bilimkurgu kulubu

Oyun Retro Konsol

Tarih: 12 Ocak 2019 | Yazar: Buğra Şendündar

0

Günümüzde Retro Oyun Konsolları

90’lı yılların sonlarına doğru 3Dfx firmasının öncülüğünde yaşamlarımıza giren “grafik hızlandırıcı” kartları, oyun dünyasında köklü bir değişime neden olmuştu. OpenGL grafik işleme standardına sahip olmasıyla üç boyutlu oyunlar, grafiksel anlamda göze daha hoş gözükmeye başlamıştı. Örnek olarak; id Software tarafından 1996 yılında yayımlanan Quake, 3Dfx’in grafik yongasını en iyi kullanan oyun olarak sektörün gelişimine büyük katkısı olmuştu; üç boyutlu yapımların devri, artık gerçek anlamıyla başlamıştı. O dönemlerde oyun motorlarının gelişimine katkıda bulunan yeni teknoloji, artık eskimeye yüz tutmuş 16-Bit oyun dünyasının sonunu da iyice getirmişti.

Sony’nin 1994’te PlayStation adıyla piyasaya sürdüğü donanımı, konsol dünyasında yaşanan bir başka devrimdi; 32-Bit mimariye sahip olan sistem, Super Nintendo ve Sega Genesis gibi, 16-Bit oyun konsollarının en büyük rakibi olmuştu. Sony’nin beşinci nesil konsolu, üç boyutlu oyun çılgınlığının da başlangıcı olmuştu. Kısa süre sonra Sega ve Nintendo da, yeni nesil cihazlarını piyasaya sürüp, 32-Bit’lik dünyaya adımlarını atmışlardı. 3DO Interactive Multiplayer ve Atari Jaguar gibi konsollar ise, yanlış pazarlama ve bazı teknik tercihlerden dolayı beşinci neslin gerekliliklerini karşılayamadılar.

Metroid

Teknoloji dünyasındaki gelişimler kaçınılmaz; ama halen retro oyun ve donanımlara meraklı ciddi kitleler var. Uluslararası arenada, retro oyun ve donanımlarına yönelik her yıl kapsamlı fuarlar düzenliyor. Ülkemizde ise her yıl düzenlenen Uluslararası Dijital Oyun ve Eğlence Fuarı Gaming İstanbul’da “retro oyun alanı”na da yer veriliyor. Eski teknolojik donanımlara ve oyunlara yer veren fuarlar, hem meraklıları bir araya getirmesi açısından, hem de oyun kültürü varlığının sürdürülmesi açısından çok önemli. Elli yıllık bir mazisi olan dijital oyun dünyası, geçen süre içeresinde kendi kültürünü ve mirasını yarattı. İşte bu kültürün içinden çıkan kitleler, oyun dünyasındaki gelişmeleri sıkı sıkıya takip ederken geçmişin miraslarına da sırtlarını dönmüyorlar.

2017 yılı sonlarında Nintendo, Nes Classic Mini’yi nostaljik oyun meraklılarının beğenisine sundu. Nes Mini, Nintendo’nun 1985’te çıkarmış olduğu 8-Bit ev konsolunun küçültülmüş bir replikası. Önceden yüklenmiş otuz hazır oyunla satışa çıkan konsol, güncel donanımıyla eski oyunları emüle etmek suretiyle çalıştırıyor. Farklı firmaların üretmiş olduğu retro konsollar uzun zamandır piyasada, ama Nintendo’nun kendi lisansıyla pazara girmesi ürünü çekici kılıyor. Dolayısıyla söz konusu ürün koleksiyonculara ve eski oyunlara bir göz atmak isteyenlere hitap ediyor. Super Mario Bros, Donkey Kong, Metroid, Castlevania ve Donkey Kong gibi klasikleşmiş oyunları barındıran minik konsol, 8-Bit oyun dünyasını merak edenler için birebir.

Nes Mini

Nintendo, Nes Classic’ten sonra, 1990 tarihinde ilk olarak Japonya’da satışa çıkan Super Nintendo Entertaiment System’in minik versiyonunu meraklılarına sundu. Konsol 16-Bit’lik yapısıyla zengin grafiklere ve içeriğe sahipti; en büyük rakibi Sega’yı, satış olarak, ciddi anlamda zorlamıştı. Klasikleşmiş yirmi oyunla birlikte arzı endam eden ürün, meraklılarını 90’lı yıllara götürüyor. Süper Mario Kart,Super Metroid, Mega Man X, Contra 3 ve Street Fighter 2 Turbo konsolun öne çıkan oyunları. Nintendo’nun her iki nostaljik konsolu yeni oyun yüklenmesine müsaade etmiyor; fakat programcılar cihazları hack’leyerek oyun yüklemeyi başardılar. Tavsiye edilmeyen bu yöntemin uygulanması, ürünün garanti dışında kalmasına neden olacaktır.

Nintendo’nun nostaljik hamlesi, elbette Sony’nin de gözünden kaçmadı. Nintendo’nun iyi bir satış rakamı yakaladığını gören Sony, orijinal PlayStation’ı, rakip firmanın yaptığı gibi, küçültülmüş olarak tekrar piyasaya sürdü. Orijinal konsoldan yüzde kırk beş daha küçük olan donanım, bir Cd sürücüsüne sahip değil; yirmi oyunla hazır yüklü olarak geliyor. Dünya genelinde yüz milyonun üzerinde bir satış rakamı yakalamış orijinal konsol, 90’larda gerçek bir fenomendi. Sony’nin “retro konsol” olarak sunduğu 32-Bit mimariye sahip ürün, koleksiyonerler için biçilmiş kaftan. Final Fantasy 7, Grand Theft Auto, Metal Gear Solid ve Tekken 3 gibi 90’larda ses getirmiş oyunları bünyesine dâhil ediyor.

Playstation Mini

Evet, küçültülmüş hâliyle tekrardan piyasaya sürülen retro oyun konsolları, belirli bir kitleye hitap ediyorlar. Büyük oyun firmalarının, bir yan gelir elde etme amacıyla bu donanımları üretmiş olmaları da bir gerçek. Oyun meraklıları, emülatör programları sayesinde, bu ürünlerde yüklü olarak gelen oyunları bilgisayarlarında oynama fırsatına sahipler; fakat işin yasal boyutu halen tartışmalı. Meraklısı olduğumuz içerikleri, lisanslı platformlarda çalıştırmak biz oyuncuların yararına olacaktır.

Microsoft (XBOX) cephesinde şimdilik bir hareketlilik görülmüyor. 2001 yılında PlayStation’a rakip olarak çıkarmış oldukları orijinal XBOX’u tekrar piyasaya sürerler mi, onu zaman gösterecek. Bir zamanların efsanevi oyun firması Atari, belli aralıklarla eski konsolunun (Atari 2600) küçültülmüş ve içinde birçok oyun olan modellerini kullanıcılarına sunuyor. 80’lerin popüler oyun bilgisayarı Commodore 64 de The C64 Mini ismiyle geçtiğimiz yıl meraklılarının huzuruna çıktı. Bağımsız oyun geliştiricilerinin programladığı 8-Bit oyunlar da büyük ilgi görüyor; Papers, Please (2013), Fez (2012) ve Chasm (2018), retro grafiklere sahip modern oyunlardı. Eski yapımlara karşı olan ilginin son yıllarda artış göstermesi, oyun dünyasında alternatif bir pazar yarattı. Seksenli ve doksanlı yılların oyun dünyasına ilgi duyuyorsanız, materyal bulma konusunda artık daha çok seçeneğe sahibiz.

Etiketler: , , , , , ,


Yazar Hakkında

1979 İstanbul doğumlu. Sinemaya olan ilgisi daha yedi yaşındayken dedesiyle sabahlara kadar film izlemekle başlar. Daha önce çeşitli mecralarda sinema üzerine makale ve eleştiriler kaleme aldı. Günümüzde, Bilimkurgu Kulübü'nde yazarlık serüvenine devam ediyor. Ona göre sinema, insanın kendini keşfetmesidir.