bilimkurgu kulubu

Oyun

Tarih: 11 Ocak 2016 | Yazar: Hamdi Güzeliş

0

İmparator: Dune Savaşı

Dune evreni için yazılmış oyunların her biri kendi türünde çığır açmış oyunlar olarak bilinir. Cryo Interactive‘in geliştirdiği arcade türündeki Dune 1‘in devamında Westwood Studios, kendi tarzını yaratarak gerçek zamanlı strateji türünde Dune 2 ve Dune 2000‘i geliştirdi. Bu yeni tarzın başarısı Dune 2 ve Dune 2000’in sektörde ünlenmesini sağladı. Bilgisayar teknolojisi geliştikçe artan kaliteli grafik beklentisini değerlendiren Westwood Studios, daha derin detaylara ve gerçekçi 3D grafiklere sahip ilk oyunu Emperor: Battle for Dune’u piyasaya sürdü. Dune 2000, Dune 2 ile aynı hikayeye sahiptir, Emperor: Battle for Dune ise, hikayesine Dune 2000’in bıraktığı yerden devam etmektedir.

Oyunu kaliteli 3D grafikleriyle istediğimiz açıdan oynayabilmemizi sağlayan oyun motoru, ilk olarak W3D Engine adıyla Westwood tarafından yaratıldı. Bu motor daha sonra geliştirilerek Renegade, Renegade 2 ve Continuum gibi başarılı Command & Conquer oyunlarında da kullanılan Strateji Oyun Motoru haline geldi ve SAGE (Straegy Action Game Engine) adıyla anılmaya başladı. SAGE, zamanla daha da geliştirilerek Red Alert serisi de dahil olmak üzere pek çok Command & Conquer oyununda ve The Lord of The Rings: The Battle for Middle-Earth serisinde de başarıyla kullanıldı.

emperor-battle-for-dune-5-1

Oyunun müzikleri tanıdığımız üç farklı müzisyen tarafından yapılmıştır. Önceki oyunların başarılı müziklerini yapan ve Westwood Studios’un tecrübeli müzisyenlerinden olan Frank Klepacki‘nin Atreides hanedanının müziğini yaptığını görüyoruz. Tanınmış newage müzik sanatçısı David Arkenstone, Harkonen Hanedanının müziklerini bestelerken, zamanının oyun müzikleri ustalarından olan Jarrid Mendelson da Ordos Hanedanının müziklerini bestelemiştir. Önceki oyunlardan da bildiğimiz gibi her hanedanın kendi karakteri bulunmaktadır. Oyundaki müzikler ve ses efektleri de aynı havayı sağlamakta çok önem kazanmıştır.

Hikayemizde, İmparator Şaddam IV‘ün öldürülmesinin ardından İmparatorluk tahtının boş kaldığını ve büyük evlerin birliği konumundaki Landsraad Konseyi‘nin de kaos içinde olduğunu görürüz. Hal böyleyken Lonca; Atreides, Harkonen ve Ordos hanedanlarını gezegene davet eder. Gezegende başlayan bu amansız savaştan galip çıkan hanedan, hem Landsraad’ın yöneticisi ve hem de bilinen evrenin hakimi olacaktır.

emperor-battle-for-dune-7-1

Önceki oyunlardan bildiğimiz gibi her hanedanlığın kendine has stratejileri vardır. Atreides Hanedanlığı, güçlü çöl savaşçıları Fremenler‘le olan stratejik birlikteliğinin de etkisiyle gezegene diğer hanedanlıklardan daha hakim bir konumdadır ve bu avantajını da tüm görevlerde kullanır, Öte yandan Harkonen hanedanlığı da, Corrino hanedanlığına olan yakınlığı sayesinde Baron Rakan ve oğulları Gunseng ve Copec ile stratejik bir ortaklık yürütür. Tuhaf düşünme şekilleri, stratejileri ve gola yaratma becerileri ile bilinen Ordos hanedanlığı ise, oyun içinde şaşırtıcı stratejileri geliştirmektedir. Oyunun tadını kaçırmamak için bu konuda daha fazla detay vermemek yerinde olacaktır.

Dune evreninde geçen oyunların neredeyse tamamını üreten Westwood Studios hakkında da birkaç bilgi vermeden geçmeyelim. Westwood Studios’un Dune evrenine yönelik bir saplantısı olup olmadığını bilmesek de, yarattıkları Dune oyunlarıyla çığır açıcı teknolojik yeniliklere imza attıkları ortadadır. Aynı zamanda Westwood Studios’un yarattığı bu kaliteli oyunlar olmasaydı, dünya üzerindeki birçok insanın Dune evreni ile karşılaşması da pek mümkün olmazdı. Dune edebiyat serisi her ne kadar birçok farklı dile çevrilmiş olsa da, dünya çapında bu kadar ünlenmesinin temel nedenlerinden biri de hiç kuşkusuz başarılı bilgisayar oyunlarının varlığıdır. Bu açıdan baktığımızda, Westwood’un Dune evreninin tanıtımı konusunda önemli bir role sahip olduğunu da görüyoruz. 1998’de dünyanın en tanınmış oyun firmalarından Electronic Arts‘ca satın alınan Westwood Studios, tüm bu başarılarına rağmen ne yazık ki 2003 yılında kapanmaktan kurtulamamıştır.

emperor-battle-for-dune-1

Geçmişteki başarıların ve keyifle oynadığımız oyunların ardından, 2001 yılından beri maalesef Dune evreni ile ilgili başka herhangi bir oyun üretilmemiştir. Bunun telif haklarından mı yoksa Dune evreni için yaratılmış Arcade ve Strateji oyunlarına olan ilginin farklı tarzlara kaymasından mı kaynaklandığını bilmiyoruz. Ancak şu bir gerçek ki, biz bilgisayar oyuncuları yeni Dune oyunları oynayabileceğimiz günlerin özlemiyle beklemeyi sürdürüyoruz.

Etiketler: , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Makine Mühendisi. Dağların, newage müziğin ve bilimkurgunun uzun yıllardır tutkunu. "Turk Seti Team" üyesi.