Dune 2000 : Windows’a İlk Adım

Gelmiş geçmiş tüm strateji oyunlarının temelini oluşturan Dune 2, çok uzun yıllar boyunca oynanmıştır.  Ancak oyunun üretildiği dönemdeki bilgisayarların ve işletim sistemlerinin yeteneklerinin kısıtlı olması nedeniyle zaman içinde bazı konularda zayıf kalmıştır.

Windows kullanımı tüm dünyada yaygınlaştıkça oyun üreticileri de oyunlarını Windows’a uygun üretmeye başladılar. Dune 2000 genel olarak böyle bir ihtiyaçtan doğdu. Dune 2 oyununda kullanılan ünitelerin ve binaların çoğuna Dune 2000‘de de rastlıyoruz. Oyunu daha eğlenceli hale getiren birkaç yeni ünite ve bina da gözümüzden kaçmıyor. Döneminin imkanları gereği Dune 2, 4 adet 1,44 Mb floppy disket ile sunulurken, Dune 2000 elimize 700 Mb‘lık bir cd ile geliyor. Bu sayede oyunda çok daha yüksek kaliteli grafik, ses ve videoları görebiliyoruz.

maxresdefault

Bilindiği gibi Windows en temel yeniliklerini Windows 95 ile sundu ve Windows 98 ile bir adım daha ileri götürdü. Dune 2000 de tam bu dönemde (1998 yılında) piyasaya sunuldu. Bunu 1999 yılında oyunun Playstation ortamında da sunulması takip etti.

Dönemin bilgisayarlarını, işletim sistemlerini ve oyunlarını düşündüğümüzde Dune 2000‘in dönemine göre oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Dune 2000‘in Dune 2 ile karşılaştırmasını yaparsak, oyun motorunun daha iyi ve oyun içindeki rakiplerin daha zorlu olduğunu görüyoruz. Grafiklerin de Dune ve strateji oyunu severlerin beklediği kaliteye yükseldiğini fark ediyoruz. Aynı zamanda oyunda kullanılan müzik ve ses efektlerinin kalitesinin iyileştirildiği de hemen dikkatimizi çekiyor.

1446384159736-697151883

Oyuna yine Atreides, Harkonnen ve Ordos hanedanlarından birini seçerek başlıyorsunuz ve oyunda bu hanedanın kaderini yaşıyorsunuz. Elimiz ister istemez usta Frank Herbert‘ın anısına önce Atreides’e gidiyor. Oyunda ilerledikçe her hanedanı kendine has üniteleri ile karşılaşıyoruz. İmparatorluk ve Fremenlerin oyuna daha fazla dahil olduğunu gorüyoruz. Bu sayede oyunun, temel hikaye olan usta Frank Herbert’ın romanına önceki oyunlara göre daha fazla benzediğini söyleyebiliriz.

Oyunun müziklerini yine Dune 2‘nin başarılı müziklerini yapan Frank Klepacki hazırlamış. Windows’un bize sunduğu ek bir imkân da oyunun multiplayer oynanabiliyor olması. Oyunun başarılı olmasının bir diğer nedeni de o yıllarda Westwood’un geliştirdiği ve zamanının en başarılı strateji oyun motorlarından biri olan Command & Conquer : Red Alert‘in oyun motorunun kullanılmış olmasıdır.

1446383785184-2000852647

Hikaye anlatımının ise, bölüm aralarına eklenen özel videolardan oluştuğunu görüyoruz. Bu bölümler gerçek oyuncular tarafından oynanmış gerçek videolardan oluşuyor. Bu da oyuna daha gerçekçi bir görünüm kazandırıyor.

Aradan uzun yıllar geçmiş olsa da, Dune 2000 hala muhteşem hikayesi ve grafikleri ile oynanabilecek nadir oyunlardan biridir.

Long Live Fighters !!!

Yazar: Hamdi Güzeliş

Makine Mühendisi. Dağların, newage müziğin ve bilimkurgunun uzun yıllardır tutkunu. "Turk Seti Team" üyesi.

İlginizi Çekebilir

bilimkurgu film muzik

Soundtrack’leriyle Hatırlanan Bilimkurgu Filmleri #2

Yazı dizimizin ilkinde müzikleriyle sinema tarihine adını yazdırmış 10 filmi listelemiştik. Kimi kültleşmiş filmlerin soundtrackleri …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin