adun

Bir StarCraft Efsanesi: Adun

Barışın bedeli ağırdır; masumların canıyla ödenir.” –Adun

Protoss evreninde basitçe iki tür savaşçı vardır: dindarlar (Khala denilen dinsel doktrinin taraftarları; yani Şövalye sınıfı, Templar) ve dinsizler (Kara Şövalye sınıfı, Dark Templar). “Tal’darim” adında üçüncü bir grup var ki; onlar Xel’naga’nın çocukları olduğunu iddia edip bu iki gruba da nefret duyarlar.

Hikayemizin başlamasından yaklaşık 1000 yıl önce ölen Adun, Şövalye sınıfının lideriydi ama Kara Şövalye sınıfına da uzak değildi. İki grup tarafından da çok sevilen, kahraman gibi görülen ve adına yapıtlar oluşturulan (Adun’un Katedrali ve bakınız önceki yazı: Adun’un Mızrağı) Adun, hiçbir Protoss savaşçısının olmadığı kadar zeki ve güçlüydü. Adun’a duyulan sevgi o kadar güçlüdür ki Şövalye ve Kara Şövalye sınıfı tarafından kullanılan selamlaşmaların ve savaş çığlıklarının öznesi Adun’dur: “En Taro Adun(Adun’un anısına) ve “Adun Toridas(Adun sizi korusun).

adun

Adun, Şövalye sınıfının lideriydi ancak bu sınıf, Khala’yı takip eden bir grup yüksek statüdeki din adamı (Kardinaller, Conclave) tarafından yönetiliyordu. Kardinaller, dinsiz Kara Şövalye sınıfının öldürülmesini istiyordu (tanıdık geldi, değil mi?) ve bu iş için Adun’u görevlendirildi. Ancak bir sorun vardı; Protoss İç Savaşı’ndan beri hiçbir Protoss, bir başka Protoss’u öldürmemişti ve bu yeni bir iç savaşı körükleyebilirdi.

Adun, dinsiz savaşçıları esir aldıkça ve onları dinledikçe aslında ne kadar da haklı olduklarını anladı. Kardinallerden, dinsizleri öldürmesi için baskı görüyordu ama onları öldüremezdi. Bu yüzden Kardinallere yalan söyledi ve dinsizleri gizledi. Kardinaller, Adun’un yaptığı emre itaatsizliği eninde sonunda öğrendiler ve Adun’a çok sinirlendiler. Ancak; Adun’u cezalandırmak veya dinsizleri öldürmek, başarısızlıklarını halka duyurmak demekti. Bu yüzden, dinsizleri gizlice Shakuras’a sürdüler. Bu esnada Adun, dinsizleri korumak için kendini feda etti. O günden beri Adun, Kara Şövalye sınıfı tarafından çok sevilir.

adun

Büyük Savaş esnasında Adun’un kimliğini ve Protoss için ne ifade ettiğini öğrenen Zerg, Protoss için “Adun’un Çocukları” tabirini kullanır. Starcraft’in genelinde tarihe birçok gönderme vardır. Bu göndermelerden nasibini Adun da almıştır. Adun, Filistin’de bir şehir adıdır.

Görseller: mobius-9arcveinviking-heart (Deviantart)

Yazar: Alp Kütükçü

Çocukluğundan beri Küçük Yeşil Adam'ın peşinde. "Wake up, Neo..."

İlginizi Çekebilir

Protoss Gemileri

Efsanevi Protoss Gemileri

Bilimkurgu külliyatındaki uzay gemilerine aşinasınızdır: USS Enterprise, Borg Kübü, Kader, Atlantis, Battlestar Galactica, Babylon 5 …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin