bilimkurgu kulubu

Müzik Alan Silvestri

Tarih: 13 Kasım 2018 | Yazar: Taner Güler

0

Bilimkurgunun Ezgileri #2: Alan Silvestri

Hiç umut kalmamıştır. Gerçekten ne yaparsanız yapın, bir çıkış yolu bulamazsınız. Belki size bunu düşündüren filmin o anki sahnesinden ziyade müziğindeki melodisidir. Ama bir dakika, bir şeyler olur ve melodinin tınısı birden değişmeye başlar ki, içinizi kaplayan coşkudan daha çok o kaybolan umudun yeşermeye başladığını anlarsınız. Yadsınamaz bir şekilde filmin sahnesi de değişmeye başlamıştır. Artık umutsuzluk diye bir şey kalmamıştır ve iyiler kazanma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Bu sefer, müziğinin ritmik melodisiyle heyecan ve dramı birleştiren bir filmde; bize birden çok duyguyu aynı anda en iyi yaşatan isimden bahsediyoruz: O kişi Alan Anthony Silvestri’den başkası değil.

Şu sıraladığım filmler hatırlandığında, Silvestri için birden çok duyguyu aynı anda en iyi yaşatan isim dememin sebebi daha net anlaşılacaktır: Bilimkurgu hafızamızda oldukça güçlü yapıtlar olarak yer edinen Geleceğe Dönüş serisi, Kaptan Amerika, Yenilmezler, Abyss, Ready Player One, Predator filmlerinin müziklerinde Alan Silvestri’nin imzası vardır.

John Williams gibi kendisi de bir orkestra şefi ve besteci olan Alan Silvestri, 26 Mart 1950 tarihinde yine John Williams gibi New York’ta doğmuş. Çocukluğundan gençliğinin ilk dönemlerine kadar, New Jersey’deki Teaneck’e yerleşen İtalyan göçmeni ailesiyle birlikte yaşamıştır. Berklee Müzik Akademisi‘nde iki yıl eğitim gören Silvestri, gençliğinin ilk dönemlerinde yerel bir rock grubuna kısa süre de olsa davulcu olarak katılmıştır. Kariyerine daha 22 yaşındayken “Doberman Çetesi” filminin müziklerini besteleyerek başlayan Silvestri, performansıyla Hollywood camiasının dikkatini çekmeyi başarmıştır ve ardından sinema ve dizi filmleriyle bu başarısını pekiştirmiştir.

Şüphesiz ki, bu başarının taçlandırılmasında Robert Zemeckis‘le tanışmasının rolü oldukça önemlidir. Keza beraber çalıştıkları Geleceğe Dönüş filmleri de bunun en büyük göstergesidir. Silvestri; Zemeckis’in film müziğinin ticari baskısı dünya genelinde 12 milyondan fazla satarak en çok satan albümler listesine girmiştir. Forrest Gump, Cast Away, The Polar Express, Beowulf ve Carl Sagan‘ın romanından beyaz perdeye uyarlanmış Contact filminde de yolları kesişmiştir.

Bunun dışında James Cameron’la gişe rekorları kıran Abyss, Steven Spielberg’le Ready Player One ve Stephen Sommers’la The Mummy Returns, Van Helsing ve G.I. Joe: The Rise of Cobra filmlerinde birlikte çalışmıştır. Ayrıca, Cosmos: A Personal Voyage belgeselinin devamı niteliğinde olan ve sunuculuğunu da astrofizikçi Neil deGrasse Tyson’ın yaptığı Cosmos: A Spacetime Odyssey belgesel serisinin müzikleri de yine kendisine aittir.

Oscar ile Altın Küre ödüllerine iki ve ACE ile World Soundtrack ödüllerine de bir kez aday gösterilen Alan Silvestri; dokuz kez aday gösterildiği Satürn Ödülleri‘nin ikisini, sekiz kez aday gösterildiği Grammy Ödülleri‘nin üçünü ve iki kez aday gösterildiği Emmy Ödülleri‘nin de ikisini kazanmıştır. Sanatçının eserleri, çeşitli müzik portallarından (Youtube, Deezer, ve Spotify gibi) ulaşılabilir durumdadır ve ayrıca yaşamı hakkında kişisel web sitesinden detaylı bilgi edinmek mümkündür. Spotify’ın oluşturduğu This Is Alan Silvestri isimli listeyi aşağıdan takip edebilirsiniz.

Kaynak

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

2 Ocak 1979 tarihinde Bursa’da doğdu. Öğrenim hayatını yüksek lisans ile sonlandırdı. Çalışma hayatına Akademisyen olarak başladı, Mühendis olarak devam etti ve Bursa Teknik Üniversitesi bünyesinde Stratejik Yönetim ve Planlama Müdürü olarak sürdürüyor. Çeşitli akademik makaleleri, editörlüğündeki sempozyum bildirileri ve bilimkurgu türünde kitabı yayımlanmıştır. Profesyonel olarak sporcu ve antrenör seviyesinde satranç sporuyla ilgilenmektedir. Araştırmayı ve okuyup - yazmayı çok seven TMMOB delegesi Taner Güler; evli ve 2 çocuk babasıdır.