü üçüncülüğe seçildi. Fabisad'ın düzenlediği 2017 GİO yarışmasında “Satır Arasındaki Hayalet” adlı öyküsüyle öykü dalında başarı ödülü kazandı. İlgilendiği ana konular: Teknolojinin toplumsal inşası, sosyoteknik tasavvurlar, siber savaşlar, otonom silahlar, transhümanizm, post-hümanizm, asteroid madenciliği, dünyalaştırma... Ursula K. Le Guin, Philip K. Dick, Michael Crichton ve Kim Stanley Robinson, kalemlerini örnek aldığı yazarlar arasında. Parolası: “Daha iyi bir dünya pekâlâ mümkün!”

İlginizi Çekebilir

Dünya’da İnsan Öncesi Gelişmiş Bir Uygarlık Var Olmuş Olabilir mi?

Yok olmuş medeniyetler denince aklımıza ilk gelen deniz dibindeki batık heykeller, toprağa gömülmüş kalıntılar ve …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin