şirinler

Şirinler, Toplumsal Model Olabilir mi?

Komşuların birbirlerine yardım etmek için can attığı, herkesin bir yeteneğinin olduğu ve karşılık beklemeden bunu başkalarının hizmetine sunmak istediği bir dünya. Bu dünyada, komşular mavi renkli, üç elma boyunda ve mantar şeklindeki evlerde yaşıyor.

1958’de Peyo adıyla bilinen Belçikalı sanatçı Pierre Culliford tarafından yaratılan Şirinler, bu süre içinde büyük bir hayran kitlesine ulaştı. Les Schtroumpfs yani Şirinler’in adı, Peyo’nun bir arkadaşıyla yemek yerken adını hatırlayamadığı tuza “schtroumpfs” demesi sonrasında çıkmış. İki arkadaş sofrada bir süre, komik buldukları bu sözcüğü her şey için kullanmaya başlamış. Peyo’nun doğum günü olan 25 Haziran ise Dünya Şirinler Günü olarak anılmaktadır.

Pierre Culliford
Pierre Culliford

1981’de Hanna-Barbera, Şirinler’in 256 bölüm sürecek dizisini çıkardı. 30 dilde seslendirilen dizi bugün dünya genelinde 120 televizyon kanalında gösteriliyor. Peyo 1992’de Noel öncesinde kalp krizinden öldü. Ancak ailesi işini devam ettiriyor.

Köyün en yaşlı ve bilge karakteri olan Şirin Baba‘nın yönlendirdiği tüm Şirinler belli yetenekleriyle biliniyor. Köyde paranın kullanılmadığı kolektif bir yaşam sürülüyor. Belli bir kültüre gönderme yapılmaması ise Şirinler’in popülerliğini artırıyor. Peyo’nun kızı Veronique Culliford, “Bunlar eşsiz yaratıklar. Din ve siyasetle ilgileri yok. Çok kültürlüler ve herkes Şirinler’de kendinden bir şeyler bulabilir. Nereden geldiklerinden bağımsız olarak herkes, dostluk, nezaket ve yardımseverlik gibi hasletlerini başkaları için seferber edebilir.” diyor.

şirinler

Şirinler’in kaynağının 1950’lilerin Belçikası’nda olduğuna dair işaretler var. Brüksel’deki Karikatür Merkezi’nin direktörü Willem de Graeve, Şirinler’de kadın karakterlerin azlığını eğitimde Katolik kilisesinin etkisine bağlıyor. Willem de Graeve, “Tamamen başka bir dönemdi. Belçika’da kadınlar ve erkekler arasında güçlü bir ayrım vardı. Bu tamamen Katolik eğitimin sonucuydu.” diyor.

Peyo, Şirinler’de nadiren siyasi mesajlar verdi. Diktatörlüğe gönderme yapılarak Kral Şirin‘in köyde denetimi ele geçirmesi gibi. Şirinler’de sosyalizme gönderme yapıldığı da söylendi. Ancak Şirinler’in, her siyasi görüşün kendi perspektifine uygun bulabileceği bir yapısı da var.

şirinler

İngiltere’deki Stafforshire Üniversitesi’nden sosyoloji profesörü Ellis Cashmore, David Cameron’un Büyük Toplum projesinde Şirinler’in yansımasının olduğunu söylüyor. Büyük Toplum projesi, gönüllülük temelinde insanları kendi bölgelerinde sosyal etkileşime özendirmeyi amaçlıyordu.

Kaynak: BBC

Yazar: İsmail Yamanol

Amatör bir düş gezgini, saplantılı bir bilimkurgu hayranı. Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstelendiği Bilimkurgu Kulübü'nde at koşturmayı sürdürüyor.

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et