sniper 3d zombie nightmare kapak

Sniper 3D Assassin: Zombi Kabusu

2011 yılında Brezilya’da kurulan ve zaman içinde Arjantin, İrlanda ve Amerika Birleşik Devletleri’nde açtığı ofislerle küresel bir şirket hâline gelen Wildlife Studios, yakın dönemin en başarılı mobil oyun üreticilerinden. Tennis Clash, Zooba, Black Craft, War Machines, War Hereos, Castle Crush gibi popüler mobil oyunlarıyla piyasadaki ağırlığını koruyan şirketin bir başka gözde oyunu da Sniper 3D Assassin.

10 Kasım 2014 tarihinde piyasaya sürülen Sniper 3D Assassin, hem çevrimiçi hem de çevrimdışı olarak oynanabilen bir keskin nişancı oyunu. Verilen hedefleri vurarak çeşitli şehirlerde ilerleme esasına dayanan oyunda, karakterinizi sürekli geliştirmeye ve üst düzey teçhizatlara ulaşmaya çabalıyor, bunun yanı sıra da çeşitli etkinliklere katılarak ödüller toplamaya çalışıyorsunuz. İşte Zombi Kabusu (Zombie Nightmare) da bu etkinliklerden biri ve belki de en heyecanlı olanı.

Hikâye

“Yaşanan bir kimyasal madde kazasının ardından şehirde zombi sürüleri belirdi.”

Bir süredir çeşitli çete ve çıkar gruplarının meydan muharebesine sahne olan isimsiz şehrimizde merkezi kontrol iyice zayıflamış, her türlü yasa dışı faaliyet olağan hâle gelmiştir. Gangsterler, silah tüccarları, insan tacirleri ve uyuşturucu kartelleri tarafından kuşatılan şehirde nefes almak gitgide zorlaşmakta, halk korku ve panik içinde yaşamaktadır. Derken beklenen olur ve büyük bir kimyasal kaza sonucu ortalık cehenneme döner…

Kazanın nerede ve ne şekilde gerçekleştiği bilinmese de sonuçları kısa sürede kendini gösterir. İnsanların ete susamış zombilere dönüştüğüne dair ihbarlar çığ gibi büyürken resmi otorite çaresizdir. Ancak gizemli bir keskin nişancının şehre geldiği ve zombilere karşı korkusuzca mücadele ettiği duyulduğunda tükenmeye yüz tutmuş umutlar tekrar yeşerir…

Kurallar

Zombi Kabusu, Sniper 3D Assassin’in düzensiz aralıklarla gerçekleştirilen bir etkinlik modu olduğu için oyundaki gelişmeleri yakinen takip etmek gerekiyor. Özellikle “etkinlik” sekmesini sık sık kontrol etmeli ve yaklaşan etkinliklerin gereksinimlerine göre kendinizi hazırlamalısınız. Çünkü her etkinlik keskin nişancı tüfeği, saldırı tüfeği, tabanca ya da pompalı gibi belirli silah türleriyle sınırlı tutulmakta ve sizden de bunları temin etmiş olmanız istenmektedir. 24 ile 48 saat sürebilen etkinliklerdeki birincil amaç, tahmin edilebileceği üzere dalga dalga gelen zombi sürülerine karşı hayatta kalmak ve verilen süre zarfı içinde olabildiğince çok zombi öldürmek.

Öldürmeyi başardığınız zombilerin sayısına, türüne ve kazanma serinizin kademesine göre puan elde edebilir, ayrıca önceden duyurulan ve ekstra puan almanızı sağlayan birtakım silah ve teçhizatlardan da yararlanabilirsiniz. İkişer dakikadan oluşan her turu yenilgisiz şekilde tamamlamak kademe atlamanızı ve dolayısıyla da tur başına daha fazla puan almanızı sağlar. Dokuzuncu kademe maksimum kademedir ve bu aşamadan sonra yegane amaç ulaşılan kademeyi korumaktır. Zira herhangi bir turdaki başarısızlık kademenizin düşmesine ve ilerlemenizin silinmesine yol açar.

Zombi Tipleri

“Kimyasal madde kazasının yaşandığı yerden öbek öbek üzerimize geliyorlar. Öldürebildiğin kadarını öldür; fazla vaktimiz yok!”

Etkinlikte karşımıza üç farklı zombi tipi çıkar. Bunlar tank zombiler, koşan zombiler ve sıradan zombilerdir. İçlerinde mukavemet gücü en yüksek olan tank zombilerdir. Diğer zombi tipleri kadar sık görülmeseler de öldürülmeleri nispeten daha zordur ve dolayısıyla da iyi puan verirler. Ayrıca öldüklerinde patlamaları, keskin nişancılara büyük avantaj sağlar. Çünkü bu sayede etrafındaki zombilerden de kurtulmuş oluruz. Sarı yelekli, baretli ve bir hayli iridirler. Normal hızda hareket etmelerine rağmen, yanınıza sokulmayı başarırlarsa büyük hasar almanıza yol açarlar.

Endişe etmenizi gerektirecek bir diğer zombi tipi de koşan zombilerdir. Salgına en fazla maruz kalanlar onlardır ve bu nedenle vücutları ileri düzeyde deforme olmuştur. İnsandan çok bir yaratığı andırırlar. Zahmetsizce öldürülebilmelerine karşın yüksek hızda hareket etmeleri sayesinde ansızın burnunuzun dibinde bitebilirler. Verdikleri hasar nispeten azdır, ancak sinsilikleri onları azılı birer düşman yapar.

Son zombi tipimiz olan sıradan zombiler ise öteden beri çeşitli filmlerde karşılaştıklarımıza benzer. En büyük avantajları sayılarının fazla oluşu ve sokaklarda sürü hâlinde dolaşmalarıdır.

Mekânlar

Zombilere karşı girişilen her turda oyun sizi şehrin farklı bir noktasına konumlandırır ve bu atamalar gelişigüzel yapılır. Amaç farklı şartlar altında aynı başarıyı gösterip gösteremeyeceğinizi sınamaktır. Gerçekten de şehrin atandığınız noktasına göre büyük avantaj ve dezavantajlar elde edersiniz. Örneğin bazı noktalarda geniş bir görüş açısına sahip olursunuz. Yaklaşmakta olan zombileri erkenden görmeniz ve tedbir almanız kolaylaşır. Bazı noktalar da vardır ki her an diken üstünde beklemenize yol açar, ansızın karşınızda biten zombiler yüzünden yüreğinizi ağzınıza getirir. Ancak hangi konumda olursanız olun, zombiler size toplamda üç farklı köşeden yaklaşmaya çalışır. Hâliyle oyunu sık aralıklarla oynamak hem pratik kazanmanızı hem de konumları ezberlemenizi sağlayacaktır.

Öte yandan tüm zombiler, kazanma seriniz ilerledikçe daha da güçlenir ve eğer iyi bir silaha sahip değilseniz bir süre sonra onları öldürmekte güçlük çekmeye başlarsınız. Bu handikabı aşmanın yolu ise çeşitli teçhizat ve modlardan geçer.

Teçhizat ve Modlar

Soldan sağa: Öküz Teçhizatı, Karga Teçhizatı, Kış Teçhizatı

Zombilere karşı mücadele eden bir keskin nişancıysanız teçhizatınıza ve silahlarınıza güvenmek zorundasınız. Üzerinize giydiğiniz her teçhizat dayanıklılığınızı artıracak ve sizi zombilerin darbelerine karşı hayatta tutacaktır. Özellikle Öküz, Karga ya da Kış teçhizatlarından birine tam takım sahip olmak ve her birini mümkün olduğunca yükseltmek önemlidir. Zira bu teçhizat takımları, şu an için oyundaki en ileri donanımlardır.

Yine oyundaki yüksek hasarlı silahlardan bazılarını donanarak zombilere karşı avantaj elde etmek mümkündür. Bilhassa “Cehennem Silahları” olarak anılan Dark Philip (saldırı), B. Death U22 (tabanca), Witchcraft (keskin nişancı tüfeği) ve Devilish Eye (pompalı) en ideal olanlarıdır. Bu silahlar hem yüksek hasar derecesine hem de çoğu zaman ekstra puan verme özelliğine sahiptir. O nedenle mümkün olduğunca yükseltilmelerinde yarar vardır.

Ayrıca elmaslar sayesinde satın alabileceğiniz çeşitli modlarla çok daha fazla puan toplamanız ve bazı dezavantajlarınızdan kurtulmanız da mümkün. Bu modları kuşanarak fazladan kurşuna sahip olabilir, silahınızın atış hızını artırabilir ya da şarjör doldurma sürenizi azaltabilirsiniz.

Ödüller

Zombileri öldürüp kademeleri atladıkça etkinlik ödül cetvelinde ilerler ve dönüm noktalarına ulaştıkça da çeşitli ödülleri almaya hak kazanırsınız. Bu ödüller elmas, altın ya da savaş fişi olabileceği gibi çeşitli silahlar ve teçhizat parçaları da olabilir. Savaş fişleri özelikle silah ve teçhizat yükseltmelerinde kullanılması bakımından önemlidir. Yine elmaslar da mod alımlarında, yükseltmelerin hızlandırılmasında ya da tur başına tükenen enerji rezervinin yenilenmesinde hayati rol oynar.

Öte yandan, tüm oyuncuların başarı sırasına göre listelendiği etkinlik skor tablosundaki konumunuz da size ödüller kazandırır. Ancak burası bir çeşit kurtlar sofrasıdır ve üst düzey oyuncuların hakimiyeti altındadır. Onlarla yarışabilmek için çok çalışmak ve karakterinizi mümkün olduğunca geliştirmek zorundasınız.

Yazar: İsmail Yamanol

Amatör bir düş gezgini, saplantılı bir bilimkurgu hayranı. Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstelendiği Bilimkurgu Kulübü'nde at koşturmayı sürdürüyor.

İlginizi Çekebilir

Ümit Kireççi ile Bilimkurgu Öykülerinde Mizah

Türkiye’nin ilk ve tek bilimkurgu kütüphanesi olma özelliğini taşıyan Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi‘nin Perşembe …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et