Oyunlarda 10 Yıkıcı Salgın!

The Last of Us, Resident Evil, Sunset Overdrive, The Division… Hepsinin ortak yanı, salgınları ele alan oyunlar olmaları. Ancak, belirli oyun pandemilerini sürekli büyüyen zombi istilasına karşı öne çıkaran nedir?

Aşağıdaki liste, salgınların egemen olduğu oyun dünyasından bir kesit sunuyor.

The Division

Video oyunları hayal ürünü senaryolara dayanmakla birlikte, bizi en çok korkutanlar gerçeğe en çok yaklaşanlar oluyor. Zombilere inanmak zordur, ama mevcut olan bir hastalığın yıkıcı bir salgına dönüşebileceğine inanmak nispeten kolaydır. Hele de gerçekçi bir senaryoyla birleşirse her şey daha da korkutucu hâle gelir. Tom Clancy’s The Division, Manhattan’da bir Kara Cuma gününde patlak veren bir çiçek salgınını ele alıyor.

“Yeşil Zehir” ve “Dolar Gribi” olarak adlandırılan hastalık, virüs bulaşmış banknotlar aracılığıyla yayılıyor. Virüsün hızla yayılması ve sürekli artan ceset sayısının yarattığı panik, toplumu ahlaki bir çöküşe sürüklüyor ve bu da oyunu daha korkutucu hâle getiriyor.

Resident Evil

Zombiler, kimyasal-biyolojik silahlar, ahlaksız şirketler, suçlu dâhiler arıyorsanız Resident Evil’in dünyasına hoş geldiniz. Bir virüs efsanesinin başlangıcı! Resident Evil, zombileri nedensiz bir şekilde mezardan çıkıp yürüyen ölüler yerine virüs ile bağdaştıran ilk “bilimkurgu” yapımı olarak önümüze çıkıyor. İlk oyun 1996 yılında Playstation 1’de piyasaya çıkmıştı.

Oyun, insanları zombi salgınının gerçek olabileceğine gerçekten inandırıyor. Bu oyun için rahatlıkla ‘hayatta kalış odaklı korku oyunlarının dedesidir’ diyebiliriz. Yarattığı birçok karakterle ve devam oyunları, filmler ve evreninde geçen yan ürünleriyle, tüm salgın senaryolarının da öncüsü olmuştur.

Fallout: New Vegas

Nükleer savaş ödümüzü patlatan bir başka kıyamet senaryosu. Üstelik gerçekleşmesi en olası senaryolardan biri. Savaş sonrasında hayatta kalanlar sığınaklardan çıktıklarında, kendilerini bekleyen Radyasyon Karafatmaları, Ölüm Pençeleri, Süper Değişmişler, Yabani Hortlaklar ve benzeri tehlikelerle mücadele etmek zorunda kalacaklardır. En kötüsü de toplumsal çöküştür.

Fallout serisi – özellikle New Vegas – bu toplumsal çöküşü gözler önüne sermekte çok başarılı. Çorak topraklar üzerinde hakimiyet kurmak için savaş ve şiddete baş vuran totaliter güçlerin mücadelesini mükemmel bir şekilde özetliyor.

Plague Inc. Evolved

Ndemic’in Plague Inc: Evolved oyunu, Stephen King’in The Stand’ı ile 28 Days Later arasında bir yerde konumlandırabileceğimiz, garip bir şekilde bağımlılık yapan oldukça ilgi çekici bir strateji oyunu. Amacınız yıkıcı kimyasal kitle imha silahları tasarlamak, üretmek ve bunları kullanarak hastalıkları kitlelere yaymak ve insanlığın sonunu getirmek. Tabii bu arada insanlığın kendisini korumak için alacağı önlemlerle de mücadele etmeniz gerekiyor.

Geliştiriciler, oyunun 2014’te yayımlanmasından beri kullanıcılar tarafından 10.000 senaryo oluşturulduğunu, üç yeni hastalık türünün keşfedildiğini ve 40 katrilyon kişiye bulaştırıldığını söylüyor. Dünyayı arkadaşlarınızla beraber enfekte etmek istiyorsanız, oyunun multiplayer sürümü de yayımlandı.

DayZ

Hayatına 2013’te Arma II için bir mod olarak başlayan DayZ, oyuncular arasında kısa sürede büyük beğeni toplayarak o yılın sonunda bağımsız bir versiyona dönüştürüldü. Birçok zombi/salgın /kıyamet sonrası oyun, beyninizi yemekten başka bir şey düşünmeyen zombilere, hastalık bulaşmış güruhlara ve aksiyona odaklanırken, DayZ dehşetini yalnızlık duygusundan alıyor.

Sovyetler’deki kurgusal Chernarus devletinde geçen oyunda aksiyon kapalı yerlerde yaşanıyor ve kısa süreli. Aksiyon aralarında uzun süreli huzur dönemleri yaşanıyor ve böyle olunca gerilim daha da etkili hâle geliyor.

Sunset Overdrive

Zombi salgınının altında para hırsıyla her şeyi yapabilecek bir gazlı içecek şirketinin olduğu kimin aklına gelirdi ki? Sunset Overdrive‘ın canavarlaşmış Overcharge İçicileri iki şeyi kanıtlıyor: Bir, durum gerçekten böyle olabilir ve iki, video oyunlarının ille de kıyamet, kasvet, bağırsaklar ve kan ile sınırlanması gerekmez. Oyun bundan daha fazlasını da vaad ediyor.

Çizgi roman görselleri, gülünç silahlar ve zombi dayağı, fosforlu renklerle boyanmış şehir manzaraları, elektrik tellerinde hızlı kaymalar ve yüksek irtifa parkur sporu… Evet, alıştığımız türden salgın ve virüs oyunlarına benzemiyor ama zaten onun olayı da bu.

Dying Light

Parkur temasına sadık kalan Techland’s Dying Light, tanıdık zombi kıyamet özelliklerini atletizmle renklendiriyor. Karantinaya alınmış bir Türk şehrinde gizli operasyon ajanı Kyle Crone, salgına yakalanmadan önce gizli bir dosyayı ele geçirmekle görevlendirilir.

Dying Light eğlenceli konusu, başarılı mekaniği, açık dünyası, dövüş ve yetenek setinin bir araya gelmesi ile oldukça iyi vakit geçirten bir dünya oluşturuyor. Ayrıca bunu, çok iyi ölçülmüş bir gece/gündüz döngüsü ile destekliyor. Hayatta kalmak için çok iyi strateji geliştirmeniz gerekiyor.

The Walking Dead

The Walking Dead’in Telltale tarafından yapılan bu sürümü, tıkla-seç oyun türünü yeniden canlandırıyor. Çok sayıda devam filmi ve dizisi yapılan başarılı yapım, oyun geliştiricilerinin de dikkatini çekti.

Oyun ilerledikçe, karakterleri içinde bulunduğu durumdan kurtarmak neredeyse imkansıza yaklaşıyor. Macera sırasında küçük seçimler yapma olanağı oyuncuya bir amaç ve önem duygusu vererek kendi seçimleriyle nihai kurtuluş yolunun taşlarını birer birer döşediği hissi uyandırıyor.

The Last of Us

Resident Evil hayatta kalma korku/zombi oyun türünün tanımını yaptıysa, The Last of Us bu tanımı yeniden yazdı diyebiliriz. Bahsedilen Fallout: New Vegas ve The Division’a benzer şekilde, bu oyun da salgının gerçekte nasıl olabileceğini gözler önüne seriyor.

Elbette, mutasyona uğramış ölümcül Cordyceps mantarı yüzünden bolca mutant var; ancak salgını anlatmak iki ana kahraman Joel ve Ellie’ye düşüyor. Oyunun konusu, genç bir kız ile görünüşte sert ve duygusuz bir yetişkin arasındaki bağların gelişmesi. The Last of Us’ı incelediğimiz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

BioShock

BioShock’un sualtı şehri Rapture’ın çöküşü tam olarak viral salgından kaynaklanmasa da, bir salgın yüzünden mutasyona uğramış Splicer’lar şehrin koridorlarında ve salonlarında dolaşmakta. Çürüme ve bozulmanın etkisiyle harap duruma gelmiş olan Rapture, güç delisi Splicer adlı mutantların eline geçmiştir.

Oyun, konusu ve sondaki sürpriyle olduğu kadar tasarımıyla da akıllara kazındı. Ayrıca ilginç karakterleri ve düzgün plazmid savaş silahları da unutulmazlar arasına girdi.

Kaynak

Yazar: Can Kaçan

Asimov ve Stargate hayranı...

İlginizi Çekebilir

Stargate: Timekeepers Üzerine

İkmal malzemeleriyle yüklü bir konvoy isyancılara ulaşmak üzeredir. Konvoyun güzergâhı ise efendilerine sadık Jaffa’lar tarafından …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et