Tyranid

Warhammer 40K Evreninde Türler #1: Tyranidler

”Boşluktan bir uzaylı tehdidi yükseldi, yıldızlarımızı lekeleyecek kadar büyük bir sürü. Bu iğrenç yaratıklar ne güç için savaşır ne de toprak için, tek amaçları bir gün evreni yiyip bitirecek açlıklarını doyurmak.” -Lord Engizatör Kryptman

Warhammer 40000 karanlık bir evren. Öyle bir evren ki neredeyse tüm türler birbiriyle savaş halinde. Biyolojik olarak savaşmaları için hazırlanmış Orklar, kendilerini makinalara dönüştürmüş Necronlar, şanlı bir tarihe sahip Eldarlar, varlığını sürdürmek için savaşan ve İmparatoru takip eden İnsanlar, çarpık zihinlere sahip canlılardan oluşan Kaos Güçleri ve evrene yeni yayılmakta olan Taular… Bu türler arasında öyle bir canlı türü var ki tek amacı tüm canlıları tüketmek ve evrimleşmek: Tyranidler!

Kökeni ve geldikleri galaksi bilinmeyen bu türün amacı yayılmak ve işgal ettikleri gezegenlerdeki biyokütleyi tüketmektir. Tyranidler bu ismi insanlarla karşılaştıkları ilk gezegen olan Tyran’dan alır. Sütlü Yol (Samanyolu)’a bir çok yönden göç ettikleri için daha önce bir çok galaksiyi asimile ettikleri düşünülmektedir.

Tyranidler

Tüm teknolojileri biyolojik mühendisliğe dayanan Tyranidlerin şekilleri ve boyutları yaptıkları görevlere göre değişebilir. Diğer yaşam formlarıyla biyolojik materyal alışverişi yaparak evrimleşirler. Kovan bilincine sahiptirler. Kovan bilinci (Hive Mind), aralarındaki psişik bağ sayesinde kurulmuştur. Bu bağ o kadar güçlüdür ki Tyranidlerle iletişim kurmaya çalışan psişikler ya delirmiş ya da ölmüştür. Hatta yıldızlar arası iletişimi ve Warp yolculuğunu geçersiz kılacak ölçüde güçlüdür. Tyranidleri Samanyolu’na çeken şeyin İmparatorluk Yol Bulucuları ile Warp’ta varlığını sürdüren İmparator arasındaki psişik bağ olduğuna inanılır.

Tyranidler bir gezegeni asimile ederken önce keşif ekibi yollar. Çoğunluğu Genestealer adlı türden oluşan bu ekip gizli hareket eder, gezegen hakkında bilgi toplar ve kurban uzaylı türüne yumurtalarını yerleştirir. Yumurta yerleştirilmiş üyeler Hive Mind’la değil, Genestealerlar arasında kurulan kovan zihni olan Broodmind ile kontrol edilir. Bu ekip, bulundukları düzende politik güç elde eder ve istila başladığı zaman toplumu kaosa sürükler. Keşif ekibi sonraki aşamaya geçeceği zaman psişik bir dalga yayarak kovanı çağırır.

tyranids1

Sonraki adımda istila başlar ve gezegene yeterince yaklaşan kovan filosu Mycetic Sporlar yayar. Bazı sporların içinde bulunan mikroorganizmalar gezegenin atmosferini, okyanuslarını, yani yaşam şartlarını değiştirirken, diğer sporlar daha kompleks olan savaşçı yaşam formlarını bünyesinde barındırır. Bu canlılardan bazıları spordan çıkar çıkmaz saldırıya geçer, bazıları da gezegenin altına doğru inip gezegenin minarelerine ulaşır ve tüneller kazıp daha sonra lazım olacak Capillary Tower sporlarını toprağa eker.

Gezegende yeterli koşullar oluşunca saldırı başlar ve direnişe geçen hedefler birer birer elenir. Boy boy, çeşit çeşit yaratıklar gezegeni istila eder. Bu sırada yüzlerce metre uzunluğunda Capillary Towerlar gezegenin etrafından çıkmaya başlar. Ayrıca ölen Tyranid savaşçıların biyokütlesi Gargoyle adlı başka birim tarafından Kovan Filosuna geri taşınır.

Gezegen güvence altına alındığında Kovan Filosu, Ripper adında kurtçuk şeklindeki yaratıkları gönderir. Ripperlar gezgendeki tüm organik materyali tüketir. Son olarak Kovan Filosu gezegene yaklaşmaya başlar. İşi biten Tyranidler, Capillary Towerlara gidip onlar bir sonraki istilada tekrar kullanılabilecek şekilde demonte ettikten sonra anıları, biyokütlesi ve gen haritalarıyla birlikte tüm yaşamı absorbe eder. Kovan Filosu bu sırada gezegenin atmosferini ve tüm suyunu da emer, işi bittiğinde gezegenden geriye sadece kocaman bir taş parçası kalır.

Tyranid

Tüm Tyranid çeşitleri insanlar tarafından keşfedilemeyecek olsa da diğer en çok rastlanan Tyranid çeşitleri şunlardır:

Hive Tyrant: Kumandanlık görevi üstlenir. Hem uzak hem yakın dövüşte gelişmiştir ve hızla evrilmeye müsaittir. Hive Mind için kanal görevi gören Sinapsları yapar.

Tyrant Guard: Hive Tyrant’ı korur.

Tyranid Warrior: Tyranidler arasında evrilmeye en yatkın türdür. Sinaps yapabilir. Hive Tyrant’ın emirlerinin daha uzak mesafelere ulaşması için yükseltici görevi görür.

Lictor: İşgal edilecek gezegende Genestealer ile çalışır. Potansiyel avları takip etmekle görevlidir. Görünmez olabilir ve bir avı takip ederken kuyruğundan salgıladığı feromonlar sayesinde diğer Tyranidlerin algılaması için iz bırakır.

Gaunt: Daha küçük ve daha güçsüz olan bu tür çoğunluk halinde bekler ve amacı daha güçlü Tyranidler saldırmadan önce karşı tarafı yıpratmaktır.

Ravener: Genellikle yerin altına gömülüp sürpriz saldırılar için bekler.

Trygon: Ravenera benzer. Diğer Tyranidlerin geçmesi için tüneller kazar. Ayrıca kalın bir zırha sahiptir.

Carnifex: Büyük ve hantal bir türdür. En güçlü silahlardan bazılarına sahiptir. Şok saldırılar, uzay gemilerinin ele geçirilmesi, kalabalık ve korunan yerleri delmek gibi görevleri vardır.

Biovore: Nadir bulunur. Spor mayınları fırlatır ve Pyrovore ile ordunun topçu sınıfını oluşturur.

Pyrovore: Biyokütlenin ön sindiriminde görev yaparak Kovan Filosu için yakıt sağlar. Bir düşmanla karşılaştığında ateş topu atar.

Zoanthrope: Fiziksel olarak güçsüzdür, ancak psişik güçleri vardır. Sinaps yapar ve Kovan Filosunu psişik güçlerden korur.

Harpy: Uçabilir ve diğer uçan türlerle işbirliği içindedir. Hedefi havadan bombalayabileceği gibi doğrudan pençeleriyle de saldırabilir.

Hive Crone: Uçabilir ve Tentaclid adında canlı füzeler atarak düşman hava araçlarıyla çarpışır.

Tervigon: Gauntlara dahil olan minik bir tür olan Termagantlar’ı doğururlar. Kovan Filosundaki diğer canlılardan farklı olarak yolculuk sırasında uykuya yatmaz, bunun yerine gemide dolaşıp tehdit anında diğer Tyranidleri uyandırmakla yükümlüdür.

Tyrannofex: Kalın zırhı ve güçlü silahıyla tank görevi görür.

Toxicrene: Yaklaşan herkesi delebilecek güçte dokungaçlara sahip bu yaratığın en korkulan silahı püskürttüğü spor bulutudur.

Dimachaeron: Bir hedefi öldürmek için evrimleşmiştir. Tam zırhlı bir Space Marine’i biçebilir. Lictor’dan farklı olarak hedefini takip etmek yerinde doğrudan saldırır.

Exocrine: Plazma topları atarak kovan için uzun menzilli ateş desteği sağlar.

Maleceptor: Çok fazla psişik güce sahiptir. Öyle ki onu okumaya çalışan psişiklerin kafası, tüm Hive Mind’ın psişik gücüyle dolarak patlar. Eğer kurban sağ kalırsa onu pençeleriyle öldürür.

Hazırlayan: Fırat Arslan

Sonraki

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

İlginizi Çekebilir

İlk Doğan Hipotezi: Ya Samanyolu’ndaki İlk Gelişmiş Uygarlık Bizimkisiyse?

1950’de İtalyan-Amerikan fizikçi Enrico Fermi, Manhattan Projesi kapsamında 5 yıldır çalıştığı Los Alamos Ulusal Laboratuvarı’nda …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et