bilimkurgu kulubu

Araştırma

Tarih: 30 Nisan 2015 | Yazar: İsmail Yamanol

0

Kolonileşme Üzerine Bir İnceleme

“Her şey beklenti içindeydi, her şey sessiz ve sakindi; hareketsizdi ve gökler bomboştu”

Eski bir Maya efsanesinden alınan bu cümle, uzun bir süreçten sonra Dünyamızın yaşadığı evrimin başlangıcını ve belki de sonunu belli ediyor. Göklerin bomboş olmasından rahatsız olan modern insan, uzayın engin boşluğuna pek çok araştırma uydusu fırlattı. 20. Yüzyıl’ın iki süper gücü, uzaya çıkan ilk devlet olabilmek için birbiriyle yarıştı. Bu uğurda yapılan çalışmalar birçok insanın ve hatta hayvanın ölümüne neden oldu. İnsanoğlunun uzay ve uzaya çıkma merakı, bir dönem bilimin en önemli meselesi haline gelmişti. Öte yandan uzayın keşfine yönelik olarak yazılmış ilk öyküler, İ. S. II. Yüzyıl’ın ortalarında yaşayan Lukianos‘a kadar gidiyor. Lukianos, “Olmuş Bir Öykü” adındaki öyküsünde Ay’a ve başka gezegenlere yapılan düşsel bir geziyi dile getiriyordu.

20. Yüzyıl’ın başından itibaren çağdaş bilimkurgu yazarları da aynı keşif merakını işlemekten geri durmadılar. Pek çok bilimkurgu yazarı, kaleme aldıkları eserlerde, uzayda yaşam, başka gezegenlerin keşfi ve bu gezegenlerin üstünde yaşam destekli, kanunları olan yepyeni bir uygarlık fikrini işlediler. Bilim, bilimkurgudan aldığı bu temelle, uzayda kolonileşme fikrine değer vermeye başladı. Çünkü, Dünya’nın ötesinde sonsuz imkanlara ve kaynaklara sahip kocaman bir evren duruyordu. Hem bu imkan ve kaynaklar ve hem de bilinmeyenin cazibesi insanoğlunu yeni dünyalar aramaya itiyor.

Çünkü artık pek çok ülke, günün birinden bu dünyanın bize yetmeyeceğini biliyor. Birçok ülke uzay istasyonları yapmak için tek bir bayrak altında yer almayı kabul ediyor. Öte yandan içinde yaşadığımız evren, uygarlığımızı ortadan kaldırabilecek çok sayıda astronomik tehlikeyi de barındırıyor. Bu ve buna benzer nedenlerle tek bir gezegene sıkışıp kalmak istemiyor, uzaya açılmayı hedefliyoruz. Gelecekte bir gün, insanoğlu uzayda yaşamayı öğrenmek zorunda kalacak.

Buna rağmen, şu an ki teknolojik düzeyimiz göz önüne alınacak olursa, bizleri bekleyen ve aşılması gereken birçok zorluk var. Henüz başka gezegenlerde koloniler kurabilecek yeterlilikte bir uygarlık değiliz; ama bu hep böyle sürmeyecek. İnsanlık günün birinde, pek çok gezegende yaşayan bir uygarlığa dönüşecek.

Ve işte o zaman bilimkurgunun öngördüğü gelecek, hepimizin gerçeği olacak…

Etiketler: , , , , , ,


Yazar Hakkında

Amatör bir düş gezgini ve saplantılı bir bilimkurgu hayranı. Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstelendiği Bilimkurgu Kulübü'nde at koşturmayı sürdürüyor. Daha mutlu, daha yaşanası ve daha özgür bir gelecek için…