bilimkurgu kulubu

Oyun

Tarih: 26 Haziran 2015 | Yazar: Hamdi Güzeliş

0

Dune Serisinin İlk Video Oyunu: Dune

Dune, 1992 yılında Cryo Interactive firması tarafından üretilmiş, Frank Herbert’in “Çöl Gezegeni Dune” romanı ile birebir örtüşen ekonomi temelli macera ve askeri strateji türlerinin karışımı bir bilgisayar oyunudur. Aynı hikayede olduğu gibi, gezegene geldiğiniz andan itibaren bir yandan Fremenler ile olan ilişkileri geliştirerek baharat toplamaya ve ilerleyen zamanda onları askerler olarak kullanırken, bir yandan da Harkonnenlerin bıraktığı tuzaklarla uğraşıyorsunuz. Baharat ekonomi geliştikçe oyuna harvester, ornihopter gibi araçlar alabiliyorsunuz. Tüm bu planlamaları yaparken İmparatorun sürekli baharat isteklerini de karşılamanız gerekmektedir. Oyunda, Paul Atreides karakterini canlandırıyorsunuz ve her şeyi yine Paul Atreides’in gözüyle görüyorsunuz.

Dune_Disk1_002

Kendi bölgelerini savunan ve her şeyi yutabilen kum solucanlarını da akıldan çıkarmamalısınız. Öte yandan Harkonnenlerin ve İmparator’un neler planlandığını da bilmeniz ve karşı stratejiler geliştirmeniz gerekiyor. Harkonenlerin Chani’yi kaçırması ise, olayların daha da karmaşıklaşmasına neden olmaktadır. Paul Atreides, Arraken Sarayı, Feremen Siyeçleri ve gezegen üzerindeki yolculuğunu bir Ornihopter ile yapmaktadır. Grafiklerin ve karakterlerin çoğu, 1984 yılında David Lynch tarafından beyaz perdeye aktarılan “Dune” filmini baz almaktadır.

Stephane Picq tarafından hazırlanan müzikler ise, bir oyun için üretilmiş olmalarına karşın dikkat çekici kalitededir. Oyunun müzikleri, başlangıçta midi chipset iken, CD versiyonunda gerçek bir niteliğe kavuşturulmuştur. Ayrıca bu müzikler, daha sonra Dune: Spice Opera adıyla da piyasaya sürülmüştür.

Screenshot-1

Oyun öncelikle Amiga ve PC için disket modunda üretilmiş, daha sonra ses ve grafik geliştirmesi ile CD formatında da piyasaya sürülmüştür. Ayrıca oyun, Sega’nın Sega CD konsolunda da yayınlanmıştır. Oyun, yayınlandığı yıllarda henüz Windows işletim sistemi bulunmadığından MS-DOS tabanlı olarak üretilmiştir. Ancak oyun halen, aynı şekli ile DOS emülatörleri ile Windows’ta da oynanabilmektedir.

Eğer serinin “Çöl Gezegeni Dune” isimli ilk cildini okuduysanız ve bilgisayar oyunları ile aranız iyiyse, konuyu kaybetmeden bu oyunu oynamanızı tavsiye ederiz.

Etiketler: , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Makine Mühendisi. Dağların, newage müziğin ve bilimkurgunun uzun yıllardır tutkunu. "Turk Seti Team" üyesi.