tau

Warhammer 40K Evreninde Türler #2: Tau

”Kimselere, Tau İmparatorluğu’nun herkesi birleştireceğine şüphe ettirmeyin. Kimselere bizim zamanımızın geldiğinden şüphe ettirmeyin. Çoğunluğun iyiliği için, ileri!” -Aun’o’T’au’Acaya’Va’Denta

Tau, Warhammer 40K evreninin en genç, aynı zamanda teknolojik açıdan en gelişmiş türüdür. Çoğunluğun iyiliği felsefesini benimsemiş Tau İmparatorluğu, evrendeki farklı türleri de bünyesine katarak ilerlemiştir. Tau’yu tehlikeli yapan teknolojileri ve bir o kadar da önemli olan birleşme duygusudur. Bir zamanlar ilkel bir tür olan Tau, başlarda çölde kabileler şeklinde yaşamış, fakat sonra çeşitli yaşam alanlarına yayılmış ve buna göre evrim geçirmişdir. Dağlara yerleşenleri havada süzülecek şekilde evrimleşmiş, vadilerde yaşayanları yerleşik hayata adapte olmuş ve ovalarda yaşayanları ise diğer Taulara göre daha büyük ve güçlü hale gelmiştir. Taular arasındaki bu fizyolojik farklılık, zaman içinde kast sistemine geçmelerindeki en önemli nedenlerden biridir.

tau 2

Tarih öncesi çağlarda, dağlarda yaşayanlar ile ovalarda yaşayan Taular ittifak kurarak vadilerde yaşayanlara saldırmıştır. Vadinin Tauları çabucak duvarlar örmeyi keşfetmiş ve kendilerini savunmak için barutlu silahlar geliştirmiştir. Fakat bu savaş tarıma ve çevredeki su kaynaklarına zarar verince Taular hastalıktan ve açlıktan kırılmaya başlamıştır. İlk Ethereallar işte bu zaman görülmüştür. Havada, ışıkların arasında beliren gizemli Taular, iki tarafı barıştırmış ve Çoğunluğun İyiliği felsefesini yayarak tüm Tauları birleştirmiştir.

Taularda kast sistemi ateş, su, toprak, hava ve ethereal olmak üzere 5’e ayrılmıştır:

Shas (Ateş): Savaşçılardan oluşan bu tür diğerlerinden daha büyüktür.
Por (Su): Tüccar ve diplomat sınıfını oluştururlar. Diğer türlerle iletişimi sağlarlar.
Fio (Toprak): Tauların inşaat, mühendislik ve tarım ihtiyacını bu sınıf karşılar.
Kor (Hava): Hava kuvvetlerinden sorumlu olan bu sınıf, insan pilotlara karşı çok daha iyi bir derinlik algısına sahiptir ve daha yüksek potansiyeli vardır. Fakat insan pilotlar kadar tecrübe sahibi değildirler.
Ethereal: Tauların ruhsal ve felsefi bütünlüğe ulaşmış olan yöneticileridirler. Tauların tüm hareketlerini bu sınıf belirler.

tau 3

Birbiriyle koordineli çalışmayı çok iyi başaran Taular, teknolojide hızla ilerledi. Diğer türlere göre daha sonra ortaya çıkan Tau’nun hızlaca ilerlemesine sebep olan başka bir şey de ”Çoğunluğun İyiliği” anlayışı sayesinde diğer türleri bulduğu yerde öldürmek yerine onlara barışçıl bir şekilde yaklaşıp bünyelerine katması oldu. İnsanlık saflarından bile Tauya katılanlar olmuştur. Tauya katılan önemli türler şunlardır:

Demiurg: Madencilik ve tüccarlık üzerine yoğunlaşan bu türün bütün üyeleri Tauya katılmıştır.Madencilik üstüne yüksek teknolojileri vardır.
Vespid: Teknolojik olarak ortalama düzeyde gelişmiş bu böceksi tür ilk başlarda Tau ile iletişim kuramamış olsa da Tauların onlara yerleştirdiği iletişim cihazı sayesinde anlaşmış ve çoğunluğun iyiliğini kabul etmişlerdir.Bu iletişim cihazının gerçekte ne olduğu tartışılır.
Nicassar: Psişik güçleri olmayan Taulara katılan bu türün psişik yetenekleri vardır ve bu yüzden Tau onlara değer verir ve saklar.
Kroot: Bir çok Tau ordusunda sıklıkla rastlanan bu savaşçı tür başka canlıları yiyerek onların özelliklerini kazanır.Kaos ve Tyranid eti yemek onları kötü etkildeğinden yemeleri yasaktır. Tauya katılma nedenleri,Taunun onları ork istilasından korumasıdır.
Gue’vesa Auxiliaries: Tauya katılan insanlara verilen addır. İnsan yardımcı anlamına gelir.

Tau_fire_warriors_art

Tauların başka bir özelliği ise, yakın dövüşte yeteneksizliğine karşın askerlerin uzun menzilli silahlara sahip oluşudur. Ancak teknolojide ileri olmaları yakın dövüşte rakibi etkisiz hale getirecek ekipmanlar bulmalarını da sağlamıştır. Evrenin doğusunda, imparatorluk yol bulucularının ışığının ulaşmadığı yerden gelen Tau, tüm evreni kendisine katarak ilerliyor.

Hazırlayan: Fırat Arslan

Önceki Sonraki

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

İlginizi Çekebilir

Tau

Kötü Bir Fikrin İyi İşlenişi: Tau

Tau iyi oyunculuklara, senaryoya ve sinematografiye sahip kötü bir film. Bunun sebebi arkasındaki fikrin çok …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et