TM Network Grup

Japon Elektronik Pop/Rock Grubu: TM Network

TM Network, 1983’de kurulmuş bir Japon elektronik pop/rock grubudur. Hakkaido‘daki lise yıllarından arkadaş olan Tetsuya Komuro, Takashi Utsunomiya ve Naoto Kine tarafından kurulmuş ve “geleceğin fütüristik müziği”ni yapmayı hedefleyerek zamanla ülkenin en önemli topluluklarından birisi haline gelmişlerdir. 1994 yılında dağıldıklarını açıklamalarına karşın hayranların yoğun istekleri karşısında 1999’da geri dönmüşlerdir ve halen turne ve konserlerine devam etmektedirler.

TM Network’un fütüristik ritmleri ve şarkı sözleri kadar billimkurguya yakın duruşları da ilgi çekicidir. Örneğin grubun ismi bile H.G. Wells‘in The Time Machine kitabının bir anagramı olup, 1985 yılındaki albümleri Childhood’s End, ismini Arthur C. Clarke‘in aynı isimli bilimkurgu klasiğinden almaktadır. Bunun yanı sıra 1979’da başlayan bilimkurgu destanı Mobile Suit Gundam‘ın hikayesinin finali olan Char’s Counter Attack‘ın kapanış şarkısı Beyond The Time’ı ve dışarıdan avangard bir aksiyon serisi gibi gözükse de biyolojik silahlar ve askeri robotlar gibi konularla ilgili bilimkurgu elementler de içeren macera serisi City Hunter‘ın ilk sezon kapanış şarkısı olan Get Wild‘i hazırlamışlardır. Get Wild aynı zamanda 80’lerin sonlarından bugüne dek en çok satan ve en çok cover’lanan Japonca single’lar arasında yer almaktadır.

tm network

Bunun yanı sıra 1989 yılında Famicom konsolu için hazırlanan ve 1999’da nükleer savaşa yol açan oyuncunun, kendini bir şekilde 1989 yılında bulunca gelecekte sebep olacağı nükleer savaşı engellemeye çalışmasını anlatan TM Network: Live in Power Bowl adlı bir adventure oyununa da kaynaklık etmişlerdir.

Tarzları ile TM Revolution ve Fripside gibi pek çok müzisyen ve gruba ilham kaynağı olan grup, 80’lerdeki ilk çalışmalarını daha henüz 1980’de icat edilen Synclavier’in sabitdisk takılmış bir varyantını kullanıyordu. Zamanla özel olarak hazırlanmış bir yazılımla Yamaha’nın birçok klavyesini senkronize şekilde çalabilecekleri bir varyanta geçtiler. Grup fütüristik müziğin Japonya’daki öncüsü olmasının yanında yeni albümlerini kaset formatında basmaya devam ederek de farkını ortaya koymaktadır.

Son olarak sizi, grubun Kiss You isimli parçaları için çektiği kliple baş başa bırakıyoruz.

Hazırlayan: Hamit Gökalp

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

İlginizi Çekebilir

Arjen Anthony Lucassen

Metal Müziği Uzaya Taşıyan Adam: Arjen Anthony Lucassen

“Çağın Beethoven’ı” lakabını hak edecek bir müzisyen varsa o da Arjen Anthony Lucassen‘dir. Tıpkı Beethoven …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin