Camui Gackt

Camui Gackt, Japon müzisyen, besteci, şarkı sözü yazarı, şair, yazar, aktör, tasarımcı ve modeldir. (Sahne adı Camui Gackt olup gerçek ismi bilinmemektedir)

Gackt, 4 Temmuz 1973 tarihinde Okinawa, Japonya’da Ryukyu yerlisi bir ailenin üç çocuğundan ikincisi olarak dünyaya geldi. Babası trompet üzerinde uzmanlaşmış bir müzik öğretmeni, annesi ise ilkokul öğretmeniydi. Bir abla ile kendisinden küçük bir erkek kardeşe sahip olan Gackt, çocukluğu boyunca babasının işi nedeniyle doğum yeri olan Okinawa dışında beş ayrı bölgede ikamet etmek durumunda kaldı. Gackt’nun müzik eğitimi, ailesinin klasik piyano eğitimi alması konusundaki ısrarı üzerine üç yaşında başladı. Yedi yaşında ilkokula başladığında, ailesinin sürekli taşınmasından dolayı sıklıkla öğretmen değişikliği yapmak zorunda kalan Gackt, piyanodan sıkılmaya başladı; fakat ailesi piyano eğitimine ara vermesine ancak dört yıl sonra müsaade etti.

Babası trompet çaldığından bakır nefesli çalgılar hakkında da bilgisi bulunmaktadır. Gackt, ünlü piyanist ve bestekar Frédéric Chopin‘i kendisine “müziğin güzelliğini, derinliğini, neşesini, kederini, inceliğini; müziğin inanlara nasıl da cesaret aşılaması gerektiğini ve kulağa ulaşan ses katmanlarını birbirinden ayırt etmeyi öğreten kişi” olarak nitelemiş ve Chopin’in kendi yaptığı müziğin temeli olduğunu vurgulamıştır. Gençlik yıllarına dek klasik müzik ve enka dinleyerek büyüdü ve yetişkinliğin ilk yıllarında rock müzik ile tanıştı. İlk olarak Led Zeppelin’in Stairway to Heaven adlı parçasından özellikle etkilendiğini belirten Gackt, lise yıllarının sonlarına doğru modern perküsyon ve elektro gitar çalmaya başladı.

Camui Gackt

Jihaku adlı otobiyografisine göre oldukça haşarı bir çocuktu. Birçok kez ölümle burun buruna geldi ve yedi yaşında Okinawa’da yüzerken bir boğulma tehlikesi geçirdi. Bu olayda bir yakın ölüm deneyimi yaşadı ve otobiyografisinde yazdığına göre bunun sonucunda “metafizik varlıklar ile paranormal bir iletişim” kurmaya başladı. On yaşına geldiğinde akıl hastanesine yatırıldı ve uzun bir süre boyunca gözetim altında tutuldu. Ağır hasta olan arkadaşlarından birçoğunun vefat etmesinden oldukça etkilenen Gackt, doktorları onların davranışlarını taklit ederek sağlıklı olduğuna inandırdıktan sonra taburcu olabildiğini belirtmiştir. 1994 yılında kurulan bağımsız ve kısa ömürlü Cains:Feel gurubu ile müzik kariyerine adım attı. Ardından 2001 yılında dağılan ve visual kei akımına bağlı bir rock grubu olan Malice Mizer ile çalıştıktan sonra, 1999 yılında solo kariyerine başladı.

Gackt, dağılmış olan Malice Mizer’ın eski vokalisti olarak ve kendi solo kariyeriyle tanınır. Japonca’nın yanı sıra, İngilizce, Mandarin, Korece ve Kantonca dillerinde de performans sergilemiştir. Solo kariyeri boyunca, 9 albüm, 6 derleme albüm ve 42 single yayınlayan Gackt, Japon müzik tarihinde resmi listelerin ilk 10’una en fazla girmiş erkek sanatçı olarak bir rekortmendir. Ayrıca birçok savunma sanatı dalında eğitim almış olan sanatçı, karate ve taekwondo dallarında siyah kuşak sahibidir.

Camui Gackt-2

Müziği New Fist of the North Star, Bujingai ve Dirge of Cerberus: Final Fantasy VII gibi çeşitli anime ve video oyunlarında tema şarkısı olmuştur. 2003 çıkışlı ayrıksı bir vampir miti bilimkurgusu olan ve senaryosunu kendisinin yazdığı Moon Child adlı filmde L’arc en Ciel grubundan arkadaşı Hyde birlikte yer aldı. Fūrin Kazan adlı dramada Uesugi Kenshin rolünde oynamıştır. Ayrıca ülkemizde de gösterilen Bunraku filminde Demi Moore, Ron Perlman ve Josh Hornett ile birlikte başrol oynadı.

Malice Mizer döneminde 1995’te gruba, vokalist, şarkı sözü yazarı ve piyanist olarak katıldı. Grup birkaç başarılı single’ın yanı sıra Voyage ~Sans Retour~ ve Merveilles adlı iki albüm yayınlamıştır. 1999’un başında Gackt, gruptan ayrıldı. Gruptan ayrılmasından 5 ay sonra grup üyelerinden Kami 27 yaşındayken uykusunda hayatını kaybetti. Gackt, onun anısına iki şarkı ithaf etti (“U+K” ve “Emu ~For my dear~”)

Gackt, solo kariyerini 1999’da Mizerable’ın yayınlanmasıyla başlattı. Bunu birkaç albüm, video ve single’lar izledi. Müziği birçok kez anime ve video oyunları için tema şarkısı olarak kullanıldı. Ayrıca 2003’te kendi otobiyografisini ve Jihaku ve Caparison Guitars için tasarladığı “Mercury” ve “Venus” adlı iki gitarı hazırladı. 2007’nin başında NHK draması olan Fūrin Kazan‘da Uesugi Kenshin rolünde oynadı. Gackt Haziran 2007’de yayınlanan Returner ~Yami no Shūen~ single’ı ile kariyerinde ilk kez Japon Oricon Charts’ta 1 numaraya yükseldi. 2007 Ekim ayında Arthur and the Minimoys filminin Japonya’daki yayını için Malthazar’ı seslendirdi. Aralık 2007’de 0079-0088 adında bir albüm çıkardı. Bu albüm, daha önce Mobile Suit Zeta Gundam’ın soundtrack’i olarak kullanılan 8 parçadan oluşmaktadır. 26 Kasım, 2008’de Jesus single’ı yayınlandı. 28 Ocak 2009’da çıkan yirmi sekizinci single’ı Ghost, The Sarah Connor Chronicles’ın Japon versiyonunun jenerik müziği olarak kullanıldı.

Camui Gackt-1

Filmografi

Soyokaze (2002)
Hero’s Hero (2003)
Moon Child (2003)
Fūrin Kazan (2007)
Mr.Brain (2009)
Kamen Rider Decade: All Riders vs. Dai-Shocker
Bunraku (2009)
Sengoku Basara: Moonlight Party

Trivia:

• Gerçek ismi gizlenmekte, bu konudaki hassasiyeti yüzünden Wikipedia benzeri bir siteye eklenirse sildirilmektedir.

• Resmi olmayan bazı iddialara göre Final Fantasy VIII‘deki Squall karakterinin ana ilham kaynağı olmuştur.

• Kendisini fanatik düzeyinde GTO, Fist of North Star, Final Fantasy VII, Berserk, Initial D, Gundam ve Kamen Rider hayranı olarak tanımlamaktadır. (Berserk ve Initial D haricinde bu yapımların her birisine bir şekilde katkıda bulunmuştur; bazen seslendirici, bazen aktör/sanal aktör, çoğu zaman da vokal olarak) Çıktığı bazı TV röportajlarında karakterlerin bazılarının ses taklidini kusursuz şekilde yaparak karşısındakileri şaşırtır. Benzer şekilde Z Gundam Movie‘lerinin çıkışına doğru eski UC şarkılarını cover’lamış ve kendi Single’larından 4’ünü Zeta Trilogy’sinin soundtrack’ine eklemiştir.

•Final Fantasy VII yan öyküleri olan Dirge of Cerberus ve Crisis Core‘ye sanal aktör olarak 2 rolde birden katılmış, bu yapımlara şarkı vermiştir.

• Gundam şarkılarını coverladığı UC 0079-0088 isimli bir albümü vardır. PSP oyunu Gundam VS Gundam Next Plus’un açılış şarkısını seslendirmiştir. Gundam vs Gundam: Extreme Versus’un oyun sonu düşmanı olan Ex’i seslendirmiştir. (Gundam 00 serisinin Mecha dizaynırlarınca hazırlanan bu birimin ışın tüfeği bir elektro gitara benzeyecek şekilde modellendi)

• 3 şarkı ile (Through The Decade, The Next Decade, Stay The Ride) katıldığı Kamen Rider Decade‘in basın gösteriminde “bir zamanlar en büyük hayalim bir düşman karakter/canavar olmaktı” der. Kamen Rider Decade’nin açılış şarkısı “Journey Through Decade” klibinde bir Undead olarak, 2. filminde Yuki Joji (Riderman) olarak gözükür.

• Nico Nico Douga kanalında mavi saçlı bir kız avatarını kullanarak bazı şarkı denemeleri yaptığı bir Vocaloid karakteri vardır. Kanalına girerseniz Mozart’ın Türk Marşı’nı cover’ladığı versiyonunu dinleyebilirsiniz.

Hazırlayan: Hamit Gökalp

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

İlginizi Çekebilir

mgla

Mgła: Nihilizm Sarmalında Karanlık Ezgiler

2023 itibariyle hayatlarımız gitgide daha da berbat bir hâle gelirken, yaşadığımız günlerin boğuculuğunu en iyi …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin