orklar

Warhammer 40K Evreninde Türler #3: Orklar

”Orklar savaşta hiç yenilmez. Eğer yenersek yeneriz, ölürsek de savaşırken ölürüz. Eğer kaçarsak ölmeyiz, çünkü daha güçlü bir şekilde geri döneriz!”

Warhammer 40000‘deki en eğlenceli türlerden biridir Orklar. Kendilerine özgü İngilizceleri ve savaş alanındaki çılgın metodları, onları sempatik kılan şeylerden olsa gerek. Fakat bunlar sizi yanıltmasın; savaşmak için yaratılmış bu biyo-mühendislik harikaları kazanmak adına her şeyi yapar. Yaşlı Olanların (Old Ones), Necron savaşlarında yarattığı Orklar, agresif ve güçlü olmak için tasarlanmıştır. Savaşmak için gerekli bilgiler genlerinde mevcuttur ve bazı sıra dışı orklar doğuştan tıp, mekanik aletlerin yapımı gibi bilgilere sahiptir. Vücutları hayvan ve mantar olmak üzere iki parçadan oluşur. Hayvan kısım vücudu ve bazı organları oluştururken, mantar kısım ise hayati organları ihtiva eder. Bu sayede uzuvları zarar görmüş olsa bile orkları öldürmek çok zordur. Ayrıca üreme işlemeni de sporlar sayesinde yaparlar ve bir gezegendeki ork tehdidi savuşturulsa bile, o gezegendeki orkların soyunu tamamen kurutmak uzun yıllar alır.

WAAAAAAGH! Orkların oluşturduğu psişik alanın adıdır. Bir gezegende orkların sayısı ne kadar fazlaysa bu enerji de o kadar fazladır ve Orklar savaştıkça daha çok WAAAAAAGH! enerjisi üretir. Bu enerji orkları daha güçlü hale getirir. En büyük WAAAAAAAAGH! enerjisine sahip olan ork komutayı ele alır. Bir Ork savaştığı süre arttıkça daha da büyür ve büyüdükçe de hiyerarşideki önemi artar. Orklar şu canlılardan oluşur:

Ghazghkull_warhammer40k

Fungus: Orklar ile aynı sporlardan çıkan bu mantarlar, ork toplumu için birincil yiyecek kaynağıdır.

Squig: Zekadan yoksun fakat fazlasıyla vahşi olan bu yaratıklar çok fazla çeşitlilik gösterir .Orkların hem yiyecek kaynaklarını, hem de savaşta kullandığı hayvanları oluşturur.

Snotling: Bu küçük tür Orklar için çiftçilik yapar. Savaşlarda fazla görünmezler, fakat her Ork gibi bunlar da vahşidir ve pek güçlü olmamalarına rağmen saldırırlar.

Gretchin: Snothling ile benzer boyutlarda olan bu Gretchinler, Ork hiyerarşisinde daha üst konumdadır ve hizmet görevlerini üstlenir. Sayıları Orklardan çok daha fazla olan Gretchinler, kendi alt kültürlerini geliştirmiştir. Orklar aynı zamanda eğlence olsun diye onlara işkence ettiği için koku alma, işitme ve görme duyuları geliştirmiştir.

Orklar: Savaşmak için can atan bu yeşil derililer basit görünmesine rağmen kompleks bir yapıya sahiptir. Kendi aralarında boyutları, işleri ve savaşma biçimine göre ayrılan bu canlılar, klanlar halinde yaşarlar. Eğer birleşirlerse tüm evreni yok edecek güce sahip olsalar da en büyük silahları olan agresiflik yüzünden asla bir araya gelemezler.

Oddboyz, elli bir alanda uzmanlık sahibi olan Orklara verilen genel addır. Sahip oldukları uzmanlıklara göre orklar:

69jDu5U

Mekboy: Orklar için tüm silahları, araçları ve çeşitli mekanik araç gereçleri yaparlar. Birleştirdikleri parçalar kimi zaman fizik kurallarına aykırı da olsa garip bir şekilde çalışır. Ayrıca Orklar savaşlardaki ele geçirdikleri teknolojileri kendileri için kullanabilir. Mekboylar kendi içinde geliştikçe Big Mek ve daha sonra ise Mek Bos‘a dönüşürler.

Painboy: Doks olarak da bilinen bu Orklar, yaralı Orkların son çaresidir. Savaş alanında yaralanan bir Ork çaresiz bir biçimde kendini iyileştirmeye çalışır. Painboy’a gitmeme nedenleri ise bu doktorların çok acı verici yöntemler kullanması, çoğu zaman Orkun organlarını değiştirmesi, ekstradan bir mekanik parça eklemesi, uzuvları yanlış yerlere dikmesi ve çeşitli deneyler yapmasıdır. Eğer Ork acı çekmemek için Painboylara ekstradan bir ”diş” verirse, onu kafasına ağır bir cisimle vura vura bayıltır. Painboylar geliştikçe Painboss’a dönüşür.

Weirdboy: Psişik güçleri olan Orklardır. Her orkun az da olsa sahip olduğu psişik enerjiyi kendilerine çekerler ve bu psişik enerjiyi salarak saldırırlar. Güçleri üzerinde fazla kontrol sahibi değildirler. Eğer bir Weirdboy enerjisini yeterince hızlı salamazsa, kendi ve etrafındaki Orkların kafasını patlatabilir .Güçlerini daha iyi odaklamak için bakırdan yapılma eşyalar kullanırlar.

Runtherd: Gretchin ve Snothlingleri eğiten orklardır. Ayrıca evrendeki çeşitli türlerden tutsaklara sahiptirler.

warhammer40k

Wildboy: Orklar için keşif yaparlar. İçlerindeki doğayı keşfetme isteği savaşma isteğinden daha ağır basar. Eğer Wildboylar klanlarından uzaklaştığında bir şey olur ve klanlarından ayrı kalırlarsa kendi kabilelerini kurarlar. Bu kabileler ilk başta fazla gelişmemiş bir teknolojiye sahip olmasa da, Ork sayısı arttıkça normal bir klana dönüşürler.

Speed Freeks: Hız bağımlığı olan bu Orklar, wartrukk, motosiklet tarzı taşıtlar kullanırlar.

Orklar kendi aralarında para birimi olarak dişlerini kullanırlar. Orkların dişleri çekildikten sonra tekrar büyür ve bu sayede hiç bir Ork fakirleşmez, fakat eğer bir Ork yeni ve güzel bir ekipman almak istiyorsa bu ona yüzlerce dişe mal olur. Orkların psişik güçleri olduğundan diğer birçok tür gibi warp’a girebilir, fakat işin asıl kısmı çıkacakları yerin tam olarak belli olmamasıdır. Orkların ”pozitif düşünce kazandırır” ilkesi burada devreye girer. Eğer bir çok Ork toplanıp bir şeyin olacağına inanırsa garip bir şekilde o şey olur ve Orklar bu şekilde seyahat eder. Ayrıca warp’a girdiklerinde WAAAAAGH! enerjisi yayarlar ve şeytani yaratıkları üstlerine çekerek onlarla savaşırlar. Çünkü bunu yapmaktan hoşlanırlar.

warhammer40k

Orklar çeşitli renklerin anlamları olduğuna da inanır. Ork inanışına göre kırmızı hızlı gitmeyi kolaylaştırır, yeşil ten renkleri olduğu için en iyi renktir, siyahın onlara dayanıklılık verip öldürülmeyi daha zor hale getireceğine, mavinin şans vereceğine, sarının daha büyük patlamalara yol açacağına inanırlar, Beyaz ise kemiklerin rengi olduğu için ölümle özdeşleşmiştir. Ayrıca Orkların inandığı iki tanrı vardır. Warp’ta yansımaları olan bu tanrılardan Gork acımasızlığı ile Mork ise kurnazlığı ile meşhurdur. Herhangi bir rahipleri olmasa da, Ghazghkull Mag Uruk Thraka bu tanrıların peygamberliğini yapmış ve bir çok orku bir araya getirmiştir.

Kana susamışlıklarını, yeri döve döve ilerlerken çıkardıkları gürültüden anlayabileceğiniz Orklar, daha fazla savaş için evrende ilerliyor…

Hazırlayan: Fırat Arslan

Önceki Sonraki

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

İlginizi Çekebilir

tau

Warhammer 40K Evreninde Türler #2: Tau

”Kimselere, Tau İmparatorluğu’nun herkesi birleştireceğine şüphe ettirmeyin. Kimselere bizim zamanımızın geldiğinden şüphe ettirmeyin. Çoğunluğun iyiliği …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin