bilimkurgu kulubu

Müzik

Tarih: 9 Aralık 2018 | Yazar: Taner Güler

0

Bilimkurgunun Ezgileri #3: Hans Zimmer

Öyle bir müzisyen/besteci düşünün ki; grubuyla çıkardığı parçasının videosu, küresel eğlenceye çağ atlatan ve fenomen olan bir müzik kanalındaki ilk klip olsun. MTV kanalı yayın hayatına, The Buggles grubunun Video Killed Radio Star videosuyla merhaba demiştir. O kişi, grubun üyesi olan Hans Zimmer’dır.

Almanya’nın Frankfurt şehrinde, 12 Eylül 1957 tarihinde doğan Hans Florian Zimmer, Hollywood’un eski ve yeni müzik teknolojilerini birleştiren, yenilikçi müzikal yeteneklerden biri olarak kabul edilir. Başarılı kariyerinin başlangıç noktası, besteci Stanley Myers ile birlikte çalıştığı My Beautiful Laundrette filmi olmuştur. Böylelikle film müzikleri dünyasına adım atan Zimmer, elektronik müzik dünyasını geleneksel orkestra düzenlemeleriyle bütünleştirmenin öncülüğünü yaparak; Mark Mancina, John PowellHarry Gregson-WilliamsNick Glennie-Smith ve Klaus Badelt gibi kayda değer bestecilerin önünü açmıştır.

O günden beri yaklaşık 150’den fazla film için müzik besteleyen Zimmer, 7 Oscar adaylığı (1 kez Aslan Kral filmiyle kazandı), 4 Grammy adaylığı (1 kez Crimson Tide filmiyle kazandı), 7 Altın Küre adaylığı (2 kez Aslan Kral ve Gladyatör filmleriyle kazandı), 4 Satellite ödülü (İnce Kırmızı Hat, Gladyatör, Son Samuray ve Başlangıç filmleri), 3 Saturn ödülü (Kara Şövalye, Başlangıç ve Yıldızlararası filmleri), 3 Classical BRIT ödülü (Kara Şövalye ve Kara Şövalye Yükseliyor filmleri ile Müziğe Üstün Katkı), 2 WAFCA ödülü (Başlangıç ve 12 Yıllık Esaret filmleri), 1 BFCA ödülü (Gladyatör filmi), 1 DFWFCA ödülü (Yıldızlararası filmi), 1 World Soundtrack ödülü (Başlangıç filmi) ve 1 kez de Stephen Hawking Madalyası (Yıldızlararası filmi) elde etmiştir. Besteci aynı zamanda National Board of Review, Palm Springs International Film Festival, ASCAP ve BMI’dan “Yaşam Boyu Başarı” ödüllerine layık görülmüştür.

Çocukluğunun ilk enstrümanı olan piyanonun yanı sıra gitar ve klavye de çalabilen Zimmer’ın, Yağmur Adam filmiyle Oscar Ödülüne ilk kez aday olması, kariyerinin dönüm noktasıdır ve bugüne kadar 15 milyon kopya satan Aslan Kral filmiyle kazandığı Oscar, kariyerini daha da güçlendirmiştir. Adının anılmasında, özellikle Ridley Scott ve Christopher Nolan ile yaptığı işbirlikler oldukça önemlidir. Blade Runner 2049 için de çalışan Hans Zimmer Dunkirk, Batman v Superman, Chappie, Yıldızlararası, Çelik Adam, Kara Şövalye Yükseliyor, Başlangıç, Kara Şövalye ve Batman Başlıyor filmlerinin yanında Crysis 2 ve Call of Duty: Modern Warfare 2 gibi oyunların da bestelerini yapmıştır.

Flanders Uluslararası Film Festivali’nde bir orkestra ile canlı performans da sergileyen Hans Zimmer, 2018 FIFA Dünya Kupası, EA Sports’un FIFA video oyunu, ABC Kanalı Dünya Haberleri Tema Müziği gibi çalışmalarda da bulunmuştur. İnce Kırmızı Hat filmindeki besteleri en önemli eserleri olmuştur. Filmdeki parçalarından biri, çok sayıda fragman ve video oyununda kullanılmış, film yapımcılarının dramatik sahnelerde favorisi olmuştur. Bu arada Yıldızlararası filminde Mountains parçasındaki tik toklar arasında kullanılan zamanın, işini ne kadar zekice yaptığını göstermektedir.

Karısıyla Los Angeles’ta yaşayan ve 4 çocuk babası olan sanatçının eserleri, çeşitli müzik portallarından (Youtube, Deezer, ve Spotify gibi) ulaşılabilir durumdadır. Yaşamı hakkında kişisel web sitesinden detaylı bilgi edinmek mümkündür. Spotify’ın oluşturduğu “This Is: Hans Zimmer” isimli listeyi aşağıdan takip edebilirsiniz.

Kaynak

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

2 Ocak 1979 tarihinde Bursa’da doğdu. Öğrenim hayatını yüksek lisans ile sonlandırdı. Çalışma hayatına Akademisyen olarak başladı, Mühendis olarak devam etti ve Bursa Teknik Üniversitesi bünyesinde Stratejik Yönetim ve Planlama Müdürü olarak sürdürüyor. Çeşitli akademik makaleleri, editörlüğündeki sempozyum bildirileri ve bilimkurgu türünde kitabı yayımlanmıştır. Profesyonel olarak sporcu ve antrenör seviyesinde satranç sporuyla ilgilenmektedir. Araştırmayı ve okuyup - yazmayı çok seven TMMOB delegesi Taner Güler; evli ve 2 çocuk babasıdır.