bilimkurgu kulubu

Genel yılbasi

Tarih: 25 Aralık 2016 | Yazar: İsmail Yiğit

0

Yeni Yılda Büyük İkramiye Size Çıkarsa…

Her yılbaşının en büyük klasiklerinden biri piyango çekilişleri ve “Ah, büyük ikramiye bana çıksa” deyip düşlere dalmaktır. Neler neler uçuşur hayalimizde; evler, arabalar, dünya gezisi, istifayı basıp kendi işimizi kurmak, hayır işleri… İşte bu yazımda, “bir bilimkurgusevere büyük ikramiye çıksa acaba neler alırdı?” sorusuna cevap vermeye çalıştım. Siz de dilerseniz yorum kısmına kendi düşlerinizi yazabilirsiniz.

Teleskop

teleskop

Haklarında öyküler, romanlar okuduğunuz, filmler izlediğiniz gök cisimlerini yakından izlemek kadar heyecan verici bir şey olabilir mi? İşte Celestron CGE Pro 1400 FASTAR bilgisayarlı teleskop, tam da bu arzunuzu yerine getirmek için tasarlanmış. Tamam, bir Hubble değil elbette, ama yine de şehir ışıklarından uzaktaki çiftlik evinizin terasındaki (Büyük ikramiye size çıktı, unuttunuz mu?) mini gözlem istasyonunuz için çok ideal bir parça. Veritabanında tam 40.000 gök cisminin konumu kayıtlı. Yapmanız gereken tek şey tuşlarına dokunmak ve uzayı seyre dalmak. Fiyatı sadece 32.500 TL..

Mikroskop

3d fan focal

Belki de siz makro değil, mikro evreni keşfetmeyi sevenlerdensiniz. Eğer öyleyse, Edge 3D Pan-Focal sizin için üretilmiş. 3 boyutlu görüntü sağlayan gözlük aparatıyla, en ölümcül virüsler bile gözünüzden kaçamayacaklar! Kuantum boyutlarında elektronların birdir bir oynayışını izleyemeyecek olsanız bile, sizce de yeni evinizdeki laboratuvara bu mikroskop çok yakışmaz mıydı? 120.000 TL’lik fiyatıyla büyük ikramiye sahibini, yani sizi bekliyor!

Uzay Turizmi

uzay yolculuğu

Maalesef henüz ne kadar paranız olsa da Ay’a ya da Mars’a gidemeyeceksiniz. Oysa kim istemez ki Ay’da güneşlenmeyi? Radyasyon yanıklarına karşı güneş kreminizi yanınızda bulundurmak şartıyla elbette! Fakat atmosferin biraz dışına çıkıp “Sana bir kez uzaydan baktım aziz Dünya” diyebilmek mümkün. Yapmanız gereken tek şey, dünyanın ilk ticari uzay turizmi şirketlerinden Virgin Galactic’in satışa sunduğu 250.000 dolarlık uzay uçuşu biletlerinden almak.

Yerçekimsizliği yaşamak ve uzay gemisinin 12 geniş pencerelerinden Dünya’yı seyretmek için değmez mi? Henüz deneme uçuşları tamamlanmadığı için bu zevki yaşamak adına biraz daha beklemelisiniz, ama siz bence şimdiden yerinizi ayırtın. Eğer Uluslararası Uzay İstasyonu’nu (ISS) ziyaret etmek istiyorsanız, en az 40 milyon doları gözden çıkarmanız ve ABD veya Rusya hükümetinin uzay turizmi programına yeniden başlamasını beklemeniz gerekiyor. En son 2009’da Kanada vatandaşı Guy Laliberte Soyuz roketleriyle Dünya dışına çıkarak ISS’de 9 gün kalmıştı.

Kroyonik: Bedeninizi Dondurun…

dondurma

Tedavisi günümüzde mümkün olmayan bir hastalığa mı yakalandınız? Doğduğunuz çağdan memnun değilsiniz ve gelecekte mi yaşamak istiyorsunuz? O halde Altor firmasının sunduğu kroyonik hizmetinden faydalanabilirsiniz. -196 derecelik sıvı nitrojen tankında, gelecekte teknoloji elverdiğinde uyandırılmak üzere beklemenin fiyatı, eğer tüm vücudunuzu dondurmak istiyorsanız 200.000 dolar, “beynim bana yeter, uyandığımda yeni bir beden bulurum kendime” diyorsanız 80.000 dolar.

Fakat firma ABD ve Kanada dışındaki müşterilerinden ekstra 10.000 dolar talep ettiği için, Türkiye’den başvuracak olanlar bunu hesaba katmalılar. Firmanın internet adresinden kroyonik bilimiyle ilgili makaleleri okuyabilir ve başvurunuzu yapabilirsiniz. Firma evcil hayvanlar için de çözüm sunuyor. Gelecekte uyandığınızda, yanınızda tanıdık bir dostunuzun olmasını siz de tercih edersiniz.

Okyanusların Derinliklerine Yolculuk

okyanus

Bilimkurguseverlerin muhakkak tanıdığı ünlü yönetmen James Cameron 2012 yılında dünyanın denizler altındaki en derin noktası olan Mariana Çukuru’na tek kişilik bir denizaltıyla inmişti. Büyük ikramiye çıktığında, siz de onun gibi okyanusların derinliklerini keşfe çıkabilirsiniz. Egzotik deniz canlıları ve batık gemilerin ürkütücü silüetleri ile farklı bir dünya sizi bekliyor olacak. Deep Oceans Expeditions firması, Ruslara ait Mir denizaltılarını kullanarak müşterilerine Atlantik Okyanusu’nda bu hizmeti 60.000 dolar karşılığında sunuyor. Firma geçtiğimiz yıllarda Titanic’e de seferler düzenlemiş.

Belki de gelecekte, dünya okyanuslarıyla bağlantısı 2 milyon yıl önce kesilen Arktik denizin dibine de seferler düzenlenmeye başlanacak. İşte o zaman karşımıza çok ilginç “canavarların” çıkacağından eminim!

Hepinize mutlu, huzurlu, sağlıklı bir yeni yıl diliyorum. Büyük ikramiye çıkmazsa dilediklerinizi yapamayacaksınız diye üzülmeyin. Unutmayın, düş kurmak bedava!

Hazırlayan: İsmail Yiğit

Etiketler: , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

1982 Ankara doğumlu. Lise eğitimi esnasında TÜBİTAK’ın düzenlediği fizik olimpiyatlarına katıldı, bronz ve gümüş madalya aldı. Üniversite eğitimini Bilkent Elektrik-Elektronik Mühendisliği’nde tamamladı. ODTÜ Avrasya Çalışmaları bölümünde yüksek lisans çalışmaları yaptı. Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı ve Sinemart Akademisi’nin Yaratıcı Yazarlık kurslarını bitirdi. Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı lisans programına devam etmektedir.Bilimkurgu öyküleri ve yazıları Agos gazetesi, Kül Sanat, Kafasına Göre dergilerinde ve Bilimkurgu Kulübü internet portalında yayımlandı. Türkiye Bilişim Derneği’nin 2016 yılında düzenlediği bilimkurgu öykü yarışmasında “İhlal” adlı öyküsü üçüncülüğe seçildi. Fabisad'ın düzenlediği 2017 GİO yarışmasında öykü dalında başarı ödülü kazanmıştır.An itibariyle İstanbul’da bir kamu kurumunda bilgisayar sistemleri ve ağ güvenliği alanında çalışmaktadır. İleri derecede İngilizce, orta derecede Rusça ve başlangıç seviyesinde İspanyolca bilmektedir.Parolası: “Daha iyi bir dünya pekâlâ mümkündür!”