bilimkurgu kulubu

Araştırma

Tarih: 3 Mart 2020 | Yazar: Ruhşen Doğan Nar

0

UFO’lar Gelecekten Gelen Zaman Yolcuları Olabilir mi?

Montana Teknoloji Üniversitesi’nde Biyolojik Antropoloji Profesörü olan Michael Masters, “Identified Flying Objects” adlı yeni kitabıyla tuhaf bir iddiayı kamuoyuna sundu: UFO’ların içindekiler uzaylılar değil, gelecekten gelen zaman yolcusu insanlar olabilir!

Masters, konuyla alakalı şöyle diyor: “Burada olduğumuzu biliyoruz. İnsanların var olduğunu biliyoruz. Bu gezegende uzun bir evrimsel geçmişimiz olduğunu biliyoruz. Ve gelecekteki teknolojimizin, şimdikine göre çok daha ileri seviyede olacağını biliyoruz. Hâliyle UFO’ların en basit açıklaması, aslında onların biz, yani gelecekteki insanlar olduğudur.”

Bilim İçin

Masters, bu fikri öne süren ilk insan değil. Daha önce benzer fikirler birçok kez ortaya atıldı. Ama yeni kitabında Masters, farklı olan bir şey yapıyor ve antropoloji alanındaki bilgi ve tecrübesini de kullanarak bu garip fikri destekliyor.

Eğer günümüz dünyası hakkında antik kalıntılardan bilgi edinmek yerine zamanda geriye gitme şansına sahip olursa, gelecekteki bilim insanlarının bu fırsatı tepmeyeceklerini iddia ediyor. Space’e yaptığı açıklamada Masters, “Öne sürülen kaçırma vakaları çoğunlukla tabiatı gereği bilimsel olmalıdır. Bizim şu anda elimizde olmayan zaman yolculuğu teknolojisi sayesinde, bilgi edinmek amacıyla zamanda geriye giden geleceğin antropologları, tarihçileri, dilbilimcileri olabilir.”

Zaman Turistleri

Masters’a göre bizi ziyaret edecek zaman yolcuları, sadece geleceğin bilim insanları olmayabilir. Öyle ya, zaman yolculuğu gelecek için önemli bir turizm endüstrisi kaynağı haline gelmiş de olabilir.

“Kuşkusuz, gelecekte tarihteki en sevdiği, hayran olduğu zaman dilimine dönmek ve o zamanları gözlemlemek için dolusuyla para dökebilecek kişiler olacaktır. Giza Piramitleri ve Machu Picchu gibi antik yerlerin popüler olacağını hayal edebilirsiniz.”

Kaynak

Etiketler: , , , ,


Yazar Hakkında

1988, İzmir doğumlu. Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Mütercim-Tercümanlık okudu. İngilizce öğretmenliği yapmakta. 2016 Şerzan Kurt Öykü Ödüllerinde Türkçe Öykü dalında ödüle layık görüldü. Bilimkurgu öykülerinden oluşan ilk kitabı "İçimdeki Robot", Yitik Ülke Yayınları'ndan 2019 yılında çıktı. İthaki Yayınları’nın “Yeryüzü Müzesi” ve Yitik Ülke Yayınları’nın “Mutsuz Aşk Vardır” derlemelerinde öyküleriyle yer aldı. «Uyan!» adlı bilimkurgu fankiti, Fanzin Apartmanı tarafından basıldı. Çeşitli dergi ve fanzinlerde öyküleri yayımlandı.