Oyun Dune-Spice-Wars-General

Tarih: 14 Temmuz 2022 | Yazar: Hamdi Güzeliş

0

Dune: Spice Wars, RTS Geleneğini Sürdürüyor

90’lı yılların efsaneleri arasında yer alan Dune oyunları, 1992’de başlayıp 2001’de son bulmuştu. Bazıları klasikler arasına giren bu oyunları daha önce tek tek incelemiştik:

Her ne kadar dönemine göre başarılı olsa da, oyunların günümüz için görsel ve mekanik açıdan çok eski göründüklerini söyleyebiliriz. Bilgisayar teknolojilerinin ve görsel efektlerin gelişmesi, daha etkili Dune yapımlarına yönelik beklentileri de arttırdı. Ekim 2021’de gösterime giren Dune filmiyle birlikte, 4x/RTS tarzı yeni nesil bir oyun da gündeme gelmekte gecikmedi. Sinemalarda yerini alan Dune filminin ardından, Nisan 2022’de erken erişime açılan Dune: Spice Wars adlı oyun, Fransız şirketi Shiro Games tarafından geliştirildi ve Funcom ile Shiro Games tarafından yayımlandı.

Liet Kynes liderliğindeki Fremen fraksiyonuna ve benzersiz özelliklerine genel bakış.

Dune: Spice Wars, Dune oyunlarının başarılı olduğu 90’lı yıllardaki RTS (Gerçek Zamanlı Strateji) geleneğine bağlı kalarak tasarlandı. Shiro Games, bu tarzın son yıllardaki en başarılı oyunlarından biri olan Northgard‘ı da geliştiricisi. Ancak bu kez normal RTS yerine 4X tarzı seçildi ki 4X popülerliğini son yıllarda arttırdı. Peki ama nedir bu 4X?

4X, İngilizce kelimeler olan eXplore, eXpand, eXploit ve eXterminate (Türkçe: Keşfet, Yayıl, Sömür, Yok et)‘in kısaltması olarak biliniyor. Eski tarz meşhur oyunlardan Sid Meier’s Civilization ve Master of Orion, bu türe en tipik örnekler. Shiro Games oyunu şu şekilde tanımlıyor: “RTS mi, yoksa 4x mi? İkisi de. Oyun gerçek zamanlı, ancak temposu tipik bir RTS’den daha yavaş. İstediğiniz zaman duraklatabilir veya hızlı ileri alabilirsiniz. Oyun ayrıca keşif, bölge kontrolü, ekonomik büyüme, savaş, politika ve casusluk gibi gerçek bir 4x oyunu hâline getiren ancak oyuncuların beklediği temel RTS deneyiminden uzaklaşmayan özelliklere sahip.”

Fremen birlikleri gece çölden geçerken

Oyunu her yeniden başlattığınızda, Arrakis‘in rastgele oluşturulan bir versiyonu ile karşılaşıyorsunuz. Önceki oyunlarda olduğu gibi bir fraksiyon seçimi yapmanız gerekiyor. Önceden bu sadece büyük hanedanlıklarla sınırlıyken yeni oyunda Kaçakçılar ve Fremenler de mevcut. Bu sayede oyunda dört seçenekli olarak Atreides, Harkonnen, Kaçakçılar ve Fremenler’den birini seçebiliyorsunuz. Tahmin edeceğiniz gibi, bu sizi Dük Leto Atreides, Baron Vladimir Harkonnen, Esmar Tuek ve Liet Kynes olmaya yönlendiriyor. Geliştirici Shiro Games, en azından Corrino Hanedanlığı’nın da oyuna ekleneceğini duyurdu.

Bu grupların her biri benzersiz askeri birimler, fraksiyona özgü yetenekler ve danışmanlarına bağlı olarak bir dizi küçük avantajla birlikte geliyor. Başlangıçta en az iki danışman seçiyorsunuz, ancak bunu dörde kadar da çıkarabiliyorsunuz. Bu, her fraksiyon için farklı yapılar ve oyun stilleri denemenizi sağlıyor. Örneğin Kaçakçılar ticaret için doğal bir yatkınlığa sahip olsa da, doğru danışman onları askeri bir güç merkezi hâline de getirebiliyor. Shiro Games, binalar ve birimler geliştirirken karikatürize bir stil tercih etmiş. Her fraksiyonun başkenti de zekice tasarlanmış. Yine de oyun sırasında birimlerin tasarımlarını gerçekten görmek zor olabiliyor. Ayrıca Fremenler’in solucan sürüşü de oyun içi görsellerle pek uyumlu değil.

Kaçakçıların ani saldırısı

Elbette Dune: Spice Wars, bir oyun olmanın yanı sıra tüm Dune hayranlarına da hitap ediyor. Çünkü oyun, hem hikâyeyi hem de karakterleri temel alıyor. Bu da hikâyeye aşina birinin oyundan zevk alabilmesi anlamına geliyor ve kabul etmek lazım ki Dune: Spice Wars bu konuda oldukça başarılı. İster romanları okumuş, isterse film ve dizileri izlemiş olsun, oyunda herkese tanıdık gelecek bir şeyler var. Eski Dune oyunlarının birçoğu bu açıdan tatmin edici değildi. Ancak Dune: Spice Wars, siyaset, savaş, sızma, çöl ekolojisi gibi Dune evreninin pek çok yönünü doğru şekilde yansıtmayı başarıyor. Özellikle romanları okumuş Dune hayranları, bu ince detayları fark etmekte zorlanmayacaktır.

Dune: Spice Wars, sadece ilgi çekici sanat tarzından çok daha fazlasına sahip. Oyun, birçok kez yenilseniz bile geri dönmenize ve bu gizemli çöl gezegeninde zafere giden yolu bulmanıza teşvik edici katmanlarla dolu. Oyunun mekaniği, sesi ve görselleri, erken erişim seviyesinde dahi geleceği için çok şey vadettiğini açıkça belli ediyor. Sessiz, çorak ve sıkıcı olduğunu söyleyenlerin aksine, çöller her zaman güzel, cömert ve nefes kesici olmuştur. Bu açıdan Dune: Spice Wars, içerdiği sanat tarzıyla da övülmeye değer. Bunu Arrakis’in oyun içi haritasını tararken de fark edebiliyorsunuz. Geceleri mekânlara ve çöle bakarken, medeniyetin soğuk ışıkları ve acımasız çölün görüntüsü özellikle keyif verici.

Fraksiyonunuz için özel ayrıcalıkları güvence altına almak veya rakiplerinizi engellemek için Landraad’da akıllıca oy kullanmalısınız

Ayrıca, bir oyunun kalitesini en çok etkileyen faktörlerden biri her zaman müzikleri olmuştur. 1992 yapımı “Dune” ve “Dune 2” oyunlarının bu konudaki başarısı örnek gösterilecek seviyede yüksekti. Ancak Dune: Spice Wars’un müzikleri hikâyenin derinliğini yansıtacak  kadar etkileyici değil. Buna rağmen ses efektleri mükemmel ve oyuncuları oyunun derinliklerine sürükleyecek kadar da başarılı.

Dune, yeni ve başarılı filmi sayesinde güçlü bir yeniden diriliş yaşıyor ve yeni oyun da bu dirilişe başarılı bir şekilde katkı sağlamış gibi görünüyor.

Etiketler: , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Makine Mühendisi. Dağların, newage müziğin ve bilimkurgunun uzun yıllardır tutkunu. "Turk Seti Team" üyesi.