bilimkurgu kulubu

Müzik kaos makinesi

Tarih: 20 Ocak 2019 | Yazar: İsmail Yamanol

0

Müzikte Yerli Bilimkurgu Ezgileri: Kaos Makinesi

Ülkemizde bilimkurgu alanında yapılan üretimlere bir yenisi daha eklendi; üstelik bu seferki müzik alanından. Kaos Makinesi, distopya temalı konsept bir albüme imza attı. Makine Dünyası adlı albüm kasvetli ve elektronik bir yapıda. Albümde 10 parça bulunuyor ve her parça albümün konseptine hizmet eden öyküyü bize adım adım anlatıyor.

Makine Dünyası albümündeki konsept, yakın gelecekte her şeyin makineleştiği ve bir kişi hariç insan soyunun tükendiği distopik bir dünyayı tasvir ediyor. Hayatta olan son kişi, komadan uyandığında bildiği dünyanın gitmiş olduğunu görüyor. Tabii ilk işi yeni dünyayı gözlemlemek oluyor ve makinelerin nasıl hiçbir canlıyı önemsemeden, olabilecek en kötü şekilde dünyaya zarar verdiğine tanıklık ediyor. Albüm konseptini en iyi anlatan parça ise, albüme de adını veren Makine Dünyası. Parçayı aşağıdan dinleyebilirsiniz.

Kaos Makinesi, şu ana kadar ağırlıkla animasyon film projeleriyle tanıdığımız Gökhan Cılam’ın bir müzik projesi. Bu projede kendisine albüm kapak tasarımı, klip konsepti vb. konularda 2d ve 3d sanatçısı Muharrem Özel destek vermiş.

Albüm hem yerel hem de uluslararası kitleye hitap edebilmek için Türkçe ve İngilizce olarak iki versiyon hâlinde hazırlandı. Türkçe versiyonunun adı Makine Dünyası‘yken, İngilizce versiyonunun adıysa Wonder Machine World olarak belirlenmiş. Ayrıca albümdeki parçalardan Data için, hem Türkçe hem de İngilizce bir klip bile hazırlamışlar.

Albüm, tüm online platformlarda satışta olmasının yanı sıra herkesin özgürce ulaşabilmesi için Soundcloud üzerinden de ücretsiz olarak dinleyiciye sunulmuş. Eğer Kaos Makinesi projesinin hayata devam etmesini isterseniz Spotify’dan ekleyebilir; iTunes, Amazon, Deezer gibi platformlardan satın alabilirsiniz.

Etiketler: , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Amatör bir düş gezgini ve saplantılı bir bilimkurgu hayranı. Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstelendiği Bilimkurgu Kulübü'nde at koşturmayı sürdürüyor. Daha mutlu, daha yaşanası ve daha özgür bir gelecek için…