frank herbert's dune video game1

Dune Oyunlarının Sonu mu Geldi?

Dune serisinin hikayesini konu alan bilgisayar oyunları 1992 yılından 2001 yılına kadar piyasada yer bulmuş ve oldukça geniş bir kitleye ulaşmıştır. Bu dönemde görücüye çıkan Dune oyunlarının incelemelerini sitemizde bulabilirsiniz:

  • Dune (1992, Cryo Interactive, Yayınlayan : Virgin Interactive)
  • Dune II (1992, Westwood Studios, Yayınlayan :  Virgin Interactive)
  • Dune 2000 (1997, Westwood Studios, Yayınlayan : Virgin Interactive, sonra EA)
  • Emperor: Battle for Dune (2001, Westwood Studios, Yayınlayan EA)
  • Frank Herbert’s Dune (2001, Cryo Interactive, Yayınlayan Cryo)
  • DUNE Generations (2002, Cryo Interactive, İptal edildi)

Dune temalı oyunları şimdiye kadar CRYO ve Westwood Studios üretmişti, ancak bu iki şirket finansal zorluklar yüzünden zamanla satış sürecine girince eski istikrar sürmedi. Günümüzde Dune’un haklarını elinde bulunduran şirketler 2002’den beri suskunluklarını sürdürmekte. Bu suskunluk bozulacak gibi görünmese de oyuncular ümidini yitirmedi. Oyuncuların bekleyişiyle yapımcıların suskunluğu arasındaki sabra dayalı denge artık yapımcılar tarafına doğru bozulacak gibi görünüyor.

dune-syfy

Üstat Frank Herbert’ın yarattığı Dune evreni ile ilgili her türlü materyalin yayın haklarına oğlu Brian Herbert’ın da dahil olduğu Herbert Limited Partnership (H.L.P.) sahip. Oyun sektörü kesenin ağzını sonuna kadar açsa da H.L.P., Dune evreniyle ilgili bilgisayar oyunları yaratılmasına izin vermeyecek gibi görünüyor. Oyun sektöründe pek çok kapıyı açan paranın Dune oyunları karşısında çaresiz kalışını anlamak zor.

Hakların el değiştirme geçmişini araştırdığımızda TV ve oyun teliflerinin uzun süre EA’de (Eelectronic Arts) kaldığını görüyoruz. Ardından 2000’li yılların başında CRYO’ya aktarılmış. Daha sonra telifler SyFy kanalının eline geçmiş. Her biri üçer bölümden oluşan, 2000 yapımı Frank Herbert’s Dune ve 2003 yapımı Children of Dune mini dizileri, SyFy kanalının ürünüdür.

2003 yılından önce böylesine üretken olan bir evrenin artık TV, film ve oyun gibi medyalarda üretimi durdurması büyük kayıp. H.L.P. günümüzde evrenin önünü kesse de eski oyunların kalitesi hala talebi karşılıyor. Gene de H.L.P’nin fikrini değiştirip yeni yapımlara sıcak bakmasını heyecanla beklemekteyiz.

Long Live the Fighters!

Yazar: Hamdi Güzeliş

Makine Mühendisi. Dağların, newage müziğin ve bilimkurgunun uzun yıllardır tutkunu. "Turk Seti Team" üyesi.

İlginizi Çekebilir

dune 2

Dune Evreninde İkinci Perde

Frank Herbert‘in Hugo ve Nebula ödüllü Dune serisi, Sinema, TV ve video oyunlarında da hayat …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et