bilimkurgu klip muzik

Bilimkurgu Temalı Müzik Klipleri

Tanıdığımız çoğu ünlü yönetmen, klip yönetmenliğinden gelmedir. Hatta James Cameron, Martin Scorsese, David Fincher gibi bazı yönetmenler, ünlü olduktan sonra bir veya birkaç müzik klibi yönetmiştir. Video klipler müziğin ayrılmaz bir parçasıdır. Yeni çıkan bir albümün daima hit parçasına ve belki de yanında bir ya da iki parçasına daha video klip çekilir ve bu klipler, başta müzik kanalları olmak üzere TV kanallarında yayımlanır. Şarkının tanınması ve albümün satılması için bu kilpler çok önemlidir. Video klip işi de tıpkı sinema gibi neredeyse kendi endüstrisini yaratacak kadar büyümüştür. Örneğin Michael Jackson’ın 1995 tarihli Scream şarkısına çekilen klip, ta o zamanın parasıyla 7 milyon dolara mal olmuştur. Aynı yıl Quentin Tarantino’nun çektiği ve Bruce Willis, John Travolta gibi yıldızların oynadığı Pulp Fiction filminin bütçesi ise 8,5 milyon dolardır. Yine Madonna’nın 2002 tarihli Die Another Day klibinin bütçesi 6,5 milyon dolar tutarken, aynı yıl en iyi film de dâhil 5 dalda Oscar adayı olan Todd Field imzalı In The Bedroom filmi yalnızca 2 milyon dolara çekilmiştir. Kısacası, video klipler de neredeyse sinema sanatının kendisi kadar büyük ve geniş bir sektör hâlini almıştır.

Video klipler kimi zaman şarkının sözlerine paralel öykülerin anlatıldığı birer kısa film olabiliyor. Kimi zaman yalnızca sanatçı veya sanatçıların şarkı söyleme görüntülerinin kolajı veya doğrudan konser çekimi şeklinde karşımıza çıkabiliyor. Bazen de şarkıdan bağımsız bir öyküyü anlatan kısa film olarak üretiliyor. Bu kısa filmler içerisinde elbette bilimkurgu temalı olanlar da azımsanmayacak kadar fazla. İşte onlardan bazılarını sizler için derledik.

Smooth Criminal – Michael Jackson

Popun Kralı lakaplı Michael jackson, fırtınalı yaşamı, bir ömür boğuştuğu sağlık sorunları ve elbette modern popu adeta yeniden yaratan müziği ile arkasında dev bir miras bıraktı. Dünyada albümleri en çok satan şarkıcı unvanını ölümünün üzerinden tam 13 yıl geçmesine rağmen elinden alabilen olmadı.

1987 tarihli Bad albümünün ikinci hit parçası olan Smooth Criminal ise belki de sanatçının en sevilen şarkısı. Şarkının video klibi doğrudan bilimkurgu temalı olmasa da, başrolünde kendisinin oynadığı müzikal bilimkurgu filmi Moonwalker‘ın bir sekansından oluşuyor. Peşindeki robotlardan kaçan Michael Jackson, bir jazz bara giriyor ve Smooth Criminal şarkısını söylüyor.

All Nightmare Long – Metallica

Metallica için ne denebilir ki? İcra ettikleri metal müziğin kendisinden bile daha ünlü ve büyük bir grup. Tarihin en çok satan metal albümü kendilerine ait. Varoşlarda bile tanınan, metal müziği bilmeyenlere dahi Metallica müziği kavramını aşılayan grubun sayısız başyapıt şarkısı var.

Bu kliplerinde ise, soğuk savaş dönemine ve uzaylılarla ilişki kurulmasına göndermelerde bulundukları çok güzel bir öyküyü anlatıyorlar.

Do The Evolution – Pearl Jam

Alternatif rock denildiğinde akla gelen ilk isimlerden biri de Pearl Jam grubu. Belki de Amerikan yerlisi bir anneden doğmasından dolayı eşsiz bir ses rengine sahip olan Eddie Vedder’ı dinlerken insan bambaşka diyarlara gidebiliyor.

Bu şarkılarında ise adeta ‘The Man From Earth filmindeki gibi bizleri tarihten bugüne bir yolculuğa çıkarıyor. Animasyon şeklindeki video klibin harika bir yapım olduğunu belirtmek gerek.

Right Here, Right Now – Fatboy Slim

Cılız Şişko” şeklinde çevrilebilecek ilginç bir sahne adı ile DJ’lik yapan Norman Cook, müzik dışında bilimkurguya ve biyolojiye duyduğu ilgi ile tanınıyor.

İnsanın evrimini anlattığı ve son derece komik bir yere bağladığı bu video klibi de keyifli bir müzik eşliğinde güzel bir izlence sunuyor.

Spaceman – Babylon Zoo

90’ların ortalarında, bir Jean reklamı sayesinde meşhur olan bu şarkı, hızlı ve eğlenceli girişine rağmen sonrasında son derece ağır ve hatta hüzünlü bir şekilde ilerliyor.

Elektronik rock türündeki eser, üzerinden neredeyse 30 yıl geçmesine rağmen hâlâ güncel bir müzikaliteye sahip. İsmiyle müsemma şarkının klibinde de uzaya ve astronomiye aşık bir adamın haykırışlarını dinliyoruz.

Resurrection – Fear factory

Endüstriyel Metal deyince akla gelen ilk isim kuşkusuz ki Fear Factory grubu. Bir fabrikada harıl harıl çalışan makinelerin çıkardığı sesleri andıran gitar tonları, geleceğe duyulan özlemi anlatan şarkı sözleri ve bilimkurgu filmi afişi gibi duran albüm kapakları ile her yönüyle bilimkurgu tadında müzik yapıyorlar.

90’ların siborg tarzı video ve TV filmlerini andıran bu video klipleri de kendileri hakkında yeterince bilgi veriyor zaten.

Intergalactic – Beastie Boys

Bir zamanların ünlü rap/pop grubu Beastie Boys, bu şarkısında da uzaylıların işgali altındaki dünyayı kurtarmaya çalışıyor.

Bizlere de hem keyifli bir klibi izlemek hem de güzel bir şarkıyı dinlemek düşüyor.

Where Are You Baby – Betty Boo

Gerçek adı Alisa Moira Clarkson olan Betty Boo da bir başka rap/pop şarkıcısı.

70’lerin bilimkurgu filmlerini andıran bu video klibi, şarkının sözleriyle ilgisi olmasa da eski bilimkurgu filmlerini sevenlere çok keyifli bir seyir sunuyor.

Space Oasis – Billie Ray Martin

Gerçek adı Birgit Dieckmann olan Alman asıllı sanatçı, eski ile yeni tip elektronik popu harmanladığı son derece kaliteli müzik yapıyor.

Funk etkisinin de görüldüğü müziğiyle bizleri sık sık geleceğe doğru bir yolculuğa çıkarıyor. Space Oasis de o şarkılarından biri.

Computerliebe – Das Modul

Tekno müzik deyince akla gelen ilk ülkelerden biri Almanya’dır. Bünyesinden sayısız tekno grubu çıkarmış olan bu ülkenin 80’lerdeki önemli temsilcilerinden biri de Das Modul grubuydu.

Şarkılarının tamamı teknoloji ve 21. yüzyıl ile ilgiliydi. Computerliebe şarkısı da hem sözleri hem de klibiyle bizleri bir bilgisayarın içine götürüyor adeta.

Space Oddity – David Bowie

10 Ocak 2016 tarihinde hayata gözlerini yuman ünlü rock şarkıcısı David Bowie‘nin bilimkurguya olan ilgisi ve bu yönde bestelediği şarkılar aslında başlı başına bir yazı konusu olmayı hak ediyor. Şimdilik bu güzel şarkısı ve klibini aperitif olarak sizlere sunalım.

NASA’nın en popüler astronotu Chris Hadfield’in bu şarkıyı Uluslararası Uzay İstasyonu’nda gitarı ile coverladığını da belirtmek gerek. Onun klibini de YouTube’da bulabilirsiniz.

Robot Bar Fight – Your Favourite Martian

Birbirinden komik şarkı sözleri ve animasyon şeklinde yaptıkları kliplerle meşhur olan Marslı grubumuz bu şarkıda, bir barda birbirine giren robotların öyküsünü anlatıyor.

One More Time – Daft Punk

Son derece kaliteli elektronik müzik yapan Fransız Daft Punk grubu da yine bilimkurgu tadındaki şarkıları ve klipleri ile öne çıkıyor.

Zaten sahnede taktıkları robot maskeleriyle de bunu belli ediyorlar. Bu klipleri de 80’lerin bilimkurgu konulu Japon çizgi filmlerini hatırlatıyor.

Bad Blood – Taylor Swift

Taylor Switft‘in Daft Punk’tan çok fazla etkilendiği 1989 albümünün hit şarkılarından biri de Bad Blood’du. Klibinde The Matrix, Tron, Resident Evil filmlerine ve o filmlerdeki güçlü kadınlara bol bol göndermeler de bulunuyor.

Son albümlerinde müzikalitesinde bir düşüş gözlense de, Swift’in bu eseri hâlâ çok güzel.

Pepas – Farruko

Gerçek adı Carlos Efren Reyes Rosado olan Farruko‘nun Pepas şarkısının klibi adeta Terminator 2 filmine göndermede bulunan bir açılışa sahip. Sonrasında ise bilimkurgu bağlamından kopuyor. Bunun sebebi, klip aslında dünyanın son gününde nükleer kıyamet koparken korkup kaçmak ya da saklanmaya çalışmak yerine kıyamete nazire yaparcasına dans eden insanların öyküsünü anlatan bir senaryoya sahip oluşu. Çekimler devam ederken bu fikirden vazgeçmişler ama ilk senaryo için çekilen görüntüleri yine de klipte kullanmışlar. Dolayısıyla da ortaya ‘yarı’ bilimkurgu diyebileceğimiz bu klip çıkmış.

Elbette daha pek çok bilimkurgusal klibe sahip şarkı var. Biz aralarından bazılarını dikkatinize sunduk. Bilimkurguyu, edebiyat ve sinemanın yanında müzikte de görmek gerçekten büyük bir keyif. Daha nicelerinin gelmesi dileğiyle…

Yazar: Halil Alpaslan Hamevioğlu

1980 Polatlı doğumluyum. 80'ler ve 90'lar kuşağında yetişmiş bir bireyim. O devrin her bireyi gibi ben de bilimkurguyu video kasetlerden tanıdım. Sonra özel kanallar geldi. Hayal dünyam iyice genişledi. Eh, gerçek yaşamda da dünyanın içinden geçtiği dönüşümü gördüm. Sovyetler'in bitişini, Berlin Duvarı'nın yıkılışını, popüler kültürün tüm dünyayı etkisi altına alışını... Bir gün okulum bitti ve hem gördüklerimi hem de yaşadıklarımı yeni nesillere aktarayım dedim. Öğretim görevlisi oldum. Gazi Üniversitesi’nde başlayan, Başkent Üniversitesi’nde devam eden öğreticiliğimde ülke sınırlarını aştım ve kendimi Amsterdam Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde buldum. Oldum olası yazmayı sevmişimdir. Aşık olduğum bilimkurguyu ve yazma hobimi de burada birleştireyim dedim. Şimdiden iyi okumalar.

İlginizi Çekebilir

roket 3 kapak

Bilimkurgu Öykü Dergisi Roket’in 3. Sayısı Çıktı

Bilimkurgu öykü dergisi Roket’in üçüncü sayısı okurlarla buluştu. “Hiçbir yazarın öyküsü iki sayı üst üste …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et