bilimkurgu kulubu

Oyun kaos-tanrilari

Tarih: 20 Kasım 2016 | Yazar: Konuk Yazar

0

Warhammer 40K: Kaos Tanrıları

Warhammer 40K’nın karanlık evrenine yoğun ve hiç bitmeyen bir  kargaşa hakimdir. Bu kargaşanın hükümdarları ise Kaos Tanrıları’dır. Kaos Tanrıları, fiziksel dünyadaki duygusal dalgalanmaların Warp‘ta yarattığı enerjisel birleşiminden oluşmuştur. Güçlenmek için yine diğer canlıların ruhlarına ihtiyaç duyan kaos tanrıları, bu yüzden kendilerine kültler oluşturmuşlardır. Kaos tanrıları, yıkıcı güçler olarak da bilinir. Kendi aralarında çekişseler de tüm kaos tanrılarına birden tapanlar da mevcuttur.

Nurgle

nurgle

Kaos tanrılarının en yaşlısı, hastalık ve yıkım tanrısı olan Nurgle‘dır. Nurgle aynı zamanda azim, hayatta kalma ve yeniden doğuş tanrısı olarak da bilinir. Tüm kaos tanrıları kötü şeyleri olduğu kadar, iyi şeyleri de temsil eder. Nurgle’ın hem hastalık hem de yeniden doğuş tanrısı olma nedeni bu olayların birbirini takip etmesidir. Baba Nurgle ve ya Veba Efendisi gibi isimlerle de anılan Nurgle, canlıların ölüm korkusuyla beslenir.

Nurgle’ın diğer Kaos tanrılarının aksine her türden takipçisi vardır ve ölümlülerle en çok ilgilenen kaos tanrısıdır. Her ölümlünün hayatında bir kez bile olsa Nurgle’ın eline değdiği söylenir. Nurgle takipçilerini fiziksel mutasyonlar ve şeytani silahlarla ödüllendirir. Tüm Nurgle takipçileri hastalık taşırlar ve bu hastalığı yayarlar. Bazı takipçileri ise hastalığı kendi içinde taşıyarak azmini gösterir.

Khorne

khorne

Kaos tanrılarından en büyük fiziksel güce sahip olanı ise nefret, şiddet, kızgınlık, onur ve gurur tanrısı olan Khorne‘dur. En ilkel ve vahşi duygulardan beslenen Kan Tanrısı Khorne, her öldürme ve savaş etkinliğinde gücünü artırır. Khorne ve takipçileri kana susamış savaşçılar olsalar da rakiplerini öldürürken acı çektirmezler; çünkü işkence, Khorne’nun düşmanı olarak gördüğü diğer Kaos tanrısı olan Slaanesh’i güçlendirir.

Ayrıca onurlu bir dövüşçü olan Khorne ve takipçileri, büyü kullanımını zayıflık olarak görürler ve rakiplerini yakın dövüş silahlarıyla öldürmeyi tercih ederler. Bu yüzden büyücülerle ilgili olan Tzeench, Khorne tarafından pek sevilmez. Khorne, takipçilerini Nurgle gibi çeşitli silahlar ve fiziksel mutasyonla ödüllendirdiği gibi ayrıca onlara fiziksel güç de verir.

Tzeench

tzeentch

Tzeentch, diğer bir adıyla Yolların Değiştiricisi, değişimin, evrimin, entrikanın ve büyücülüğün tanrısıdır. Sürekli değişen bir yapıya sahip olan Tzeentch, insanları ve takipçilerini bir kukla gibi kullanarak kendi planlarını gerçekleştirir. Horus Sapkınlığı ve Kaos tanrılarının materyal dünyaya geçişi gibi olaylar Tzeentch’in planları sayesinde gerçekleşmiştir. Tzeentch’in planları görülür bir sona sahip değildir ve planlar sürekli birbirini takip eder ve birikir.

Bilgi arayışı içinde olanlar, büyüyle ilgilenenler ve bir şeyi değiştirme isteğinde bulunanlar Tzeentch’in takipçileri olabilir. Tzeentch’ın takipçilerinin bir çoğu bilim adamı ve filozofdur. Takipçilerine bilgi, daha güçlü büyü yetenekleri ve bazı fiziksel değişimler sunar. Tzeentch, Nurgle ile düşmandır. Nurgle’ın takipçileri kendi kaderlerini kabul eder ve değişimden kaçınırken, Tzeentch insanların kendi kaderlerine karşı duruşuyla beslenir.

Slaanesh

Slaanesh

En son doğmuş ve en genç olan kaos tanrısı ise mükemmelliğin, hazzın ve acının prensi Slaanesh dir. Eldar’ın yıkımıyla doğan ve doğumuyla uzayda Eye of Terror adlı kocaman bir çatlak açan Slaanesh hermafrodittir. Kimi zaman bir kadın bedeni, kimi zamansa bir erkek bedeniyle tasvir edilen Slaanesh, bazen her ikisini birden kullanır. Takipçilerinin çoğu sanatçılardan ve dünyevi zevklerden tatmin olmamaya başlayan canlılardan oluşur. Slaanesh, takipçilerine fiziksel mutasyonların yanında daha iyi bir görünüş bahşeder.

Zamanla evrendeki canlıları kendi taraflarına sürükleyen Kaos tanrıları, her geçen gün güçlerine güç katıyor. Bu sonsuz savaşta düşünce ve duygular kullanıldıkça, Kaos tanrıları da var olmaya devam edecek…

Hazırlayan: Fırat Arslan

Etiketler: , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayınlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...