Astroneer Yeni Minecraft mı?

2016 başında piyasaya sürülmesi planlanan Astroneer, Minecraft’ın yerini alabilecek mi?

Minecraft’ta olduğu gibi, bu oyunda da oyuncular hayatta kalmak, kaynak bulmak ve medeniyet kurmak gibi amaçlar için geniş bir alanı şekillendirecekler. Minecraft’tan farkı, bu oyun bir uzay keşif oyunu olarak düşünülmüş. Oyunu geliştiren System Era Softworks’ün hedefinde Minecraft’ın pikselli ve köşeli dünyasına nal toplatabilecek geniş ve yumuşak bir dünya var.

Astroneer, konsept olarak Minecraft’a benziyor. Oyunda, uzak gezegenlerde hayatta kalmaya çalışan bir gezginsiniz. Ama sıkı durun! Bu gezegenlerde yalnız olmayacaksınız. Üstelik Astroneer’in dünyası sadece kutulardan ibaret değil.

“Birbirleriyle bağlantılı gezegenlerde geçen birçok oyun var. Astroneer’in yaptığı bu gezegenleri ortak tecrübeler yaratacak şekilde birleştirmek.”

astroneer-03

Oyunun yaratıcısı Adam Bromwell oyun için “Boş zamanımda üzerinde çalıştığım bir projeydi,” diyor. “Uzak bir gezegende insanlığın kurtuluşu için kendini feda etmek zorunda kalan yalnız bir astronotun hikâyesini anlatmak istedim.”

Ancak geliştirici takıma yeni üyeler katılır. “Giderek Astroneer’in yapmamız gereken bir şey olduğuna ikna olduk. Kendimizin oynamak isteyeceği bir oyundu; ve onu yapacak olan da bizdik.”

Başlangıçtan beri Bromell, Astroneer’in simülasyon ve fantezi arasında denge kuran bir oyun olmasını istemiş. Oyuncunun daha yaratıcı bir deneyim yaşamasını sağlamak için gezegen yüzeyinin biçimlendirilmesi ve 3D arayüzde bazı yenilikler getirmişler. Bir yandan hayatta kalma mücadelesi verirken, bir yandan da yapılar kurmak fikri yeni değil, ama gezegenlerarası boşlukta hayatta kalma fikri kesinlikle yeni bir ufuk. Ayrıca gezegen yüzeyini kum havuzu mantığıyla değiştirme fikri de oldukça ilginç. (Videoyu izleyiniz.)

astroneer-02

Oyunda bolca terraforming (dünyalaştırma) yapılacak.  Bunun için de gezegen yüzeyini keskiyle kazımak yerine tabanca ile boya püskürtürmüş gibi, akışkan kilden araziye şekil vereceğiz. Oyunun tam ekran kullanıcı ara yüzü yok. Okunacak menü veya metin de yok. Oyundaki her şey sizin nesnelerle etkileşiminizin bir sonucu olacak. Bir Astroneer’in oksijen ve su gibi sınırlı kaynak kitlerini idare ederek hayatta kalması gerekecek. Ancak ileri seviyede oyuncular büyük kargoları uzay gemilerine taşımaya başlayacaklar.

Astroneer takımı Minecraft kökenli kişilerden oluşuyor. Oyun Minecraft, Pikmin veya No Man’s Sky oyunlarıyla benzerlikler taşıyor. Ancak oyunda keşif ve geniş bir dünya konsepti ön plana çıkıyor. Bir oyuncu yabancı gezegenlerde hayatta kalmak için yeni ekipmanlar geliştirmeli, daha büyük üsler inşa etmeli ve yapacağı bütün bun şeyler için kaynak bulmalı… Oyunun nasıl çalışacağıyla ilgili olarak da şunlar söyleniyor: Oyuncular kaynakları ele geçirmek, gezegen yüzeyini değiştirmek ve oksijen bulmak için epey kafa yoracaklar. Ayrıca oyuncunun farklı gezegenlere has zorluklar hakkında da endişelenmesi gerekecek.

astroneer-04

Ancak oyuncuların en çok seveceği şey, bütün bunlar için birbirleriyle iş birliği yapmak zorunda kalmaları olacak. Bromwell “Birlikte oynayan oyuncular aynı fiziki ortamda birlikte çalışabilecek, sorunları birlikte çözebilecek ve doğrudan iletişim kurabilecekler,” diyor. “Nihayetinde oyuncular gezegenin farklı yerlerinde, hatta farklı gezegenlerde iken takımlara ayrılıp birlikte çalışabilecekler. Oyun, oyunculara gezegenler arası seyahat etme ve birbirlerine kaynak gönderme imkânı sağlıyor. Bir oyuncunun kaynakları azalırken uzaktaki takım arkadaşı ikmal desteği yapabilecek. İhtiyacınız olduğunda sadece dışarıda bir yerlerde size yardım edecek birisinin olmasını ümit edeceksiniz.”

Kaynak: Popsci  | Düzenleyen: Sinan İpek

Çeviri: Cem Şensoy

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

İlginizi Çekebilir

Planetaryum Hipotezi

Planetaryum Hipotezi: Uzaylıların Yarattığı Bir Simülasyonda mı Yaşıyoruz?

1950 yılında İtalyan asıllı Amerikalı fizikçi Enrico Fermi, beş yıldır Manhattan Projesi’nin bir parçası olarak …

Bir yorum

  1. Hangi platformlarda çıkacağını da yazsaydınız keşke

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et