bilimkurgu kulubu

Tarih: 14 Ocak 2016 | Yazar: Konuk Yazar

Ünlü Uzay Gemilerinin Karşılaştırılması

Sizce Deathstar büyük mü? Bir daha düşünün. Küçük uydulardan daha büyük şeyler var, ancak bu ikonik gemilerden bazıları onlardan bile büyük.

Bilimkurgu, imkansız olanı akla yatkın yöntemlerle hayata geçirir. Bunu göstermenin en iyi yolu da sınırlarda yolculuk etmektir. Söz konusu yolculuk uzayda geçiyorsa tabi ki bir uzay gemisine ihtiyacınız var.

Geminizin boyutu çok önemli olmasa da (Deathstar’ı yok etmek için tek bir X-Wing bile yeterliydi), boşlukta seyahat ederken büyükçe bir gemiyi tercih edeceksiniz.

Peki bilimkurgu eserlerinde yaratılan bunca gemiden hangisi daha büyük? Bu sorunun cevabını MetaBallStudios adlı YouTube kanalı veriyor; hazırladığı videoda bilimkurgunun en ünlü uzay araçlarını karşılaştırıyor.

U.S.S. Enterprise, bir insanın kaç katıdır? Peki ya Halo kaç International Space Station yapar? Liste Star Wars’daki TIE Fighter‘la başlıyor ve büyüyerek devam ediyor. En iyi bilimkurgu dehaları hayal gücünün genişliğine göre kıyaslanırken Dünya bile referans alınmış.

Ayrıca videonun yaratıcısı, her bir geminin boyutunun sayısal değerlerini de vermiş. Videoyu izledikten sonra bu gemilerin olduğundan büyük gösterildiğini söylemek çok büyük haksızlık olurdu.

Hazırlayan: Alp Kütükçü | Kaynak: therealstanlee

Etiketler: , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayınlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...