Fallout Serisinin Son Oyunu: Fallout 76

Fallout 4 ve Skyrim oyunlarının geliştiricisi Bethesda Game Studios‘un en son oyunu Fallout 76‘nın gelmesine çok az kaldı. Çok oyunculu online bir oyun olan Fallout 76’nın tüm sürüm yayın tarihi, Bethesda’nin E3 konferansında duyurulmuştu. Oyun 14 Kasım 2018’de PC, PS4 ve Xbox One’a geliyor. Ayrıca Fallout 76’nın başlangıçta Steam’de yayınlanmayacağı da doğrulandı. Bunun yerine sadece Bethesda’nın kendi sitesinde yayımlanacak.

Oyunun kapalı beta sürümleri şu an açılmaya başladı bile. Xbox One’da Fallout 76 beta 23 Ekim Salı, PS4 ve PC’de ise 30 Ekim Salı günü başladı. Ancak bu sürümler 7/24 açık değil. Belli başlangıç ve bitiş zamanları var. Kullandığınız platformlardan belirli tarihlerde hala 14 Kasım’a kadar kapalı beta’ya katılabilirsiniz. Ancak kapalı betaya katılmanın tek yolu oyunu ön yükleme olarak satın almak.

Fallout serisi, ilk olarak Interplay Entertainment tarafından piyasaya sürülen kıyamet sonrası rol yapma oyunlarından oluşur. Serinin oyunlarında olaylar atompunk, retrofuturist bir atmosferde 22. ve 23. yüzyılda geçer. Oyunlar esinlerini 1950’lerin Amerika’sının savaş sonrası kültüründen almıştır. O zamanın teknolojik vaatleri ve nükleer imha paranoyası oyunun arka planını oluşturur. Fallout’un öncüsü ise Interplay Productions tarafından geliştirilen 1988 yapımı Wasteland isimli oyundur.

Serinin ilk iki başlığı olan Fallout (1997) ve Fallout 2 (1998) Black Isle Studios ve bu iki oyunun sıra tabanlı savaş sistemine odaklanan Fallout Tactics: Brother of Steel (2001) Micro Forté ve 14 Degrees East tarafından geliştirildi. 2004 yılında Black Isle Studios’u kapatan Interplay, PlayStation 2 ve Xbox için Fallout: Brotherhood of Steel adlı içinde rol yapma ögeleri bulunan aksiyon oyunu üretti. Serinin asıl üçüncü bölümü sayılan Fallout 3, 2008 yılında Bethesda Softworks tarafından piyasaya sürüldü. Bunu 2010 yılında Obsidian Entertainment tarafından geliştirilen Fallout: New Vegas izledi. Dördüncü oyun Fallout 4, 2015’te piyasaya sürüldü ve Fallout 76, yukarıda belirtiltildiği üzere 14 Kasım 2018’de gelecek.

Oyunun Önemli Özellikleri

  •  Sizinle birlikte Sığınak 76’dan çıkan diğer tüm karakterler gerçek insan oyuncular. Onlarla arkadaş olabilir ya da savaşabilirsiniz.
  •  Aynı zamanda bir hayatta kalma oyunu, ama “hardcore” değil. Yani öldüğünde karakterini veya ilerlemeni kaybetmezsiniz.
  • Yalnız oynayabilir, görevleri solo tamamlayabilir, istediğiniz gibi “level” atlayabilirsiniz. Ancak bunları sadece çevrimiçi yapabilirsiniz.
  • Karakteriniz tek bir sunucuya bağlı değil ve sunucunuzda yüzlerce veya binlerce oyuncu olmayacak. Sunucu başına oyuncu sayısı sadece 24.
  • İstediğiniz zaman arkadaşlarınıza katılabilirsiniz ve ilerlemeniz kaybolmaz.
  • Diğer oyuncularla savaşmaya karar verirseniz, oyunda kelle avcılığı ve PVP var.
  • Fallout 76, lansmandan sonra “yıllarca” ücretsiz güncellemeler ve DLC`ler ekleyecek.
  • Oyun içi Mikro alışverişler var ama sadece kozmetik öğeler için olacak.
  • Oyun içi emojiler (hareketler) olacak.

Kaynaklar:

Yazar: Murat Yıldırım

Bilim veTeknik dergisinde popüler bilim yazarlığı ve editörlük yapmışlığım var. Bilimkurgu Kulübü websitesinde yazı yazmaya ve çeviri yapmaya devam ediyorum. Amatör olarak yazdığım hikayelerim yine Bilimkurgu Kulübü websitesinde, Yerli Bilim Kurgu Yükseliyor e-dergiside, Kayıp Rıhtım aylık öykü seçkisi ve Lagari Fanzin'de yayımlandı. Elime geçen, hoşuma giden herşeyi okurum ama özellikle bilimkurgu, fantazi ve korku edebiyatına bayılırım. Eğitim hayatımda yolum Istanbul Atatürk Fen Lisesi, Boğaziçi Üniversitesi, University of Iowa ve University of Ottawa'dan geçti. Şu anda hayatımı ultrahızlı lazer laboratuvarlarında THz bandında foton toplayarak kazanıyorum.

İlginizi Çekebilir

Starfield Gibi Bilgisayar Oyunları, Yeni Nesil Klasik Müzik Hayranları Yaratıyor

“Starfield” yakın tarihin en çok beklenen video oyunlarından biri. Oyuncuların kendi karakterlerini ve uzay araçlarını …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et