Dota 2 ve Bilimkurgusal Kahramanları

Dota 2, Valve Corporation tarafından geliştirilip dağıtılan ücretsiz bir çevrimiçi çok oyunculu savaş arenası (MOBA) oyunu. Oyun, 2002 çıkışlı Warcraft III: Reign of Chaos ve onun genişleme paketi The Frozen Throne haritası (modu) olan Defense of the Ancients’ın (DotA) bağımsız devamı niteliğinde. 2011’de sadece Microsoft Windows’a özel beta olarak çıkmış, 2013 Temmuz’da ise Microsoft Windows, OS X ve Linux için yayımlanmıştır. Oyun aynı anda en fazla oynanma rekoruna sahiptir ve Steam’deki en popüler oyunlardan biri haline gelmiştir.

MOBA tarzı oyunların atası sayılan Dota’nın en büyük avantajı bünyesinde barındırdığı kahramanların çeşitliliğidir. Dota kahramanlarını birbirlerinden farklı uzaylı türlere indirgesek bile, bu kahramanları yeteneklerine göre ayırdığımızda ortaya fantastik bir topluluk çıkar. Ancak bu fantastik çeşitliliğin yanında bilimkurgusal kahramanlarımızın da yer aldığını söylemek gerekir. İşte bu yazımızda sizlere Dota evreninin bilimkurgusal kahramanlarını tanıtmaya çalıştık.

Arc Warden

Listenin başında yer alan Arc Warden’in oldukça ilginç bir hikâyesi vardır. Felaket ve savaşın kozmosu tehdit etmesinden sonra bu savaşı önlemek isteyen Zet (Arc Warden), tüm kardeşlerini boğduktan sonra onları ve enerjilerini bir küreye (gezegene) hapseder ve bu dev hapishanenin gardiyanı olur. Gücü zamanla azalan Arc Warden gezegenin parçalanmasına engel olamaz. Parçalanma dev bir patlamayla gerçekleştiğinde ise Zet şimdiki halini alır.

Arc Warden’in oyundaki yeteneklerine geldiğimizde en dikkat çekeni kendi klonunu çıkaran ultimate yeteneğidir. Bu yeteneğinin yanı sıra manyetik bir kalkan ile düşmanlarının saldırılarından korunan Arc, savaş haritasının herhangi bir yerine, devriye gezen elektriksel bir hayalet de çağırabilir.

Clockwerk

Clockwerk, listemizde yer alan Sniper ve Tinker ile aynı yaygın soydan gelmektedir. Bir saatçinin torunu olan Clockwerk, köylerine yapılan baskın sonucu babasını toprağa verdikten sonra kendisini en muhteşem savaş mekanizmasına dönüştürme kararı alır.

Rakiplerini ufak çaplı şarapnel parçalarıyla sersemleten Clockwerk, güçlü kancasıyla da ufak tefek ama ölümcül bir savaş makinesi haline gelir.

Enigma

Onun hakkında sadece çağlar boyu anlatılmış ve çoğu uydurma olan efsaneler ile hikâyeler vardır. Gerçekte ise Enigma’nın kendisini tanımlayan tek doğru biyografisi şöyledir: O, dünyaları tüketen evrensel bir güçtür. O, boşluğun ta kendisidir. Bazen beden, bazen de ruh hâlindedir. Boyutlar arasında yaşayan bir canavardır.

Gücünü karanlığın kendisinden alan Enigma’nın oyundaki en önemli özelliği, oluşturduğu kara delikle rakiplerini alt etmesidir. Öyle ki çoğu oyunda rakipleri, Enigma görünmeden toplu olarak bir hedefe saldırmakta tereddüt ediyor. Black Hole isimli bu yeteneği oyunda büyüleyici bir görselliğe sahip.

Faceless Void

Faceless Void, zamanın dışındaki diyar olan Claszureme’den gelen bir ziyaretçidir. Zaman, Void için düşmanlarına ölüm, dostlarına ise yardımdan başka bir anlam taşımaz. Oyundaki yetenekleri ile düşmanlarını zamana hükmeden gücü sayesinde yavaşlatabilir ve onları uzay-zaman bütünlüğü oluşturarak bir küreye hapsedip yok edebilir.

Rakiplerinin tamamı zamanda yavaşlayıp ağırlaşırken Void’in hızı düşmanları için büyük bir sorun haline gelir.

Gyrocopter

Erstwhile mühendisleri Aurel’e çok daha ilginç bir miras bırakmışlardır: Uzun zamandır unutulmuş, yarım kalan gyrocopter şemaları… Dünyanın ilk insanlı, büyüsüz uçan aracı. Hayatı boyunca içinde bulunduğu savaş, iç karışıklıklar, ayaklanma ve ihtilallerden sonra çok fazla tecrübesi olduğunu düşünen Aurel kendisine bırakılan bu mirası bir savaş makinesine dönüştürür.

Güdümlü füzeleriyle düşmanlarına amansızca saldıran Gyrocopter, çılgın bir pilot olarak karşımıza çıkıyor.

IO

Jüpiter’in volkanik olarak en aktif uydusu olan IO, oyunda çok parlak bir yıldız şeklinde yer alıyor. Daha çok destek rolünde oynanan kahramanımız, kendi enerjisinden feragat ederek dostlarını düşmanlarına karşı daha güçlü kılıyor.

Relocate yeteneği ise Io’nun en büyük özelliğidir. Bu yetenek sayesinde bağlı olduğu bir dost kahramanı ile savaş arenasının herhangi bir noktasına ışınlanabilir.

Timbersaw

Dota evrenindeki çoğu karakterin ilginç bir hayat hikâyesi vardır. Timbersaw’ın hikâyesi de onlardan bir tanesi. Komşularını ve yaşadığı şehri ağaçların saldırısında kaybeden Rizzrack, intikam ateşiyle yanıp tutuşmaya başlar. Bu yolda Rizzrack’e yardım edebilecek tek şey ise testere zırhıdır.

Bir süre sonra testere zırhını geliştiren Rizzrack, ağaçları tamamen yok edebilecek bir robota sahip olur. Yarı goblin yarı robot olan bu yeni oluşum, Dota arenasında Timbersaw olarak anılacaktır.

Tinker

Tinker’ın minnacık ırkı aslen zekalarıyla, kurnazlıklarıyla ve büyüyle aralarında olan huysuz bağla ünlüdür. Zekaları ve akılcı yöntemlerle kullanılabilen doğa güçleri sayesinde yaşamayı başarmalarını gurur meselesi haline getirmişlerdir.

Bir zamanlar doğa kanununu araştıran Tinker, Menekşe Platosu’nun puslu arazilerinde kurduğu yeraltı laboratuvarında, doğanın güçleri hakkında derin bir bilimsel araştırma sürdürmüştür. Büyücüler ve büyüsel olan her şeye gülüp geçen Tinker, istemeden de olsa bir portal açmış ve büyüsel tüm kabusları kendi dünyasına getirmiştir. Menekşe Platosu Olayı’ndan tek kurtulan kişi Tinker olmuştur ve bunu da yanında taşıdığı aletlerine borçludur. Dota savaş arenasında kendisine yer bulan Tinker, lazerleri, güdümlü füzeleri ve minik robotlarıyla büyünün karşısında durmaya çalışan bilim adamı portresi çizer.

Hazırlayan: Ahmet Boyraz

Yazar: Ahmet Boyraz

1993'de Adana'da doğdu. Futbol ve Bilimkurgu hastası. Bilimkurgu konusunda üretmekten çok tüketme eyleminde olsa da bunu tersine çevirmek için elinden geleni yapıyor.

İlginizi Çekebilir

Nietzsche

“Çöl Büyüyor”: Nietzsche’nin Kâbusu Üzerine

Friedrich Nietzsche‘nin (1844-1900) Böyle Söyledi Zerdüşt‘ündeki Çölün Kızları Arasında bölümünde geçen “Çöl Büyüyor” (Die Wüste …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et